X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pomogła interwencja UOKiK: banki obniżają opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 17:10
Po interwencji prezesa UOKiK banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. W najbardziej jaskrawym przypadku opłata za okres 20-letni została obniżona z 3 tys. zł do 50 zł - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com / MOZCO Mateusz Szymanski

UOKiK wyjaśnił, że zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego są potrzebne osobom starającym się o unieważnienie umowy kredytowej w postępowaniu sądowym.

Po interwencji opłata za zaświadczenia zmalała do 50-200 zł

Dodano, że w wyniku przeprowadzonej interwencji, wysokość opłat za jeden egzemplarz zaświadczenia wynosi obecnie od 50 do 200 zł w zależności od banku.


- Wysokie opłaty mogły zniechęcać kredytobiorców do wytoczenia powództwa i stały się dla nich poważną barierą finansową. Co więcej, bez takiego zaświadczenia konsument nie byłby w stanie określić żądanej od banku kwoty z tytułu spłaconego częściowo kredytu i odsetek. Po podjętej w interesie kredytobiorców interwencji opłaty zostały znacząco zmniejszone" – mówił, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.


restauracja koronawirus stock.jpg
Związek Banków Polskich: wróci pomoc w spłacie kredytów. Zobacz, kto będzie mógł z niej skorzystać

Po interwencji UOKiK banki obniżyły opłaty, nie są one uzależnione od czasu spłaty kredytu hipotecznego

Dodał, że podstawą działania urzędu były otrzymane przez urząd skargi konsumentów.

- W efekcie podjętych przez nas działań banki istotnie obniżyły wysokość opłat za zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego. Ponadto wysokość opłat nie jest już uzależniona od długości okresu, w którym konsument spłaca kredyt hipoteczny - mówi szef UOKiK.

Apel UOKiK skierowany do siedmiu banków i NBP

Urząd podał, że Chróstny skierował apel do siedmiu banków oraz Związku Banków Polskich, w którym przedstawił swoje stanowisko dotyczące m.in. opłat za wydawanie zaświadczeń.

Banki zostały poinformowane, że zasadnym działaniem z ich strony byłoby określenie limitu opłat, które mogą zostać pobrane od konsumenta w sytuacji, gdy składa on wniosek dotyczący jednej umowy, a informacje, o które się ubiega, przedstawiane są w kilku różnych dokumentach, za które bank pobiera odrębne opłaty.


rachunki1200.jpg
Rozliczenie przy wcześniejszej spłacie kredytu. Przybywa skarg na instytucje finansowe

W tym roku UOKiK nałożył już karę 5 mln zł na Deutsche Bank za mechanizm wyliczania opłat. Uznał je za klauzule niedozwolone

UOKiK przypomina, że prezes urzędu wydał w sierpniu tego roku jedną decyzję nakładającą karę 5 mln zł na Deutsche Bank. W tym przypadku prezes UOKiK uznał, że stosowane przez Deutsche Bank Polska postanowienia odnoszące się do mechanizmu wyliczania opłat za wydanie zaświadczenia o historii spłaty kredytu są klauzulami niedozwolonymi. Decyzja nie jest prawomocna.

UOKiK sprawdził też działania innych banków

Ponadto urząd zakończył cztery postępowania wyjaśniające dotyczące BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, PKO BP i Raiffeisen Bank International AG, oraz "zakończył działania miękkie" w sprawie Banku Millennium, Getin Noble Banku i mBanku.

Prezes Urzędu nie kwestionował natomiast opłat pobieranych przez Bank Millennium oraz mBank, a BNP Paribas już przed wszczęciem postępowania wyjaśniającego podjął decyzję o rezygnacji z mechanizmu naliczania opłat, który uzależniał ich wysokość od długości wnioskowanego okresu.

PAP, jk

Czytaj także

Prezes UOKiK: wakacje kredytowe z Tarczy 4.0 dotyczą wszystkich banków

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 17:00
Zawieszenie spłat rat i odsetek kredytu konsumenckiego i hipotecznego na trzy miesiące, ma chronić osoby pozbawione źródeł dochodu przed pętlą zadłużenia. Taki był cel nowych rozwiązań zaproponowanych w Tarczy Antykryzysowej 4.0 - zapewniał Tomasz Chróstny, prezes UOKiK gość audycji "Ekspres Gospodarczy" Programu 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej o kredyt mieszkaniowy, trudniej o konsumpcyjny. Zmienia się polityka banków

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:45
W ostatnim kwartale 2020 r. banki deklarują łagodzenie polityki kredytowej i oczekują wzrostu popytu na kredyt - wynika z przedstawionej w poniedziałek kwartalnej informacji Narodowego Banku Polskiego na temat sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niższe zyski sektora bankowego. Kolejny bank podniesie opłaty i prowizje

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 19:10
mBank jest kolejnym bankiem podnoszącym opłaty dla klientów. Zdaniem bankowców to efekt coraz wyższych kosztów działania i niskich stóp procentowych, a także coraz wyższego kosztu obsługi gotówki.
rozwiń zwiń