X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 13:44
Niskie stopy procentowe, szczepienia na COVID-19, lockdowny i odmrażanie gospodarki to według raportów banków główne czynniki, które będą wpływały na notowania walut na globalnych rynkach. Jakiego zachowania kursów walut możemy spodziewać się w 2021 roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

Zgodnie z raportami banków inwestycyjnych dolar amerykański powinien w ciągu 2020 roku ulegać stopniowemu osłabieniu. Analitycy upatrują kilku powodów deprecjacji dolara. Pierwszy z nich to deficyt na rachunku obrotów bieżących USA. Potrzeba sfinansowania takiego deficytu może prowadzić do osłabienia waluty.

Czytaj także:
Rynki finansowe shutt 1200.jpg
Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?

Kolejnym powodem oczekiwanej słabości dolara są sygnały płynące z Fed. Rezerwa Federalna sugeruje, że będzie chciała utrzymywać stopy procentowe na niskim poziomie w celu wygenerowania inflacji. Oznacza to, że realne stopy procentowe mogą być ujemne długo poza 2021 rok.

Niski poziom stóp procentowych może zachęcić inwestorów do odwrotu od amerykańskich papierów dłużnych i powodować przepływ środków do krajów z wyższymi stopami procentowymi.

Analitycy zwracają również uwagę na fakt, że wyceny aktywów finansowych notowanych w USA są na relatywnie wysokim poziomie, w porównaniu z resztą świata, co również może sugerować inwestorom, że źródeł zysku należy poszukiwać w innych regionach geograficznych.

Europa da się lubić

Europejski Bank Centralny, na czele z prezes Christine Lagarde, niejednokrotnie dawał w ostatnich latach inwestorom do zrozumienia, że w żadnym wypadku nie chce dopuścić do umocnienia się euro w stosunku do walut głównych partnerów handlowych. EBC ma ambicję wspierać europejską gospodarkę, a zachowanie konkurencyjności eksportu jest w tym wypadku kluczowe.

Relatywną słabość euro udało się EBC utrzymać jedynie do końca maja 2020 roku (kurs EUR do USD: 1.08). Potem kurs głównej pary walutowej wszedł w systematyczny trend wzrostowy i na początku 2021 roku Amerykanie płacili za euro już 1.23 USD.

Czytaj także:
gospodarka1200.jpg
Ważne dla polskich eksporterów. Niemiecka gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,5%

Napływ kapitału do Europy należy tłumaczyć poszukiwaniem dodatkowego zysku nawet za cenę inwestowania w lokalizacjach o trudnej do przewidzenia przyszłości.

Wszak utrzymanie integralności strefy euro może stanowić wyzwanie w kontekście nadwyrężonych finansów publicznych poszczególnych krajów wspólnoty. Ewidentnie EBC na początku roku nie jest w stanie osłabić euro ani prośbą, ani groźbą.

Czas na rynki wschodzące

Historycznie rzecz ujmując, okresy dynamicznego wzrostu gospodarczego wiązały się z relatywną słabością dolara amerykańskiego i innych walut rezerwowych (np. euro, jen, funt szterling) w stosunku do walut mniejszych krajów o gospodarce otwartej.

Spowodowane ożywieniem gospodarczym przepływy kapitału do krajów eksportujących surowce sprzyjają ich walutom. Zakładając polepszenie koniunktury, w 2021 roku można oczekiwać wzmocnienia kursów walut rynków wschodzących.

Sprzyjać rynkom wschodzącym powinna również tendencja do utrzymywania się stóp procentowych w krajach rozwiniętych na niezmiennie niskich poziomach.

Można również oczekiwać, że w celu wsparcia gospodarki banki centralne będą kontynuować skup obligacji na globalnych rynkach. Oznaczałoby to utrzymanie się niskich dochodowości papierów dłużnych.

Złoty na autopilocie

Interwencja walutowa Narodowego Banku Polskiego w grudniu 2020 roku prawdopodobnie wyznaczyła kierunek notowań złotego w nowym roku. Analitycy spodziewają się lekkiego umocnienia polskiej waluty z poziomów notowanych już na początku stycznia 2021 roku.

Czytaj także:
Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Analitycy walutowi spodziewają się na koniec roku kursów walut na poziomach: EUR/PLN: 4,36, USD/PLN: 3,54 i CHF/PLN: 3,96. NBP nie chce pozwolić na zbytnie umocnienie narodowej waluty w celu ochrony gospodarki.

Wspieranie eksportu kosztem wartości narodowych waluty jest dziś strategią większości banków centralnych.

Oceniając perspektywy inwestycji walutowych, trzeba założyć, że duża liczba nieoczekiwanych wydarzeń na arenie międzynarodowej związanych z kryzysem wywołanym przez pandemię, może szybko zmienić sytuację także na rynku notowania walut.


PR24/IAR/PAP/mib


Czytaj także

Po pandemii najważniejsze będą cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:05
Dla polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa w ramach strategii rozwoju do roku 2030 najważniejsze będą: cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Senat: bez poprawek do ustawy o morskiej energetyce wiatrowej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 14:25
Senatorowie nie zgłosili na posiedzeniu plenarnym poprawek do ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej. Ponieważ żadnych poprawek nie zgłosiły wcześniej komisje senackie, ustawa będzie głosowana w formie, w której trafiła do Senatu z Sejmu.
rozwiń zwiń