X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister rolnictwa: wydatki w budżecie 2021 na rolnictwo wzrosną o 11,5 procent

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:27
Sejmowa komisja rolnictwa pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2021 rok, nie wprowadzając do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, bez KRUS, wzrosną do 5 mld 159 mln zł, czyli o 11,5 proc. - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Somchai_Stock

Podczas posiedzenia komisji poparcia nie uzyskał wniosek posła PO Kazimierza Plocke o odrzucenie budżetu rolnego.

Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne będące w dyspozycji ministra rolnictwa, realizowane w poszczególnych częściach budżetu państwa, łącznie z wydatkami przewidzianymi w rezerwach celowych, mają wynieść 10 mld 68 mln zł. Ponadto, w projekcie ustawy budżetowej na rok 2021 przewidziano wydatki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w wysokości ok. 18,9 mld zł.

Łączna kwota wydatków w gestii ministra rolnictwa wyniesie 5 mld 159 mln zł. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne oraz KRUS stanowią 5,95 proc. wydatków ogółem budżetu państwa, a bez KRUS - 2,7 proc.

sejm budżet 1200 pap.jpg
"Racjonalny kompromis". Premier o budżecie na przyszły rok

Wydatki na rolnictwo wyniosą 1 mld 352 mln zł. Największe kwoty będą przeznaczone na dopłaty do ubezpieczeń rolnych - 400 mln zł, szkoły rolnicze - 342 mln zł, postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej - 71 mln zł oraz na inne zadania ministra z zakresu rolnictwa, w tym na Program Horyzont 2020 - 95,5 mln zł.

Na rozwój wsi przewidziano 3 mln 764 mln zł, czyli ok. 73 proc. całego budżetu rolnego. Większość tych środków zostanie przeznaczona na działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (3,4 mld zł), w tym na projekty z udziałem unijnych środków, m.in. w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz na dofinansowanie ośrodków doradztwa rolniczego. Na działanie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zaplanowano 33 mln zł.

Posłowie opozycji skrytykowali projekt przyszłorocznego budżetu rolnego, ale nie zaproponowali żadnych poprawek.

Jak mówił Plocke, wydatki całego budżetu państwa na 2021 rok wzrosły o 51 mld zł, podczas gdy na rolnictwo tylko o 1 mld 39 mln zł, co oznacza, że na wieś i rolnictwo przypadnie tylko 1/50 tej kwoty. Czy rząd PiS nie zauważył, że rolnicy też stracili na pandemii, na epidemii afrykańskiego pomoru świń, a niektórzy rolnicy do dziś nie mogą dojść do równowagi po suszy 2019 r. - pytał poseł. Zauważył, że w 2021 r. wzrosną przede wszystkim wydatki na KRUS - o 940 mln zł.

Poseł PO najwięcej zastrzeżeń miał do budżetu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Mówił, że planowane są środki na targi i wystawy, tak jakby w ogóle nie było pandemii. Jego zdaniem budżet KOWR jest odrealniony i nie przystaje do otaczającej nas rzeczywistości.

W opinii Doroty Niedzieli (PO) budżet jest klęską resortu rolnictwa, jest on niższy niż w 2018 r. W czasie gdy rolnictwo ma problemy związane z COVID-19, ASF, suszą, brakiem opłacalności produkcji, fatalnym systemem ubezpieczeń, minister informuje o zwiększeniu wydatków na szkoły rolnicze - powiedziała poseł. Postulowała, żeby więcej pieniędzy przeznaczyć na odszkodowania dla rolników czy pomoc przy zwalczaniu ASF.

Teraz sprawozdanie komisji rolnictwa dot. budżetu rolnego zostanie przekazane sejmowej komisji finansów publicznych, gdzie będzie rozpatrywana cała ustawa budżetowa na 2021 r.

PAP, PR24, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycyjny impuls i kontynuacja wydatków socjalnych. Rząd przyjął projekt budżetu na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 15:31
Przyjęty przez rząd projekt ustawy budżetowej na przyszły rok zakłada deficyt w wysokości 82,3 mld zł. - Estoński CIT i środki z UE będą impulsami fiskalnymi w przyszłym roku - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas finalnych prac nad projektem budżetu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt przyszłorocznego budżetu trafił do Sejmu. Zobacz jego główne założenia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 20:41
Do Sejmu wpłynął projekt ustawy budżetowej na 2021 rok z deficytem 82,3 mld zł. Rząd założył wzrost PKB w przyszłym roku o 4 proc. i średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm debatował nad przyszłorocznym budżetem. Kościński: jest skrojony pod walkę z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 19:40
Ponad 3 godziny trwała debata nad projektem budżetu na 2021 r. Zakłada on, że deficyt w przyszłym roku może sięgnąć 82,3 mld zł. Według rządu budżet jest "skrojony pod dalszą walkę z koronawirusem". Opozycja krytykowała nadmierne zadłużenie i brak wystarczających środków na ochronę zdrowia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Racjonalny kompromis". Premier o budżecie na przyszły rok

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 11:35
Budżet 2021, który zaproponowaliśmy, to racjonalny kompromis między możliwościami i aspiracjami Polski i Polaków - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że stawia w centrum bezpieczeństwo rodzin.
rozwiń zwiń