X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz: wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 38 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 17:10
Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce a firmy z USA są ważnym partnerem w procesie transformacji cyfrowej naszej gospodarki - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh.
Wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh.Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jak wskazała wicepremier Jadwiga Emilewicz - Stany Zjednoczone są drugim największym inwestorem zagranicznym w Polsce, zarówno pod względem wartości inwestycji jak i liczby projektów. Podkreśliła też, że w ostatnich latach znacząco zmienił się charakter realizowanych przedsięwzięć.

usa polska 1200.jpg
70 projektów inwestycyjnych z USA ze wsparciem PAIH

- Na znaczeniu zyskały te inwestycje, które wykorzystują potencjał talentów i kompetencji pracowników. Polska jest więc dziś miejscem powstawania innowacji procesowych i know-how, które następnie są stosowane w produktach i usługach amerykańskich firm na całym świecie - mówiła wicepremier na spotkaniu, podczas którego m.in. eksperci, politycy oraz przedstawiciele organizacji badawczych i biznesowych podsumowali ponad 30 lat współpracy polsko-amerykańskiej. Jak poinformowała - wartość inwestycji amerykańskich w Polsce przekroczyła 38 mld dolarów


Posłuchaj
00:31 10529088_2.mp3 Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz o amerykańskich inwestycjach w Polsce. (IAR)

 

Minister zaznaczyła też, że amerykańskie firmy technologiczne stały się stałym partnerem w procesie transformacji cyfrowej polskiej gospodarki.

Obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju Olga Semeniuk podkreślała, jak ważnym rolę w procesie inwestycyjnym pełną strefy ekonomiczne. - W Polskiej Strefie Inwestycji mamy aktywnych ok. 100 pozwoleń dla amerykańskich przedsiębiorstw - powiedziała.

Dodała, że najwięcej umów zawarły Katowicka, Wałbrzyska i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. - Firmy amerykańskie wykorzystują najnowsze technologie produkcji i implementują je w budowanych w Polsce zakładach - zaznaczyła. Dodała, że ważnymi inwestycjami, w których powstają wysokiej jakości miejsca pracy są centra usług wspólnych dla biznesu oraz działy badawczo-rozwojowe.

Przykładem działalności innowacyjnej w Polsce - jak wskazali uczestnicy spotkania - są amerykańskie giganty z sektora technologicznego i IT, takie jak Google, Microsoft, Cisco, Dell, Intel, Motorola. Wskazano też, że każda z nich współpracuje z setkami polskich firm z sektora MŚP, a Google i Microsoft są strategicznymi partnerami technologicznymi w projekcie Chmury Krajowej, która ma szansę znacząco przyśpieszyć transformację cyfrową polskiej gospodarki.

Google logo siedziba free 1200.jpg
Nie tylko Google i Microsoft. Paweł Borys: amerykański biznes chce inwestować w naszym kraju

Biorący udział w spotkaniu prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh, zaznaczył, że Polska jest bardzo atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu i wyraził nadzieję, że proces inwestycji amerykańskich firm "jeszcze przyśpieszy". Dodał, że swoistego rodzaju sprawdzianem dla przedsiębiorców okazała się pandemia, która pokazała jak wiele spraw biznesowych można załatwić zdalnie.


Posłuchaj
00:18 10529088_1.mp3 Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh - o amerykańskich inwestycjach w Polsce. (IAR)

 

Według raportu przygotowanego przez KPMG inwestycje firm z kapitałem amerykańskim odpowiadają za 11 proc., wartości wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce a wartość zainwestowanego przez nie kapitału szacuje się na ok. 62,7 mld dol.

Zaznaczono, że amerykańskie inwestycje powstają zarówno ze strumienia reinwestycji jak i nowo napływającego kapitału. Z danych KPMG wynika, że w amerykańskich firmach powstało ok. 300 tys. miejsc pracy.

IAR/PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Coraz więcej Ameryki w polskiej energetyce: LNG, bloki gazowe, rozmowy o atomie

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 12:30
Współpraca na polu energetyki ma być jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają nam elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych. Trwają rozmowy ws. energii atomowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 projektów inwestycyjnych z USA ze wsparciem PAIH

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 06:52
- Kolejne spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa jest przez biznes bardzo dobrze odbierane - podkreślił Bartosz Szajda, kierownik biura PAIH w Waszyngtonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko Google i Microsoft. Paweł Borys: amerykański biznes chce inwestować w naszym kraju

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 07:33
Wiele amerykańskich firm jest zainteresowanych inwestowaniem w Polsce - powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że jesteśmy atrakcyjnym miejscem m.in. dla firm z branży IT, farmaceutycznej czy motoryzacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Zuber o amerykańskich inwestycjach: to nie jest coś, co się zaczyna

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 21:50
- Amerykańscy inwestorzy są - według obliczeń - na pierwszym albo drugim miejscu, jeśli chodzi o wielkość inwestycji w Polsce po 1989 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista Marek Zuber. - To nie jest tak, że coś się zaczyna, ten proces się kontynuuje. I dobrze - dodał. 
rozwiń zwiń