more_horiz
Gospodarka

Gazprom odda PGNiG 1,5 mld dolarów. Podpisano aneks do kontraktu jamalskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 13:22
PGNiG zawarło z Gazpromem aneks do kontraktu jamalskiego, w którym m.in. uzgodniono, że 1 lipca 2020 r. rosyjski koncern zwróci ok. 1,5 mld dol. nadpłaty za gaz dostarczany po 1 listopada 2014 r. Zwrot nakazał wyrok arbitrażu.
Audio
  • Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin o zwrocie przez Gazprom 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG. (IAR)
  • Do 1 lipca Gazprom ma zwrócić 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG - prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. (Cz.1/IAR)
  • Do 1 lipca Gazprom ma zwrócić 1,5 mld dolarów nadpłaty na rzecz PGNiG - prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. (Cz.2/IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/63ru78

Jak poinformowało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, w aneksie strony potwierdziły zasady stosowania formuły cenowej zakupu gazu dostarczanego w ramach kontraktu jamalskiego, a wskazanej w wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie z 30 marca 2020 r.

Uzgodniono też warunki wzajemnego rozliczenia skutków finansowych nowej formuły cenowej. W związku z tym PGNiG spodziewa się zwrotu przez Gazprom nadpłaty w wysokości ok. 1,5 mld dol., a termin tej płatności uzgodniono na 1 lipca 2020 r.

Zgodnie z wyrokiem arbitrażu, nowa formuła cenowa obowiązuje wstecznie, od 1 listopada 2014 r., stąd konieczność zwrotu przez Gazprom nadpłaconych kwot.

baltic pipe rurociąg gaz gaz system rury free shut 1200.jpg
Wygasł 25-letni kontrakt PGNiG z Gazpromem. "Dostawy gazu przebiegają bez przeszkód"

Jak podkreśliło PGNiG, aneks został podpisany 5 czerwca 2020 r. w formie elektronicznej, a następnie, do dnia 15 czerwca 2020 r., złożono podpisy i dokonano wymiany oryginałów dokumentów. Zgodnie z prawem europejskim, publikacja informacji o zawarciu aneksu została opóźniona do momentu podpisania i wymiany pomiędzy stronami oryginałów.

Jednocześnie PGNiG wskazało na możliwość zmiany w przyszłości kontraktowych cen gazu i to wstecznie. Wskazuje się na dwie możliwe okoliczności.

>>> CZYTAJ TAKŻE Gazprom odwołuje się od wyroku ws. cen gazu. PGNiG: obie strony obowiązuje nowa formuła

Pierwsza to wniosek PGNiG o renegocjację ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2017 r., o którym polska spółka informowała w listopadzie 2017 r. Drugą okolicznością, która w przyszłości może doprowadzić do zmiany ceny kontraktowej, jest wniosek o renegocjacje, złożony przez Gazprom pod koniec 2017 r.

30 marca 2020 r. PGNiG wygrało w arbitrażu spór z Gazpromem o ceny gazu w kontrakcie jamalskim. Na mocy wyroku trybunału w Sztokholmie nowa cena ma być naliczana od 1 listopada 2014 r. Polski koncern oszacował, że powinien odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł nadpłaty, i zapowiedział podjęcie kroków w tym kierunku.

Trybunał zmienił formułę naliczania ceny w kontrakcie jamalskim w ten sposób, że jest ona w znaczący sposób powiązana z cenami na rynku europejskim, znacznie bardziej rynkowa i zbliżona do ceny, po jakiej PGNiG sprzedaje gaz odbiorcom.

kwieciński 120 0pap.jpg
Prezes PGNiG: naszym celem jest jak największa dywersyfikacja dostaw gazu do PolskiMiesiąc później PGNiG otrzymało od Gazpromu deklaracje stosowania się do nowych warunków cenowych kontaktu jamalskiego.

Na początku czerwca 2020 r. Gazprom złożył skargę na wyrok arbitrażu do Sądu Apelacyjnego w Sztokholmie, domagając się w niej uchylenia wyroku końcowego z 30 marca.

PGNiG podkreślało wtedy, że skarga nie wpływa na realizację wyroku arbitrażu, a poza tym Sąd Apelacyjny w Sztokholmie bada zaskarżone postępowanie arbitrażowe jedynie pod względem proceduralnym i nie ma możliwości zmiany wyroku arbitrażu w zakresie merytorycznym.