Eksperci o tym, co może prezydent w sprawach gospodarczych
Choć uprawnienia prezydenta w sprawach gospodarczych nie są duże, to podczas ostaniej kampanii prezydenckiej w Polsce na tematy gospodarcze sporo się mówiło. O tym m.in. dyskutowali w Programie 3 Polskiego Radia w audycji "Winien i ma" - ekonomista Marek Zuber i analityk rynków finansowych Piotr Kuczyński.
2020-07-17, 12:04
Posłuchaj
Jak zauważył analityk Piotr Kuczyński - po wyborach wracamy do rzeczywistości a tak jest taka, że "rządzi rząd".
Powiązany Artykuł
"Wsparcie PiS okazało się kluczowe". Prof. Sowiński o zwycięstwie prezydenta Andrzeja Dudy
Jak stwierdził ekonomista Marek Zuber - kandydaci na prezydenta nie mają bezpośrednio wpływu na sprawy gospodarcze, choć jeśli mówimy o prezydencie Andrzeju Dudzie to "jest on reprezentantem obozu, który rządzi, więc możemy sobie wyobrazić, że pewne rzeczy (podczas kampanii prezydenckiej - red.) mogły być z rządem uzgadniane".
Natomiast - jak zauważył ekonomista - prezydent ma realny wpływ (na sprawy gospodarcze - red.) poprzez weto i może np. nie zgodzić się na ustawę podwyższającą podatki.
Kolejnym wątkiem rozmowy była sprawa przejęcia przez PKN Orlen Lotosu. Jak komentował Marek Zuber - nawet jeśli połączymy Orlen, Lotos, Energę i PGNiG, to "jesteśmy na poziomie 1/10 ceny największych graczy rynku paliw", takich np. jak - Shell czy BP. Zdaniem ekonomisty - po takim połączeniu i tak nie będziemy w stanie "odgrywać istotnej roli w Europie".
REKLAMA
Piotr Kuczyński powiedział, że jest przeciwnikiem centralizacji i gigantomanii w gospodarce, ale uznał, że na łączeniu spółek energetycznych na pewno zyska budżet państwa.
PR3, PR24, akg
REKLAMA