Konferencja "EkoSfera": nagrody dla ekologicznych miast

Transformacja energetyczna, adaptacja miast do zmian klimatu oraz rozszerzona odpowiedzialność producentów to główne tematy pierwszego dnia konferencji "EkoSfera". W wydarzeniu wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Jacek Ozdoba.  

2020-11-10, 15:00

Konferencja "EkoSfera": nagrody dla ekologicznych miast
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

"EkoSfera" to stworzona przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska przestrzeń ekspercka, w której odbywa się cykl debat z zakresu działalności resortu. Tegoroczne wydanie konferencji – tradycyjnego forum towarzyszącego targom ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju POLECO w Poznaniu, ze względu na sytuację pandemiczną jest realizowane w formule on-line.


Powiązany Artykuł

wiatraki energia odnawialna 1200x660.jpg
"Deklaracja Bałtycka na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej" podpisana. Ambitne plany Polski

Innowacja i sprawiedliwa transformacja energetyczna

W trakcie konferencji odbyła się debata "Innowacja i sprawiedliwa transformacja energetyczna" z udziałem ministra klimatu i środowiska oraz przedstawicieli: NFOŚiGW, Polskiej Spółki Gazownictwa, BOŚ Banku, grupy ENEA i Polskiej Grupy Energetycznej. Jak podkreślił Michał Kurtyka, projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 r. jest dokumentem kompleksowym, a tempo transformacji zostało wyznaczone na podstawie analizy krajowych możliwości i ograniczeń.

– Chcemy, aby transformacja energetyczna miała charakter racjonalny i uwzględniała punkt startu, koszty sieciowe, koszty rozbudowania sieci dystrybucyjnej niskiego i średniego napięcia oraz kwestii magazynowania energii – powiedział.

Szef resortu wskazał także, że poprzez transformację energetyczną Polski, chcemy wykorzystać potencjał dla rozwoju nowych gałęzi przemysłu.

REKLAMA

– Poprzez PEP2040 chcemy tworzyć nowe nisze dla rozwoju firm związane z zeroemisyjnym transportem, standardami w budynkach zeroemisyjnych czy transformacją budownictwa. To wszystko to potężne zmiany, które otwierają przestrzeń dla małych i średnich firm. Ale obszary transformacji dają szansę rozwoju także większym przedsiębiorcom, którzy będą mogli wykorzystać gigantyczne filary, tj. energetyka wiatrowa czy energetyka jądrowa – dodał minister Kurtyka.

Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta

Rozszerzona odpowiedzialność producenta to natomiast główny temat debaty, w której wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. W trakcie spotkania podkreślił, że konieczne jest wprowadzenie rozwiązań oraz zmian legislacyjnych, aby wdrożyć dyrektywy unijne.

– Przy wdrażaniu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta ważnym elementem jest również zachowanie etapowego wprowadzenia tego typu systemów. Tak aby przynieść konkretne efekty w gospodarki odpadami – podkreślił zapewniając, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce wspierać samorządy w gospodarce odpadami.

– Ważnym elementem wsparcia samorządów w gospodarce odpadami są środki finansowe, które będą skierowane na inwestycję oraz zbiórkę odpadów – mówił.

REKLAMA

Nagrody dla "Miast z Klimatem"

Minister Klimatu i Środowiska wręczył także nagrody laureatom badania "Miasto z Klimatem – Lider w kategorii", a także konkursów "Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt".


Powiązany Artykuł

elektrownia atomowa prąd atom free shut 1200.jpg
Energetyka wiatrowa, biogaz, atom. Polska stawia na zrównoważony miks energetyczny

Celem projektu "Miasto z Klimatem – Lider w kategorii" jest wspieranie pro-klimatycznej i ekologicznej transformacji polskich miast. Spośród kilkuset zgłoszeń wyłoniono liderów, którzy w poszczególnych kategoriach, takich jak zieleń miejska, gospodarka odpadami, zrównoważona mobilność oraz jakość powietrza, dokonali największych postępów w ostatnich latach i mogą stanowić inspirację dla pozostałych samorządów w Polsce.

Z kolei ideą konkursu "Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt", było docenienie i promowanie działań samorządów, które realizują inwestycje infrastrukturalne z uwzględnieniem aspektu troski o środowisko. W konkursie oceniane były inwestycje zrealizowane w obszarach: rozwoju błękitnej i zielonej infrastruktury, zrównoważonego transportu, gospodarki o obiegu zamkniętym i zrównoważonego budownictwa.

 Nagrody otrzymało 10 miast:

REKLAMA

  • W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców: I miejsce zajęło miasto Kórnik, II miejsce Brwinów, III Sopot. Wyróżnienie otrzymał Wodzisław Śląski.
  • W drugiej kategorii – miast powyżej 100 tys. mieszkańców: najwyżej ocenione zostały inwestycje zrealizowane przez Białystok, II miejsce zajęła Gdynia, III Płock. Wyróżnione zostały miasta: Kraków, Gdańsk oraz Olsztyn.

 

PolskieRadio24.pl/gov.pl/DoS

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej