X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 11:11
Zerowe oprocentowanie lokat potrafi skutecznie zniechęcić do oszczędzania. Jednocześnie eksperci przekonują, że warto odkładać na przyszłość. Sprawą otwartą pozostaje dobór metod, które posłużą nam do inwestowania nadwyżek finansowych. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

Akcje

Akcje to udziały w spółce. Kiedy kupujesz akcję, stajesz się współwłaścicielem firmy, która je wyemitowała. Każda akcja ma określoną cenę, a cena ta zmienia się w czasie, na rynku akcji (giełdzie), zgodnie z podażą i popytem.

Czytaj także:
shutt inwestycje 1200.jpg
W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Kapitalizacja rynkowa spółki jest równa liczbie wyemitowanych akcji pomnożonej przez ich cenę. Na przykład, Apple był pierwszą firmą, która przekroczyła 1 bilion dolarów kapitalizacji rynkowej latem 2018 roku.

Posiadanie akcji potencjalnie uprawnia do udziału w wynikach spółki. Konkretnie, jeśli spółka osiągnęła zyski na koniec roku, może zdecydować się na przeznaczenie ich części na wynagrodzenia dla swoich udziałowców. Wynagrodzenie to nazywane jest dywidendą. Częstą formą inwestowania w akcje jest kupowanie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które lokują powierzone środki w akcje.

Obligacje

Obligacje to dłużne papiery wartościowe emitowane przez rządy, instytucje lub firmy w celu pozyskania finansowania. Pozwala im to na opłacenie projektów z pieniędzy inwestorów. Organizacja, która emituje obligacje, zobowiązuje się do ich spłaty w określonym terminie. Każda obligacja daje prawo do wynagrodzenia w zamian za pożyczone pieniądze, czyli tzw. kupon. Kupon to odsetki od długu, które otrzymuje inwestor. Kupon jest w pewnym sensie odpowiednikiem dywidendy z akcji.

Surowce

Surowce obejmują wszystko to, co jest metalami szlachetnymi np. złoto, srebro, pallad, nikiel, produktami rolnymi np. kukurydza, kakao, soja itp. oraz surowcami energetycznymi - jak gaz ziemny, ropa naftowa. Surowce są bardzo wrażliwe na napięcia geopolityczne (energia, rolnictwo) i ekonomiczne (metale).

Złoto jest szczególne, ponieważ wśród surowców wydaje się być jedyną bezpieczną przystanią. Inwestorzy lubią złoto w swoich portfelach, ponieważ wierzą, że chroni ich ono przed inflacją, dewaluacją walut oraz kryzysami gospodarczymi.

Czytaj także:
waluty shutt 1200.jpg
Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Wartość złota jest zakorzeniona w ludzkiej świadomości od tysięcy lat. W najgorszym scenariuszu, gdyby waluty na świecie zniknęły, złoto prawdopodobnie zajęłoby ich miejsce. 

Nieruchomości

Nieruchomości są pewnie najbardziej znaną i praktykowaną formą inwestowania. Inwestycje w nieruchomości mogą przybierać różne formy: od bezpośredniego zakupu mieszkań na wynajem, przez zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lokujących w nieruchomościach do kupowania REITów, czyli papierów wartościowych powiązanych z nieruchomościami.

Kryptowaluty

Kryptowaluty to zdecentralizowane waluty elektroniczne oparte na protokole blockchain. Są one zdecentralizowane, ponieważ nie należą do żadnego państwa i dlatego nie są regulowane.

Obecnie kryptowaluty są zasadniczo uważane za przedmioty spekulacyjne, z niewielkim realnym zastosowaniem w życiu codziennym. Jeśli zostaną one przyjęte na masową skalę ich cena może gwałtownie wzrosnąć, czego dobrym przykładem w ostatnim czasie jest Bitcoin.

PolskieRadio24.pl/AAI/mib

Czytaj także

Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 11:41
Prognozy się potwierdziły, w niepewnym pandemicznym 2020 Polacy kupili niemal dwa razy tyle złota inwestycyjnego co rok wcześniej. To nie koniec boomu - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak oszczędzać, inwestować i chronić swoje pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:15
To było leniwe przedpołudnie jednie z nazwy: goście i tematy z nimi omawiane były niezwykle energetyczne. Tym bardziej, że głównym tematem były pieniądze. A spokojnie w programie było jedynie wtedy, kiedy brzmiała bossanova.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W PPK oszczędza coraz więcej osób, rosną też same oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 07:40
Od początku istnienia fundusze PPK zarobiły ponad 230 milionów złotych, a do programu dołączyło 2 miliony osób. Ich oszczędnościami zarządza 19 instytucji finansowych. Czy warto było oszczędzać w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 08:45
Według Europejskiego Banku Centralnego nadchodzi era cyfrowego euro. Będzie to elektroniczna forma pieniądza emitowanego przez Eurosystem (Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne) dostępna dla wszystkich obywateli i firm. Zagwarantuje bezkosztowy dostęp do prostego, powszechnie akceptowanego, bezpiecznego i godnego zaufania środka płatniczego.
rozwiń zwiń