Na co rolnik może dostać pieniądze? W tym roku kontynuacja wsparcia i programów pomocowych

Niebawem rolnicy będą mogli składać wnioski o płatności bezpośrednie w 2021 roku. Resort rolnictwa przygotowuje zmiany, które będą obowiązywać od tegorocznej kampanii. Kolejne formy wsparcia zawiera także Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

2021-03-04, 17:33

Na co rolnik może dostać pieniądze? W tym roku kontynuacja wsparcia i programów pomocowych
Emerytury rolnicze będą w marcu zwaloryzowane o system kwotowy podobny do tego w ZUS.Foto: shutterstock.com/DedovStock

W 2021 roku rolnicy będą mogli ubiegać się o te same rodzaje płatności bezpośrednich, co w roku 2020. Wprowadzone zmiany dotyczą niektórych płatności – do pomidorów, roślin strączkowych i konopi. 

Z początkiem każdego roku rolnicy muszą się liczyć ze zmianami w płatnościach bezpośrednich. W 2021 roku, nie są one duże. Nie będzie już spersonalizowanego formularza wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.

Wprowadzone zmiany od roku 2021, obejmują:

Płatność do pomidorów. Wprowadzono dodatkowe wymogi: wymóg założenia uprawy pomidorów z rozsady i minimalna obsada 20 tys. szt./ha. Zmiany mają lepiej ukierunkować pomoc.

Chodzi o wyeliminownia ze wsparcia upraw, których jedynym celem jest maksymalizacja płatności, a nie faktyczna produkcja pomidorów na rynek.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Akcja kredytowa dla rolników. Zobacz, na jakie cele można pozyskać pieniądze

Płatność do roślin strączkowych na ziarno. Zniesienie różnicowania wysokości stawki w zależności od powierzchni (dotychczas dwukrotnie wyższa stawka przysługiwała do pierwszych 75 ha upraw).

Płatności obszarowe do konopi. Zgodnie z przepisami unijnymi od 2021 r. konopie odmiany Finola nie będą objęte wsparciem w Polsce. W przypadku tej odmiany zawartość tetrahydrokanabinolu w 2019 i 2020 roku przekroczyła dopuszczalną w UE wartość tj. 0,2%.

MRiRW planuje wprowadzić zmiany, które polegają na rozszerzeniu zakresu danych podawanych we wniosku o dopłaty o poszczególne uprawy. Ma to pomóc w pozyskiwaniu informacji na potrzeby obsługi działań PROW takich jak:

  • Modernizacja gospodarstw rolnych (obszary A–D),
  • Premie dla młodych rolników,
  • Restrukturyzacja małych gospodarstw.

W przypadku tych programów jednym z warunków przyznania pomocy jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa. Przy ustalaniu tej wielkości bierze się pod uwagę uprawy w plonie głównym.

REKLAMA

Dotychczas te informacje pozyskiwane były od rolników, których obowiązuje dywersyfikacja upraw, jednak od bieżącej kampanii te dane będą zdobywane od wszystkich producentów rolnych składających wnioski o płatności bezpośrednie 2021, co pozwoli wykorzystać dane również w ramach realizacji programów z PROW.

Powiązany Artykuł

rolnictwo opryski shutterstock 1200x660.jpg
Dłuższy termin składania wniosków na założenie biznesu na wsi

Nabory planowane w 2021 roku ARiMR - harmonogram PROW

  • Modernizacja gospodarstw rolnych – obszar nawadnianie w gospodarstwie maj/czerwiec 2021 r.
  • Restrukturyzacja małych gospodarstw - bez ASF marzec 2021 r.
  • Premie dla młodych rolników marzec 2021 r.
  • Tworzenie grup producentów i organizacji producentów maj 2021 r., październik 2021 r.
  • Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej wrzesień 2021 r.
  • Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych listopad 2021 r.
  • Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności luty 2021 r., maj 2021 r., październik 2021 r.
  • Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych luty 2021 r., czerwiec 2021r., wrzesień 2021 r, grudzień 2021 r.
  • Wsparcie dla szkolenia doradców marzec 2021 r. listopad 2021 r.

Wsparcie korzystania z usług doradczych czerwiec 2021

  • Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości kwiecień/maj 2021 r., listopad 2021 r.
  • Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska, maj / czerwiec 2021 r., październik / listopad 2021 r.
  • Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych - wsparcie na zalesienie 1 czerwca – 31 lipca 2021 r.

Powiązany Artykuł

słoiki przetwory 1200.jpg
Małe przetwórstwo i handel detaliczny w rolnictwie. ARiMR wydłuża nabór wniosków o wsparcie

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to podstawowy instrument realizacji polityki Unii Europejskiej dotyczący rozwoju obszarów wiejskich w naszym kraju.

Dokument ten określa cele, priorytety i zasady dotyczące korzystania z działań wraz z przewidywanym budżetem przeznaczonym na ich realizację.

Na tej podstawie wspierane są finansowo działania dotyczące wspierania rozwoju społeczno-ekonomicznego obszarów wiejskich.

REKLAMA

Od 2018 r. wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz obszarowe PROW składane są w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Możliwość wsparcia w ramach programu "Współpraca"

Grupy rolnicze, w których skład wchodzi minimum 5 rolników mogą ubiegać się o wsparcie w ramach programu "Współpraca". Wielkość dofinansowania uzależniona jest od specyfiki określonej operacji - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) 

325 tys. zł, w przypadku gdy operacja przewiduje zakup środka transportu,
280 tys. zł, w pozostałych przypadkach.

Pomoc ma formę płatności zryczałtowanej. Dana grupa rolników może otrzymać ją jednorazowo w okresie realizacji PROW na lata 2014-2020.

REKLAMA

Pieniądze w ramach wsparcia trzeba przeznaczyć na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, może dotyczyć zarówno transportu lub marketingu produktów rolno-spożywczych, jak i metod organizacji produkcji. ARiMR wskazuje przykładowe wydatki, na które można wykorzystać dofinansowanie:

  • budowa, przebudowa lub remont obiektów lub infrastruktury,
  • zakup lub instalacja nowych maszyn lub urządzeń – w tym środków transportu,
  • zakup lub instalacja wyposażenia,
  • odpłatne korzystanie z maszyn, urządzeń, środków transportu, wyposażenia i nieruchomości w związku z realizacją operacji,
  • zakup środków produkcji,
  • koszty ogólne i bieżące.

Rolnicy mają czas na złożenie wniosku od 29 marca do 12 maja 2021 r.

MRiRW, ARiMR, ARiMR, agrofakt. pl, PR24, akg


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej