X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Stopy procentowe bez zmian. Jest decyzja RPP

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 16:37
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - poinformował bank centralny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Piotr Zajda/Shutterstock.com

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.

nbp 1200.jpg
Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej"

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

- W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki - napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Z komunikatu wynika, że RPP podtrzymuje też stanowisko odnośnie skupowania przez NBP skarbowych papierów dłużnych w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.

Posłuchaj
00:25 10886368_2.mp3 Utrzymywanie niskich stóp procentowych ma na celu pobudzanie gospodarki doświadczonej skutkami pandemii - powiedział Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, (IAR)

- NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych oraz dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Terminy oraz skala prowadzonych działań będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki - czytamy.

Jak podała RPP, aktualne szacunki, uwzględniające wstępny szacunek PKB w 2020 r., wskazują, że w czwartym kwartale nastąpił ponowny spadek PKB, choć skala obniżenia aktywności gospodarczej była istotnie mniejsza niż w drugim kwartale.

pln1200.jpg
NBP może interweniować na rynku walutowym, zapowiada RPP

- Do obniżenia aktywności przyczyniło się w szczególności obniżenie konsumpcji oraz niższe niż rok wcześniej inwestycje. Dane z rynku pracy za grudzień wskazują na nadal niższy niż rok wcześniej poziom przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, przy wzroście rocznej dynamiki przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze - czytamy.

Posłuchaj
00:19 10886368_1.mp3 Piotr Maszczyk z SGH ocenia, że dzięki niskim stopom procentowym przedsiębiorcy i konsumenci mają lepszy dostęp do tanich kredytów. (IAR)

Według RPP można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w bieżącym roku nastąpi wzrost aktywności gospodarczej, przy czym skala ożywienia będzie zależała przede wszystkim od sytuacji epidemicznej i związanych z nią restrykcji.

Podkreślono, że dalszy przebieg pandemii oraz jej wpływ na sytuację gospodarczą w kraju i za granicą pozostaje głównym źródłem niepewności co do kształtowania się krajowej koniunktury.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, utrzymywanie niskich stóp procentowych ma na celu pobudzanie gospodarki doświadczonej skutkami pandemii, a dzięki niskim stopom przedsiębiorcy i konsumenci mają lepszy dostęp do tanich kredytów

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Prezes NBP nie wyklucza obniżki stóp procentowych. Mówi o "odbudowie aktywności gospodarczej"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 15:00
Obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. Jednak w pierwszym kwartale 2021 roku możliwe jest dalsze ich obniżenie - powiedział w wywiadzie dla "Obserwatora Finansowego" prezes NBP prof. Adam Glapiński. Podkreśla jednocześnie, że wpływ koronawirusa na gospodarkę będzie słabnąć i czeka nas stopniowa odbudowa aktywności ekonomicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NBP może interweniować na rynku walutowym, zapowiada RPP

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:14
W celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę NBP może także stosować interwencje na rynku walutowym - czytamy w komunikacie po środowym posiedzeniu Rady Polityk Pieniężnej (RPP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:00
2020 rok był trudnym okresem na rynkach finansowych. Duża zmienność cen aktywów, spowodowana niepewnością co do długości trwania ograniczeń działalności gospodarczej, nie pomagała w zachowaniu zimnej krwi. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy nie przestraszyli się chwilowych zawirowań, mogli liczyć na pokaźne zyski. Jak kształtują się przewidywania analityków rynkowych na 2021 rok?
rozwiń zwiń