Sejmowa Komisja Rolnictwa za przedłużeniem ograniczeń w obrocie ziemią rolną
Przyjęty przed tygodniem rządowy projekt ustawy dotyczący przedłużenia ograniczeń w obrocie ziemią rolną z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zakłada, że obecne przepisy regulujące obrót takimi gruntami miałyby obowiązywać do końca kwietnia 2026 roku.
2021-03-15, 19:15
Uzasadniając założenia projektu wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński podkreślał, że dostęp do gruntów będą mieli przede wszystkim osoby prowadzące wieloletnią działalność rolniczą.
Posłuchaj
- Chodzi o dalsze realizowanie zasady, że to dzierżawa jest podstawową zasadą rozdysponowywania Zasoby Własności Rolnej Skarbu Państwa. Taka formuła cieszy się zainteresowaniem wśród rolników indywidualnych. Stwarza również możliwość dogodnego sposobu wykorzystywania gruntów nie angażując przy tym znacznych środków finansowych - tłumaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Powiązany Artykuł
Ruszył nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie. Tym razem tylko przez internet
Szymon Giżyński przypomniał, że ograniczenia w obrocie gruntami rolnymi wprowadzono pięć lat temu. Podkreślił, że w efekcie obowiązywania przepisów znacznie ograniczono tak zwany "wykup spekulacyjny gruntów rolnych".
- Dobro tej ustawy to przeciwdziałanie tej spekulacji. Spekulacji dokonywanej przez podmioty, które nie gwarantują wykorzystania gruntów rolnych zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Z wyliczeń finansowych wynika, że nastąpiło spłaszczenie, stabilizacja poziomu cen gruntów z Zasobu po tym, jak ustawa zaczęła funkcjonować - dodawał.
REKLAMA
Posłuchaj
Projekt przedłużenia ograniczeń poparło 19 posłów komisji, jeden poseł się wstrzymał, a siedmiu było przeciwko. Wśród nich znalazł się wiceszef komisji Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- W kontekście obrotu prywatnego ustawa jest nadmiernie restrykcyjna. Powoduje, że państwo ingeruje w proces kupna czy sprzedaży ziemi niepotrzebnie głęboko. W obrocie prywatnym, od kiedy funkcjonuje ta ustawa, cena ziemi wzrosła o kilkadziesiąt procent. To już teraz może być barierą dla części gospodarstw. One nie mają też pewności, czy powiększone gospodarstwo przyniesie zyski - argumentował przedstawiciel ludowców.
Posłuchaj
Posłowie będą kontynuować prace nad projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
REKLAMA
IAR, PR24, akg
REKLAMA