Wody Polskie aktualizują plany zarządzania ryzykiem powodziowym
22 grudnia ruszają konsultacje społeczne w sprawie kolejnego sześcioletniego planu, dotyczącego obniżenia ryzyka powodziowego w Polsce. W projekcie realizowanym przez Wody Polskie będą wskazane regiony kraju, które są najbardziej zagrożone zalaniem, oraz działania konieczne do minimalizowania ryzyka i obniżania strat powodziowych.
2020-11-17, 17:00
Pierwsze plany zarządzania ryzykiem powodziowym, przygotowane niemal 6 lat temu, będą realizowane jeszcze w przyszłym roku. Dzięki takim planom powstał między innymi zbiornik retencyjny Racibórz Dolny.
Posłuchaj
Zastępca prezesa Wód Polskich Krzysztof Woś powiedział, że zbiornik sprawdził się niedługo po oficjalnym odbiorze, podczas nawalnych deszczów w październiku. - 50 milionów sześciennych wody, które zostały przechwycone przez zbiornik, spowodowały, że te fale powodziowe - które szły zarówno Odrą, jak i z ziemi kłodzkiej - nie spotkały się - podkreślił Krzysztof Woś.
Trzy główne cele zaktualizowanych planów będą takie same, jak w obowiązującym dokumencie. To zahamowanie wzrostu ryzyka powodziowego i obniżenie jego poziomu oraz poprawa systemu zarządzania ryzykiem.
Powiązany Artykuł
Zwiększony budżet programu "Moja woda". Zainteresowanie przerosło oczekiwania
W nowym dokumencie znajdzie się 11 bardziej szczegółowych celów. Przykłady niektórych z nich podał profesor Andrzej Tiukało, kierownik merytoryczny projektu. To między innymi budowanie retencji na obszarach zalesionych i rolniczych. Ostateczna lista działań będzie znana na początku grudnia.
REKLAMA
Prace nad aktualizacją planów rozpoczęto w marcu. Eksperci analizowali, jakie decyzje i inwestycje poprawiły sytuację, zaktualizowali też mapy terenów zagrożonych powodzią.
Posłuchaj
Konsultacje społeczne w sprawie zaktualizowanych planów potrwają pół roku. Ich tryb i harmonogram zostanie przedstawiony samorządom na konferencji prasowej 8 grudnia.
IAR, PR24, akg
REKLAMA
REKLAMA