Wiceminister rozwoju: drugą tarczę dla turystyki Sejm przyjmie we wrześniu
Druga tarcza dla turystyki to wyjątkowe w skali Europy rozwiązanie, korzystne dla klientów oraz firm z tej branży. Pomoże ona obu stronom na finansowe wyjście z niezawinionej przez nikogo sytuacji, gdy z góry opłacone wycieczki zostały odwołane z powodu pandemii - powiedział Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-08-17, 17:30
Druga tarcza dla turystyki została uchwalona w piątek przez Sejm, a dziś zajmowała się nią komisja senacka. Ale ku zaskoczeniu wielu obserwatorów życia politycznego komisja postanowił wrócić do prac nad ustawą dopiero 10 września.
To dość niefortunne posunięcie, bowiem cała branża turystyczna czeka na nowe rozwiązanie, a właśnie we wrześniu firmy z tej branży będą musiały zwrócić zwrócić pieniądze za odwołane z powodu COVID-19 wyjazdy i imprezy.
Co zostało uchwalone już "pierwszej" tarczy antykryzysowej. Chodzi o tzw. "skuteczne rozwiązanie umowy" zawartej z klientem biura turystycznego, do czego firm mają czas maksimum do 180 dni. Jak podkreślił w audycji wiceminister Andrzej Gut-Mostowy to rozwiązanie było konsultowane z branżą turystyczną. Jest nowatorskie w skali Europy, bo państwo oddaje pieniądze firmom, a te mają aż 6 lat na oddanie tych pieniędzy z powrotem do budżetu. Co więcej są one oprocentowane w sposób symboliczny.
REKLAMA
W drugiej tarczy dla turystyki chodzi o opłacone i nieodbyte imprezy turystyczne, a pieniądze będzie wypłacał firmom Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ), który będzie zasilony środkami z Funduszu COVID-19. I właśnie ten fundusz będzie zwracał pieniądze za odwołane wycieczki. Przekazane w ten sposób pieniądze dla organizatorów wyjazdów turystycznych będą przez 6 lat trafiały z powrotem do TFZ i potem do budżetu państwa. Wiceminister rozwoju podkreślił, że tu chodzi o zapewnienie płynności finansowej dla firm z branży turystycznej na okres miesięcy lub kilku lat. Ale pieniądze z TFZ to nie są środki bezzwrotne. Pieniądze już wydane przez klientów na biura podróży, będą do nich wracały.
Biura będą ustawowo zobowiązane do stworzenia list klientów, którzy już zapłacili za odwołane wycieczki, a którym należy się zwrot wydanych pieniędzy. Chodzi tylko o bezgotówkowe wpłaty klientów, aby system transparentny chronił przed wyłudzeniami. Dlatego tylko takie formy płatności będą sprawdzane przez państwo we współpracy z polskim systemem bankowym.
Sprawdzenie płatności nastąpi po stronie klienta i także po stronie firmy turystycznej. TFZ będzie miał do takich kontroli ustawowe uprawnienia. Dopiero po potrójnym zweryfikowaniu zapłaty za odwołaną wycieczkę, nastąpi zwrot pieniędzy na rzecz klienta. W dnia 16-17 września Sejm prawdopodobnie ostatecznie przegłosuje drugą tarczę dla turystyki i wejdzie ona w życie, gdy prezydent Andrzej Duda podpisze nową ustawę.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA