X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: rośnie pozycja Polski w eksporcie żywności. Zobacz, w których produktach przodujemy

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 10:40
W 2019 r. w wyniku zmian modernizacyjnych i rozwoju swobodnej wymiany towarowej wzmocniła się handlowa pozycja Polski na rynku europejskim i światowym - wynika z raportu GUS. Wartość eksportu żywności osiągnęła 31,4 mld euro, tj. o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Wartość importu wyniosła 21,1 mld euro czyli o 5,2 proc. Wymiana handlowa zamknęła się dodatnim saldem w wysokości 10,3 mld euro. W strukturze wartości polskiego eksportu ogółem eksport produktów rolno-spożywczych stanowił, podobnie jak przed rokiem, 12,8 proc., a w wartości importu 8,4 proc. wobec 8,0 proc. w 2018 r. - poinformował GUS w raporcie "Rolnictwo 2019".

zakupy sklep market żywność jedzenie 1200.jpg
Polska w czołówce eksporterów żywności. Wiemy jakie miejsce zajmuje w skali globu

Ilościowo wywóz produktów rolno-spożywczych był większy o 3,5 proc. w porównaniu do 2018 r. W strukturze wartościowej eksportu dominowały (ponad 80 proc. udziału), podobnie jak w latach poprzednich, produkty przetworzone.

Głównymi odbiorcami polskich produktów rolno-spożywczych były kraje UE, gdzie trafiło ok. 81 proc. żywności o wartościowi 25,6 mld euro. Najważniejszym partnerem handlowym były nadal Niemcy (ponad 24 proc. udziału), które zakupiły produkty rolno-spożywcze za 7,6 mld euro, tj. o ok. 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Ważnymi odbiorcami były również: Wielka Brytania (8,9 proc. udziału), Holandia (6,4 proc. udziału), Francja i Włochy (po 5,4 proc.) oraz Czechy (4,8 proc. udziału).

Jak zauważa GUS, w ubiegłym roku Polska była największym w UE producentem porzeczek, drugim w świecie po Federacji Rosyjskiej. W produkcji jabłek nasz kraj zajmował 2 miejsce w świecie (po Chinach) i 1 miejsce w UE. W produkcji truskawek Polska była na 5 miejscu w świecie. Polska jest też jednym z czołowych w UE producentów wiśni, czereśni oraz malin.

tunel-rolnictwo 1200.jpg
Eksperci: sektor rolny dobrze radzi sobie z pandemią. Pomaga wysoki popyt na żywność

W produkcji przetworzonych produktów rolnych Polska zajmowała w ub.r. także czołowe pozycje. W produkcji zagęszczonego soku jabłkowego była na 2 miejscu na świecie, po Chinach; mrożonych owoców i zagęszczonych soków z owoców miękkich – na 3. po USA i Chinach oraz 5. - w produkcji mrożonych warzyw. W UE Polska utrzymała się na 3 pozycji w produkcji mrożonych warzyw, po Belgii i Hiszpanii. Mrożonki miały dominującą pozycję w przetworach z udziałem ok. 53 proc.

Polska jest też największym w UE eksporterem produktów drobiowych, piątym – produktów wołowych i szóstym – produktów wieprzowych. Za wywiezione produkty mięsne uzyskano w 2019 r. 6,2 mld euro o ok. 3 proc. więcej niż w poprzednim roku.

Dużą pozycję w eksporcie stanowią produkty mleczarskie, w ub.r., sprzedano ich o 2 proc. więcej niż w 2018 r., za kwotę 2,3 mld euro. Najwięcej polskich produktów mleczarskich kupiły kraje UE - ponad 74 proc.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Polska w czołówce krajów eksportujących żywność

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:15
Polscy eksporterzy, w tym artykułów rolno-spożywczych, to jedni z wielu, którzy dobrze wykorzystali 15 lat w Unii europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dynamiczny rozwój polskiego eksportu. Polska na świecie coraz bardziej widoczna

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 18:29
Nasze produkty są coraz bardziej doceniane na świecie. Wartość polskiego eksportu w I kwartale wyniosła 56,6 mld euro, a importu 56,9 mld euro. Deficyt sięgnął 300 mln euro, podczas gdy rok wcześniej było to 1,4 mld. Dziś przyglądamy się temu, jak rozwija się nasz eksport, co jest "na topie" i na jakie wsparcie mogą liczyć firmy, które chcą wysyłać swoje produkty za granicę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pieczarkową potęgą. Dobra jakość, konkurencyjna cena

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2020 10:51
Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i jednym z liderów na świecie. Z naszego kraju pochodzi ponad połowa unijnego eksportu tych grzybów; krajowe spożycie jest przy tym jednym z najniższych w UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: sektor rolny dobrze radzi sobie z pandemią. Pomaga wysoki popyt na żywność

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:25
Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na spowolnienie sektora rolnego w porównaniu z innymi częściami gospodarki - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w czołówce eksporterów żywności. Wiemy jakie miejsce zajmuje w skali globu

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2020 11:11
Wartość światowych obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi wyniosła w 2018 r. 3,1 biliona dolarów. Artykuły rolne i żywność przetworzona, produkowane zazwyczaj na obszarach wiejskich, odpowiadały za 8 proc. światowych obrotów towarowych. Większość światowego handlu stanowiły wyroby przetwórstwa przemysłowego, wytwarzane na obszarach miejskich.
rozwiń zwiń