Prezes PFR: dopóki mamy otwarte granice i działa handel, nasza gospodarka da sobie radę
- Tarcza Branżowa to krótkoterminowe wsparcie, które uzupełnia już otrzymaną przez firmy pomoc państwa - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2020-10-27, 17:30
Prezes PFR przypomniał, że chodzi o zabezpieczenie najbardziej zagrożonych branż od listopada do grudnia, które z tego tytułu otrzymają ponad 1 mld 800 mln złotych. A te branże już otrzymały tylko z samego PFR 3,5 mld złotych w formie Tarczy Finansowej. Ale pomoc w postaci Tarczy Finansowej była udzielana pod warunkiem kontynuacji działalności i utrzymania miejsc pracy. Dlatego wszelkie decyzje co zrobić, gdy firma otrzymała pomoc, ale zbankrutowała i czy powinna oddać pieniądze, wymaga decyzji Komisji Europejskiej. W opinii prezesa PFR na razie nie ma takich sytuacji, choć trudno przewidzieć, co się jeszcze może wydarzyć w gospodarce, z powodu drugiej i potem trzeciej fali pandemii.
Ale szef PFR podkreślił, że przekazane do tej pory ponad 140 mld złotych, było od początku pomyślane jako finansowa rezerwa na kolejne etapy ekspansji choroby COVID-19 w Polsce. Dlatego te pieniądze dają firmom pewien bufor finansowy, który w sektorze przedsiębiorstw wynosi 50 mld złotych, co widać po depozytach i historycznie najwyższych wskaźnikach płynności firm.
Prezes PFR Paweł Borys podkreślił, że branże dotknięte bezpośrednio restrykcjami tworzą tylko kilka procent PKB. A w II kwartale tego roku sytuacja była znacznie poważniejsza niż teraz, bo wtedy aż połowa polskiej gospodarki stanęła. W opinii prezesa PFR najważniejsze z punktu widzenia zachowania procesów gospodarczych jest zachowanie działalności handlu, prowadzenie nauki w przedszkolach i szkołach podstawowych do trzeciej klasy, gdy rodzice uczniów będą mogli pracować oraz otwarcie polskich granic.
Dopóki te elementy będą zachowane, wtedy nie będziemy mieli tak trudnej sytuacji gospodarczej jak w pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku. Choć spadki wydatków społeczeństwa, spowodowane drugą falą pandemii na pewno utrudnią odrabianie strat dla polskiego PKB w IV kwartale tego roku.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA