X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes Pesy: testujemy pierwszą lokomotywę wodorową

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 15:39
Uruchomienie pierwszej lokomotywy napędzanej wodorem z końcem tego roku to realny termin - powiedział na konferencji "Zielony Ład na polskiej kolei” prezes Pesa Bydgoszcz Krzysztof Zdziarski. W tym roku chcemy ją zaprezentować - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Prezes Pesa Bydgoszcz podczas panelu poświęconemu m.in. nowoczesnym, szybkim, cichym i bezemisyjnym taborom kolejowym Europy powiedział, że firma od dwóch lat pracuje nad nową platformą pojazdów, które mają się charakteryzować niskoemisyjnością, bezpieczeństwem i wygodą.

- Nasze pojazdy elektryczne będą przygotowane do zaakceptowania baterii i będą również przygotowane do silników wodorowych w modułach dojazdowych. Czyli tam, gdzie brakuje nam elektryfikacji - tak jak w tej chwili na silniach dieslowych - my przygotowujemy to do wodoru i do baterii - powiedział Zdziarski.

Dodał, że również te pojazdy, które mają elementy silników diesla, są już dzisiaj projektowane jako niskoemisyjne.

pociąg hybryda shutter 1200 Akimov Igor.jpg
PESA zmodernizuje 125 wagonów dla PKP Intercity

- Chcemy tę naszą pierwszą lokomotywę wodorową - którą tak naprawdę testujemy i będziemy ją pokazywali już w tym roku - uruchomić, poddać testom, tak żeby w przyszłym roku zaczęła już być w pełni sprawną, certyfikowaną i homologowaną lokomotywą testującą wodór, jako paliwo główne - powiedział Zdziarski.

Jak dodał, będzie to dla firmy pewnego rodzaju przygotowanie do wejścia z pojazdami pasażerskimi z napędem wodorowym. Przypomniał, że Pesa w tym obszarze pracuje z Grupą PKP i z Orlenem, "który w wodorze jest ekspertem".

- Wydaje się, że ten termin końca tego roku na uruchomienie tej pierwszej naszej lokomotywy jest jak najbardziej do dotrzymania i realny - zapewnił prezes.

Pesa pod koniec grudnia 2019 r. zapowiadała, że w 2021 r. mają się odbyć pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów kolejowych z napędem wodorowym

Pesa Bydgoszcz jest największym polskim producentem pojazdów szynowych, zajmuje się także modernizacjami, naprawami i przeglądami taboru.

PAP, PR24, akg 

Czytaj także

PESA zmodernizuje 125 wagonów dla PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 12:46
Zakłady PESA w Bydgoszczy wyremontują 125 wagonów dla państwowego przewoźnika PKP Intercity. Dziś nastąpiło podpisanie umowy w tej sprawie. To jeden z elementów ogłoszonego kilka lat temu programu taborowego wartego 7 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Modernizacja linii kolejowej w regionie Kłodzka. Podpisano umowę na generalny remont

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:45
PKP Polskie Linie Kolejowe rewitalizują trasę do Kłodzka z Wałbrzycha. Na odcinku Ścinawka - Kłodzko Główne zostaną wyremontowane dwa mosty i jeden wiadukt. Wszystko po to, by w przyszłości przywrócić ruch kolejowy na tej trasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozwój polskiej infrastruktury. "W każdym regionie Polski toczą się inwestycje w drogowe lub kolejowe"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2021 10:41
- Dla nas najważniejsze jest to, że w każdym regionie kraju toczą się ważne inwestycje drogowe i kolejowe. Nie ma takiego regionu w Polsce, gdzie sprawa komunikacji byłaby zaniedbywana i na tym nam bardzo zależy - powiedział o rozwoju polskiej infrastruktury w kontekście rozpoczęcia budowy tunelu w Świnoujściu Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.
rozwiń zwiń