X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Gazprom odda PGNiG 1,5 mld dolarów. Podpisano aneks do kontraktu jamalskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:22
PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał wyrok arbitrażu.
Audio
  • Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin o zwrocie przez Gazprom 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG. (IAR)
  • Do 1 lipca Gazprom ma zwrócić 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG - prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. (Cz.1/IAR)
  • Do 1 lipca Gazprom ma zwrócić 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG - prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. (Cz.2/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/63ru78

Jak poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, w aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego, a wskazanej w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 r.

Uzgodniono też warunki wzajemnego rozliczenia skutków finansowych nowej formuły cenowej. W związku z tym PGNiG spodziewa się zwrotu przez Gazprom nadpłaty w wysokości ok. 1,5 mld dol., a termin tej płatności uzgodniono na 1 lipca 2020 r.

Zgodnie z wyrokiem arbitrażu, nowa formuła cenowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 r., stąd konieczność zwrotu przez Gazprom nadpłaconych kwot.

baltic pipe rurociąg gaz gaz system rury free shut 1200.jpg
Wygasł 25-letni kontrakt PGNiG z Gazpromem. "Dostawy gazu przebiegają bez przeszkód"

Jak podkreśliło PGNiG, aneks został podpisany 5 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej, a następnie, do dnia 15 czerwca 2020 r., złożono podpisy i dokonano wymiany oryginałów dokumentów. Zgodnie z prawem europejskim, publikacja informacji o zawarciu aneksu została opóźniona do momentu podpisania i wymiany pomiędzy stronami oryginałów.

Jednocześnie PGNiG wskazało na możliwość zmiany w przyszłości kontraktowych cen gazu i to wstecznie. Wskazuje się na dwie możliwe okoliczności.

>>> CZYTAJ TAKŻE Gazprom odwołuje się od wyroku ws. cen gazu. PGNiG: obie strony obowiązuje nowa formuła

Pierwsza to wniosek PGNiG o renegocjację ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2017 r., o którym polska spółka informowała w listopadzie 2017 r. Drugą okolicznością, która w przyszłości może doprowadzić do zmiany ceny kontraktowej, jest wniosek o renegocjacje, złożony przez Gazprom pod koniec 2017 r.

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

kwieciński 120 0pap.jpg
Prezes PGNiG: naszym celem jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do PolskiMiesiąc później PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego.

Na początku czerwca 2020 r. Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku końcowego z 30 marca.

PGNiG podkreślało wtedy, że skarga nie wpływa na realizację wyroku arbitrażu, a poza tym Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PGNiG stawia na paliwa alternatywne. Spółka ogłosiła start Programu Wodorowego

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:05
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło start nowego programu wodorowego, w ramach którego zrealizuje pięć projektów, m.in. zbuduje stację tankowania pojazdów napędzanych wodorem. Wartość projektu to 31 mln zł w ciągu 4 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wygasł 25-letni kontrakt PGNiG z Gazpromem. "Dostawy gazu przebiegają bez przeszkód"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 23:59
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Jerzy Kwieciński zapewnił, że po wygaśnięciu wieloletniej umowy między Gazpromem a spółką Europol Gaz na tranzyt rosyjskiego gazu, dostawy tego surowca do Polski przebiegają bez przeszkód.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PGNiG: naszym celem jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 07:55
- Naszym celem jako grupy kapitałowej jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do Polski, jak również uniezależnienie się od gazu rosyjskiego po 2022 roku i ten cel bardzo skutecznie realizujemy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gazprom odwołuje się od wyroku ws. cen gazu. PGNiG: obie strony obowiązuje nowa formuła

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 21:55
- Wniesienie skargi przez Gazprom nie wpływa na realizacje wyroku arbitrażowego, obie strony mają obowiązek stosować nową formułę cenową - oświadczył we wtorek szef PGNiG Jerzy Kwieciński, komentując złożenie skargi przez Rosjan do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie ws. wyroku dotyczącego cen gazu dostarczanego na polski rynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG przeznaczy 4 mld złotych na inwestycje w OZE

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 12:48
Zarząd spółki PGNiG przyjął plan inwestycji w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), którego celem jest zróżnicowanie źródeł przychodów gazowego giganta. Będą one pochodzić z farm wiatrowych, biometanu, fotowoltaiki i wodoru.  
rozwiń zwiń