X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Maląg: poprzez inwestycje rządowe i samorządowe wracamy na tory sprzed pandemii

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:44
- Kolejnym elementem tarczy antykryzysowej, który już trwa, są duże inwestycje rządowe i inwestycje samorządowe, a wiec poprzez inwestycje wracamy na te tory sprzed okresu pandemii – oceniła w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w drugim dniu Forum Ekonomicznego 2020 w KarpaczuFoto: PAP/Maciej Kulczyński

Szefowa resortu pracy podczas panelu "Tarcza antykryzysowa jako skuteczne narzędzie wspierania polskich przedsiębiorstw" zwróciła uwagę, że z szacunkowych danych resortu wynika, że stopa bezrobocia wyniosła w ostatnich miesiącach 6,1 proc.

Polska na 2.miejscu w UE z najniższym bezrobociem

- Według Eurostatu - zauważyła Maląg - Polska znalazła się na drugim miejscu wśród krajów UE z najniższym bezrobociem, lepiej wypadły tylko Czechy.

- Natomiast obecnie wchodzimy w okres, w którym niezależnie od epidemii odnotowywany jest każdego roku lekki wzrost bezrobocia, mówiła minister.

Polska radzi sobie również ze skutkami koronawirusa na rynku pracy
 
- Powinniśmy zakończyć rok ze stopą bezrobocia między 7,1 a 8 proc., tak jak mamy to zaplanowane w budżecie i myślę, że te dane są całkowicie realne i wskaźniki są do osiągnięcia" – podkreśliła.

Uczestnicy dyskusji byli zgodni, że o powodzeniu tarczy antykryzysowej zadecydowało jej błyskawiczne wdrożenie, na co pozwoliła ścisła współpraca ministerstw i instytucji państwa.

Zadziałały rządowe tarcze antykryzysowe
 
Jak podkreślił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, w krótkim czasie został stworzony możliwe szczelny system wsparcia przedsiębiorców, motywujący do tego, by nie zwalniać pracowników.


warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
Polska szóstą gospodarką w UE z najmniejszym spadkiem PKB w II kwartale


 
- Dobrze, że państwo zaufało w tak trudnym momencie przedsiębiorcom, uprościło procedury i zadziałało sprawnie, bo to, że dzisiaj mówimy o dobrych danych z rynku pracy, nie było tak oczywiste – ocenił.
 
Szef PFR podał przykład Estonii, która ma jeden z niższych spadków PKB w Unii, a jednocześnie notuje wysoki wzrost bezrobocia.
 

 
W ocenie Borysa, odbicie polskiej gospodarki w tej chwili jest bardzo dynamiczne.

Pozytywne dane z gospodarki – spadek PKB mniejszy od prognozowanego

- W trzecim kwartale, patrząc na ostatnie dane, myślę, że będziemy mieli do czynienia z pozytywnym zaskoczeniem, jeżeli chodzi o wyniki gospodarki i te wyniki będą lepsze niż oczekiwaliśmy jeszcze miesiąc czy dwa miesiące temu. Wydaje się, że (…) ten spadek PKB będzie jeszcze mniejszy niż te ostatnie prognozy, to może być ok. 2-3 proc., wiec to ożywienie przebiega bardzo sprawnie – zaznaczył szef PFR.
 
Według lipcowych prognoz KE polski PKB miałoby się skurczyć o 4,6 proc., co mimo spadku oznaczałoby najpłytszą recesję w UE.

Wsparcie tarcz antykryzysowych objęło 345 tys. firm, trafiło do nich ok. 135 mld zł
 
Z najnowszych danych wynika, że dzięki tarczy antykryzysowej do przedsiębiorców trafiło ok. 135 mld zł, z czego ponad 60 mld w ramach tarczy finansowej PFR. Jak zauważył Borys, wsparcie otrzymało 345 tys. firm, czyli mniej więcej połowa przedsiębiorstw działających na rynku.
 
Zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Marcin Czyża podkreślił, że ochrona rynku pracy była dobrą decyzją, gdyż tego typu kryzysy na ogół najbardziej dotykają ludzi, którzy zarabiają najmniej.

