X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes PFR powiedział, kiedy ruszy pakiet pomocy dla firm. Decyzja zależy od Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 10:45
PFR liczy, że zgoda Komisji Europejskiej zostanie wydana do połowy grudnia, a pakiet pomocowy wystartuje w styczniu - powiedział w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem gospodarka Polski ma szanse, by do końca przyszłego roku osiągnąć poziom sprzed pandemii.
KE ostrzega, że w razie fiaska negocjacji budżetowych, konieczna będzie redukcja funduszu spójności UE
KE ostrzega, że w razie fiaska negocjacji budżetowych, konieczna będzie redukcja funduszu spójności UEFoto: Hadrian/ Shutterstock

Prezes PFR Paweł Borys mówił w poniedziałek w Radiu Plus o skali pomocy adresowanej do firm, które cierpią w związku z ograniczeniami w gospodarce, związanymi z drugą falą pandemii. Według Borysa dotyczą one ok. 25 sektorów, które w polskiej gospodarce odpowiadają za ok. 5 proc. zatrudnienia i 5 proc. PKB. Stąd, jak tłumaczył, obecnie skala wsparcia dedykowana tym branżom nie jest taka duża, jak pomoc w II kwartale br., kiedy wsparcie dotyczyło praktycznie połowy polskich firm.


Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego minimalny koszt nowego pakietu pomocy dla firm dotkniętych skutkami jesiennego częściowego lockdownu to ok. 9-10 mld zł.


Mateusz Morawiecki free twitter 1200.jpg
Premier: termin wprowadzenia kolejnych form pomocy dla przedsiębiorców zależy od negocjacji z KE

Trzeba racjonalnie postępować 

- Oczywiście trzeba dbać o finanse publiczne. Jak dotąd na wsparcie gospodarki i ochronę miejsc pracy trafiło ponad 150 mld zł. Więc to jest 7 proc. PKB, bardzo duży koszt. Mamy środki zabezpieczone też jako PFR w kwocie ponad 30 mld zł, których możemy użyć jako dodatkowe wsparcie. Natomiast ono musi być adekwatne do potrzeb. Tak szacowane są w tej chwili potrzeby - właśnie na te ok. 10 mld zł - tych branż, które cały czas najmocniej odczuwają skutki pandemii - w perspektywie wiosny - powiedział szef PFR.


Prezes PFR wyjaśnił, że chodzi o to, iż prawdopodobny koszt tych instrumentów za okres od listopada br. do marca 2021 r., w odniesieniu do tych branż, wyniesie ok. 10 mld zł.

-My w ramach PFR uruchamiamy ponownie tarczę finansową dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, właśnie związanych z tymi branżami. Tu będzie dofinansowanie kosztów, uruchamiamy także przedłużony program dla dużych firm, przedłużenie subwencji dla firm w najtrudniejszej sytuacji - z tej pierwszej tarczy - właśnie działających w tych branżach"- tłumaczył Borys.


Dodał, że PFR stara się działać jak najszybciej, prowadzi konsultacje z Komisją Europejską.

-Chcemy, aby notyfikacje zostały złożone do końca tego tygodnia, zgody zostały wydane do połowy grudnia, aby program mógł wystartować w styczniu - w przypadku tych instrumentów z PFR - powiedział Paweł Borys.


Paweł Borys 1200.jpg
Prezes PFR: dopóki mamy otwarte granice i działa handel, nasza gospodarka da sobie radęMamy szansę na poprawę pozycji Polski 

Pytany, czy jego zdaniem Polska po epidemii będzie trochę wyżej w światowej hierarchii, Borys ocenił, że podczas kryzysu nadrobimy część zaległości, jeżeli chodzi o poziom dochodów i PKB, ale to będzie wynikać z tego, że część krajów ma mocniejsze spadki gospodarki niż Polska.


- Mamy szansę, aby do końca przyszłego roku osiągnąć taki poziom naszej gospodarki jaki był przed wybuchem pandemii. Dla wielu krajów będzie to możliwe dopiero za dwa lata  - powiedział prezes PFR.

Zawarte na początku listopada porozumienie między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją w Radzie UE w sprawie powiązania praworządności z budżetem UE zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła uruchomić mechanizm prowadzący do zamrożenia pieniędzy unijnych, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa. Decyzje w tej sprawie miałyby podejmować państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Rozwiązania te muszą jeszcze finalnie zatwierdzić Parlament Europejski i Rada UE.


W liście skierowanym do szefów instytucji unijnych dotyczącym budżetu UE premier Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności. 


PR24/IAR/PAP/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowa ulga, uproszczone zasady. Rząd szykuje pakiet rozwiązań dla inwestorów strategicznych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:15
- Chcemy, by jesienią rząd procedował nad rozwiązaniami wzmacniającymi nowe inwestycje oraz reinwestowanie w Polsce - poinformowała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Dodała, że ma zostać stworzony m.in. status inwestora strategicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

650 mln zł na Politykę Nowej Szansy. Firmy nadal mogą korzystać z pomocy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 13:44
- Na kontach Agencji Rozwoju Przemysłu dostępnych jest 650 mln zł dla firm, które chcą skorzystać z rządowego programu Polityka Nowej Szansy - przypomniał wiceprezes ARP Paweł Kolczyński. Dodał, że trwa weryfikacja pierwszych kilkudziesięciu złożonych wniosków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS: są błędy we wnioskach firm o tarczę 5.0. Zobacz, jak ich uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:44
Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ubiegłym roku, nie mogą liczyć na dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek w ramach tarczy antykryzysowej 5.0. Nie spełniają bowiem jednego z istotnych warunków wskazanych w ustawie - informuje ZUS.
rozwiń zwiń