X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Ministerstwo Finansów: budżet i samorządy odczuwają skutki pogorszenia koniunktury

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 16:30
W przypadku spadku koniunktury gospodarczej skutki ponosi budżet państwa, jak również samorządy - powiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Paweł Jurek. Zapewnił, że większa subwencja rekompensuje częściowo ubytki dochodów JST z tytułu PIT i CIT.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/MOZCO Mateusz Szymanski

Z przekazanych przez niego danych wynika, że łącznie dochody samorządów z PIT, CIT i subwencji ogólnej po czterech miesiącach tego roku stanowią 96,8 proc. uzyskanych w analogiczny okresie 2019 r.

budowa drogi droga 1200.jpg
336 milionów złotych na drogi samorządowe

Jak wyjaśnił Paweł Jurek, dochody JST z PIT są determinowane przede wszystkim bieżącymi wpływami z tego podatku, na wysokość których oddziałuje gorsza koniunktura gospodarcza wywołana epidemią Covid-19 oraz wydłużenie terminów rozliczeń podatków PIT i CIT do końca maja - a w praktyce do 1 czerwca, gdyż 31 maja przypada w niedzielę.

>>> CZYTAJ TAKŻE Dodatkowe środki dla samorządów. Jest odpowiedź rzecznika rządu

Rzecznik zwraca uwagę, że w poprzednim roku kwiecień miał w podatku PIT "górkę", która wiązała się z kumulacją rocznych rozliczeń podatkowych. Po pierwsze do końca kwietnia należało w ubiegłym roku dopłacić ewentualną niedopłatę z PIT. A po drugie układ kalendarza sprawił, że finalnym terminem rozliczenia CIT był w ubiegłym roku 1 kwietnia.

- W tym roku takiej "górki" być nie mogło. Dopłaty rocznego PIT i CIT w znacznej większości wpłyną na przełomie maja i czerwca, co oczywiście powinny odczuć również samorządy" - informuje Jurek.

- Samorząd terytorialny jest jednak częścią państwa i w przypadku spadku koniunktury gospodarczej skutki ponosi budżet państwa, jak również samorządy - podkreślił.

Zaznaczył, że ubytki dochodów samorządów z tytułu PIT i CIT są kompensowane w istotnej części poprzez wypłacaną z budżetu państwa większą subwencję ogólną.

- W pierwszych czterech miesiącach roku JST z tytułu subwencji ogólnej otrzymały ponad 2,35 mld zł więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku - powiedział.

Z danych MF wynika, że łącznie dochody JST z tytułu udziałów w podatkach dochodowych PIT i CIT (kluczowych w strukturze dochodów) oraz z subwencji ogólnej po 4 miesiącach 2020 r. kształtują się na poziomie 96,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2019.

>>> CZYTAJ TAKŻE Senat proponuje zawieszenie "janosikowego". Co z biedniejszymi samorządami?

- Dlatego wysnuwanie wniosków na podstawie tylko jednego miesiąca może być obarczone bardzo dużym błędem - ocenia Paweł Jurek. Według niego w analizach dotyczących budżetu państwa należy brać pod uwagę dłuższe okresy czasu.

- Stwierdzenia sugerujące, że rząd nie przekazuje samorządom należnych im kwot dochodów podatkowych, nie są prawdziwe. Nie ma też mowy o żadnym obcinaniu finansowania samorządów. Środki przekazywane są do JST terminowo i w wysokościach, które wynikają z przepisów ustawowych" - podsumował rzecznik.

Jak podaje resort finansów, ubiegły rok był wyjątkowy pod względem wpływów podatkowych i oczywiście odczuły to również samorządy. Dochody JST z podatku PIT wyniosły 56,1 mld zł. Dla porównania w 2018 r. wyniosły 50,9 mld zł, w 2017 r. – 44,9 mld zł, w 2016 r. – 41,1 mld zł, w 2015 r. – 38,1 mld zł.

>>> CZYTAJ TAKŻE Wiceminister pracy: Trzaskowski mija się z prawdą, samorządy otrzymują pełną pomoc

Natomiast w podatku CIT dochody JST w 2019 r. wyniosły 10,9 mld zł, w 2018 r. – 9,7 mld zł, w 2017 r. – 8,4 mld zł, w 2016 r. – 7,4 mld zł, w 2015 r. – 7,1 mld zł.

W ostatnich dniach samorządy alarmują o drastycznym spadku dochodów podatkowych. Związek Miast Polskich pod koniec zeszłego tygodnia poinformował - powołując się na wyniki swoich ankiet - że o ile w przypadku wpływów z PIT pierwszy kwartał br. nie wyglądał jeszcze bardzo źle (rok do roku łączny spadek wpływów wyniósł tylko nieco ponad 1 proc.), to w kwietniu były one o 40 proc. mniejsze. - Spadek jest dramatyczny - oceniono.

Dodano, że w przypadku CIT, w pierwszych czterech miesiącach tego roku samorządy otrzymały o ponad 30 proc. środków mniej niż przed rokiem.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dodatkowe środki dla samorządów. Jest odpowiedź rzecznika rządu

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 14:37
- W tym tygodniu przedstawimy konkretne rozwiązania tak, aby samorządy mogły skorzystać z dodatkowych środków finansowych i żeby realizować te inwestycje, które uważają za priorytetowe - zapowiedział we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Formela: samorządowcy rano wypowiadają posłuszeństwo rządowi, po południu proszą go o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 14:18
- Jak mieszkańcy Pomorza mają sobie wytłumaczyć, że politycy samorządowi rano wypowiadają rządowi posłuszeństwo, a po południu piszą do wicepremiera Glińskiego prośby o wsparcie dla artystów, którzy podlegają ich kompetencji - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny "Gazety Gdańskiej" Marek Formela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

336 milionów złotych na drogi samorządowe

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 15:02
Ministerstwo Infrastruktury przeznaczy 336 milionów złotych z subwencji ogólnej na dofinansowanie inwestycji dróg samorządowych w całym kraju. Z informacji przekazanych przez resort wynika, że dofinansowanie może otrzymać 112 inwestycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W poniedziałek kolejne samorządy otwierają żłobki i przedszkola

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 02:38
Kolejne samorządy otworzą dziś żłobki i przedszkola. Od 6 maja palcówki te mogą wznowić zajęcia opiekuńcze. To wprowadzona przez rząd możliwość, a nie obowiązek. Pierwszeństwo w przyjęciu mają dzieci rodziców, którzy muszą pracować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister pracy: Trzaskowski mija się z prawdą, samorządy otrzymują pełną pomoc

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 19:56
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski mija się z prawdą, twierdząc, że samorządy nie otrzymują wsparcia na obsługę tarczy antykryzysowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat proponuje zawieszenie "janosikowego". Co z biedniejszymi samorządami?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:30
Senat przegłosował i skierował do Sejmu projekt ustawy, która w związku z koronawirusem zawieszać ma do końca 2021 roku tzw. janosikowe. Nowe przepisy mają pozwolić również na ograniczenie wydatków gmin w związku z budżetami partycypacyjnymi.
rozwiń zwiń