Duża pomoc dla firm, którym spadły obroty

- PARP miał swój udział w pomocy firmom w pandemii. Dzięki funduszom unijnym średnie firmy, które odnotowały co najmniej 30-procentowy spadek obrotów mogły się do nas zgłaszać do programu „Dotacje na kapitał obrotowy”. Przedsiębiorca mógł się ubiegać o finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa, jak opłacenie prądu, gazu czy zakup paliwa, najem powierzchni, zakup towarów, ale także ubezpieczenie działalności. Wniosek złożyło prawie 6,5 tys. firm, to jest ponad 40 proc. wszystkich średnich przedsiębiorstw w Polsce, (…) a średnia wartość takiej dotacji wyniesie ok. 180 tys. zł" – powiedział Czyża.

Przed kryzysem uchroniła też tarcza finansowa, niebawem przedsiębiorców wesprą nowe rozwiązania

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński podkreślił z kolei, że tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa były fundamentem powstrzymania kryzysu.


- Nadal z instrumentów na refinansowanie leasingu mamy jeszcze ponad 1 mld zł, ale jednocześnie z Ministerstwem Rozwoju już przygotowujemy się do uruchomienia na dniach Polityki Nowej Szansy, (...) dla przedsiębiorców jest jeszcze mnóstwo rozwiązań, z których warto skorzystać" - zaznaczył.

Po chwilowym spowolnieniu, znowu rośnie eksport i inwestycje zagraniczne
 
P.o. prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grażyna Ciurzyńska przyznała, że zgodnie z danymi GUS po sześciu miesiącach odnotowaliśmy spadek eksportu rok do roku, jednak już w czerwcu nastąpiło odbicie. Ponadto zwróciła uwagę, że PAIH odnotowała po półroczu rekordową wartość inwestycji zagranicznych, widzimy też wzrost eksportu na rynek amerykański.

Polscy eksporterzy wykorzystali wojnę amerykańsko-chińską
 
- Mamy rynek amerykański, gdzie korzystamy z przerwanych łańcuchów dostaw i wcześniejszych perturbacji związanych z amerykańsko-chińską wojną handlową i tutaj mamy rekordową wartość wzrostu na półrocze w stosunku do roku poprzedniego o 3,5 mld euro” – wskazała.

Do gry w łańcuchu dostaw wraca Europa Centralna
 
Wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur przywołał natomiast raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego o szlakach handlowych, gdzie postawiono tezę, że obecnie kraje Zachodu redefiniują myślenie o łańcuchach dostaw, chcąc je skracać i relokować produkcję bliżej swoich centrów.
 
- Ten raport pokazuje, że ta tendencja może pójść różnym kierunku, że miejsce Chin zajmuje Azja Południowo-Wschodnia z Indiami, może pójść też w innym kierunku, że beneficjentem tego procesu będzie Europa Centralna - zauważył. 
 
Trwające do czwartku trzydniowe Forum Ekonomiczne to jedna z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej konferencji o tematyce politycznej, gospodarczej i społecznej.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek pracy w dobie koronawirusa. Bezrobocie mniejsze od prognoz

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 12:25
To dobra wiadomość dla pracowników - skutki zamrożenia działalności wywołanego koronawirusem będą dla rynku pracy jednak mniejsze, niż wcześniej prognozowano. Eksperci z banku Pekao rewidują w dół wielkość bezrobocia i przewidują, że na koniec roku nie przekroczy ono w Polsce 10 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Szwed: prognozy w sprawie bezrobocia się nie sprawdzają, firmy szukają rąk do pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:28
- W kolejnych miesiącach potrzeby firm mogą być różne, więc najlepiej gdyby w sprawach urlopu wypoczynkowego pracodawcy i pracownicy się porozumiewali. W nowej wersji tarczy antykryzysowej dajemy taką możliwość. Cieszy to, że poprawiają się nastroje pracowników, a nawet pracodawcy szukają rąk do pracy. Pracujemy też nad istotnym podwyższeniem zasiłku dla bezrobotnych - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej firm chce zatrudniać pracowników, coraz mniej planuje zwolnienia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 07:33
Rośnie odsetek małych i średnich przedsiębiorstw, które w najbliższych trzech miesiącach będą zatrudniać nowych pracowników, maleje natomiast grupa firm zamierzających zwalniać - wynika z badania "KoronaBilans MŚP".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma w tarapatach z powodu pandemii. Sprawdź, jaką ma szansę na pomoc

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 16:11
Firmy, które wpadły w kłopoty z powodu epidemii koronawirusa będą mogły korzystać ze wsparcia z puli wynoszącej 120 milionów złotych rocznie przez 10 lat. Pozwala na to ustawa wprowadzająca tak zwaną Politykę Nowej Szansy.
rozwiń zwiń