Krajowy Program Kolejowy. Pandemia nie wyhamowała inwestycji

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły raport dotyczący postępów prac, a także przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej Unii. Z opracowania wynika, że 80 procent prowadzonych w tej chwili prac na liniach kolejowych przebiega zgodnie z harmonogramem.

2020-08-03, 19:40

Krajowy Program Kolejowy. Pandemia nie wyhamowała inwestycji
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/PKP PLK

Wydatki związane z obecną perspektywą unijną są w tej chwili na poziomie 30 miliardów złotych, co oznacza, że został przekroczony poziom poprzedniej perspektywy w analogicznym czasie. 

Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, który jest także odpowiedzialny za realizację Krajowego Programu Kolejowego, powiedział, że cały czas trwają  przygotowania do kolejnej perspektywy finansowej Unii. Zaznaczył, że jest jeszcze zbyt wcześnie na podawanie szczegółów dotyczących inwestycji, ale celem prac jest jak najlepsze wykorzystanie unijnych funduszy.


Posłuchaj

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel o inwestycjach kolejowych. (Cz.1/IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Dodał, że 26 sierpnia zostaną przekazane informacje dotyczące liczby zgłoszonych wniosków w ramach programu Kolej Plus. Pytany o problemy samorządów z finansami w związku z epidemią koronawirusa podkreślił, że w 2020 i 2021 roku nie będą one musiały liczyć się z wydatkami w ramach wkładu własnego. Płatności konieczne będą dopiero w 2022 roku, kiedy negatywne skutki epidemii nie będą już tak widoczne jak dziś.

Prezes PKP PLK powiedział, że codziennie na placach budowy pracuje 10 tysięcy osób i 3 tysiące maszyn. Dziennie powstaje też lub jest rewitalizowanych kilka kilometrów torów. 

REKLAMA


Posłuchaj

Prezes PKP Polskich Linii Kolejowych Ireneusz Merchel o inwestycjach kolejowych. (Cz.2/IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Przypomniał jednocześnie, że podległa mu instytucja od początku pandemii wspiera wykonawców prac. Chodzi między innymi o obniżenie wadium, które wnosiły firmy tytułem zabezpieczenia finansowego. Podkreślił, że znacząco poprawiła się komunikacja na linii PKP PLK – wykonawcy prac.

Powiązany Artykuł

przejazd kolejowy shutt-1200.jpg
"Łącząc Europę". Pięć polskich projektów transportowych z unijnym dofinansowaniem

W nowej perspektywie mogą się znaleźć takie inwestycje jak remont i modernizacja linii średnicowej w Warszawie. Modernizacja Centralnej Magistrali Kolejowej z Mazowsza na Śląsk, prace związane z podwyższeniem prędkości na linii Warszawa – Gdańsk, czy inwestycje w kolejową sieć towarową po to, by pociągi mogły po niej jeździć z prędkością do 120 kilometrów na godzinę.

Z nowej perspektywy mogą być także finansowane inwestycje z tak zwanego kolejowego komponentu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Te inwestycje znajdują się jednak poza Krajowym Programem Kolejowym.

Wartość KPK wynosi w tej chwili 76 miliardów złotych. Dodatkowo rząd będzie realizował program Kolej Plus o wartości 6 miliardów złotych. Miliard złotych przeznaczono z kolei na program przystankowy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

PKP Intecity FREE 1200.jpg
Kolej Plus. Gminy mają jeszcze niecały miesiąc na zgłoszenie się do programu

Program Kolej Plus polega na rewitalizacji lokalnych tras kolejowych, które będą przekazywane samorządom. Będą one mogły liczyć na wsparcie z budżetu centralnego, ale muszą też posiadać wkład własny. Andrzej Bittel nie wykluczył też, że wartość Krajowego Programu Kolejowego zostanie powiększona.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej