Co się wydarzyło na globalnych rynkach finansowych w 2020 roku?
W ubiegłym roku światową gospodarkę zdominowała pandemia koronawirusa. Nagłe zatrzymanie działalności tysięcy firm spowodowanej ograniczeniami prowadzenia biznesu w wielu segmentach gospodarki doprowadziło do turbulencji na rynkach akcji, obligacji i surowców. Rynkowe zawirowania nie ominęły również polskich inwestorów. Pomimo tego na krajowych i zagranicznych akcjach można było zarobić.
2021-01-12, 16:00
Przełom pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku minął pod znakiem dynamicznych spadków cen aktywów na rynkach finansowych. W obliczu wiosennej panicznej wyprzedaży indeks strachu (VIX) osiągnął rekordową wartość 87,2 pkt. W tym samym czasie wartość indeksu S&P500 spadła o 34 proc. Banki centralne, reagując na kryzys płynnościowy, zaczęły interwencyjnie skupować obligacje.
Powiązany Artykuł
Polska gospodarka jedną z najmniej poszkodowanych przez pandemię w Europie. Jest nowy raport
Samo ogłoszenie planu skupu aktywów przez amerykańską Rezerwę Federalną (FED) doprowadziło do szybkiego odbicia cen na giełdach. Reakcja banku centralnego pomogła przede wszystkim rynkom dłużnym. Obecnie w bilansie FED znajdują się obligacje korporacyjne o wartości przeszło 14 mld USD. Docelowo FED może przeznaczyć na program skupu obligacji do 750 mld USD.
Ujemna dochodowość obligacji
Podobne do FED-u działania podjął Europejski Bank Centralny (EBC), który w ostatnim roku skupił na rynkach aktywa o wartości ponad 272 mld euro i jest właścicielem 8 proc. obligacji o ratingu inwestycyjnym wyemitowanych na europejskich rynkach. Prowadzona przez EBC polityka niskich stóp procentowych doprowadziła do znacznego obniżenia dochodowości obligacji emitowanych w strefie euro.
Powiązany Artykuł
Ropa powyżej 52 dolarów za baryłkę. Zdaniem ekspertów to nie koniec wzrostu cen
Obecnie około 41 proc. europejskich obligacji o ratingu inwestycyjnym jest notowanych przy ujemnej dochodowości do wykupu (YTM). Niskie stopy procentowe zachęcają przedsiębiorstwa do finansowania się długiem. W USA na rynku korporacyjnych papierów dłużnych wyemitowano w 2020 roku obligacje o rekordowej wartości 1,95 biliona USD.
REKLAMA
Zmienność na rynkach akcji
Na rynkach akcyjnych rok 2020 był również mało przewidywalny. Na przełomie lutego i marca indeksy światowych giełd zanurkowały, by powrócić do systematycznego trendu wzrostowego trwającego przez kolejne 5 miesięcy. Indeks S&P500 zakończył rok na historycznych szczytach.
Pięć największych amerykańskich spółek giełdowych (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Alphabet) osiągnęło w sierpniu wartość 5,6 biliona dolarów, co stanowiło 22 proc. kapitalizacji amerykańskiego rynku akcji. Średnia stopa zwrotu z tych pięciu spółek w 2020 roku to 49 proc. Wartość wszystkich pozostałych wzrosła średnio o 9 proc.
Cena ropy poniżej zera
Spektakularnym momentem na rynku surowców, był jeden z dni kwietnia, kiedy to ceny ropy naftowej osiągnęły chwilowo wartości ujemne. Zawirowania spowodowane były nadpodażą ropy na światowych rynkach w związku z lockdownem.
Powiązany Artykuł
Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią
W tym samym okresie ceny złota osiągnęły rekordową wartość 2064 USD za uncję, by w kolejnych miesiącach spaść lekko poniżej tej wartości.
REKLAMA
Ostatecznie cena złota wzrosła w 2020 roku o 25,12 proc., srebra o 47,89 proc, miedzi spadła o 1,29 proc., a ropy naftowej o 20,54 proc. Na rynku towarów spożywczych warto odnotować wzrosty cen pszenicy o 14,63 proc. i kukurydzy o blisko 25 proc.
Dobry rok na GPW w Warszawie
Dla inwestorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie rok 2020 był relatywnie dobry. W październiku na GPW zadebiutowało Allegro. Była to historycznie największa oferta publiczna na polskiej giełdzie.
Za sprawą pandemii rosły wyceny spółek związanych z rynkiem zdrowia. Przykładowo, ceny akcji spółki Mercator (producenta m.in. rękawic medycznych) wzrosły o 4120 procent.
Dobrze radziły sobie również spółki z sektora górniczego (WIG Górnictwo +82,5 proc.), budowlanego (WIG Budownictwo +60,4 proc.) oraz producenci gier (WIG Games +53,6 proc.).
REKLAMA
Na końcu zestawienia znajdowały się spółki z sektora bankowego (WIG Banki -29 proc.) oraz paliwowego (WIG Paliwa -24 proc.).
Interwencja na rynku złotego
Sytuacja w 2020 roku była również dynamiczna na rynku złotego. Wskutek zawirowań spowodowanych COVID-19 i ograniczeniem aktywności gospodarczej na świecie kurs złotego w marcu uległ wyraźnemu osłabieniu. W końcówce marca euro kupowaliśmy po 4,60 zł, a dolara po 4,30 zł.
Wakacyjne wycofanie niektórych obostrzeń pozwoliło na umocnienie złotego, co doprowadziło do bezpośredniej interwencji rynkowej Narodowego Banku Polskiego w celu osłabienia złotego w końcówce roku. Słabszy złoty powinien wspierać eksport, a tym samym ożywienie gospodarcze w 2021 roku.
PR24/IAR/PAP/mib
REKLAMA
REKLAMA