X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

e-TOLL coraz bliżej. Znamy szczegóły nowego systemu opłat drogowych

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:08
Ministerstwo Finansów przedstawiło najnowsze informacje i kolejne funkcje systemu e-TOLL, który zastąpi dotychczas działający system ViaToll. Wiadomo też, kiedy nastąpi debiut nowego systemu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: monticello/shutterstock

Resort finansów argumentuje, że nowy system będzie wygodniejszy, niż dziś obowiązujące rozwiązania. Dziś, by się zarejestrować w systemie ViaTOLL, konieczna jest wizyta w jednym z punktów sieci dystrybucji. To się zmieni. W nowym systemie będzie można się zarejestrować nie wychodząc z domu. Przedstawiciele resortu przedstawili dziś całą ścieżkę rejestracji. By tego dokonać, nie jest koniczne posiadanie profilu zaufanego, czy podpisu kwalifikowanego.

Posłuchaj
00:15 10965664_1.mp3 O nowym systemie poboru opłat e-TOLL - mówi Tomasz Prarat z departamentu opłat drogowych ministerstwa finansów. (IAR)

Kompleksowa obsługa online

Pierwszym krokiem jest rejestracja firmy, lub osoby fizycznej. Potem możemy zarejestrować konkretne pojazdy i na koniec możemy przelać na utworzonej już konto. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość automatycznego uzupełnienia konta. Kiedy system uzna, że jest już mało pieniędzy, nastąpi automatyczna procedura, której efektem jest uzupełnienie konta. Specjaliści z ministerstwa zastrzegają jednak, że jest to tylko opcja. 

Resort zapewnia, że nowy system zapewni kompleksową obsługę online bez konieczności odwiedzin w miejscach obsługi klienta. Nie będzie konieczne podpisywanie umowy. Każdy użytkownik systemu będzie miał na bieżąco wgląd w historię opłat. Wszystkie dane, dokumenty i usługi znajdą się w jednym miejscu.

Aplikacja dostępna w telefonach

Nie będzie też konieczności wykupowania specjalnych urządzeń, które współpracują z systemem. Wystarczy zainstalować specjalna aplikację, która będzie dostępna zarówno na telefonach z systemem operacyjnym Android , jak i IOS.

Aplikacja będzie dostępna w sieci dystrybucji sklepów Google Play jak i App Store. Na zakończenie obowiązkowej rejestracji urządzenia każde z nich otrzyma kod ID, który użytkownik będzie podawał na internetowym koncie klienta. W czasie jazdy urządzenie będzie śledzone za pomocą sygnału GPS. W systemie pojawi się natomiast możliwość obsługi offline na wypadek chwilowego zaniku sygnału GPS.

Śledzenie sygnałem GPS

Resort przedstawił też generalne założenia systemu. Dostępnych będzie dziewięć wersji językowych – w tym angielska, a także we wszystkich językach krajów sąsiadujących z naszym krajem. Zostanie wprowadzona możliwość ograniczania dostępności do systemu za pomocą biometrii, czy kodów PIN.

Właściciel konta będzie miał możliwość przeglądania historii dotychczasowych przejazdów w okresie do trzech miesięcy. Aplikację trzeba będzie uruchomić przed każdym przejazdem. Będzie ją też musiał zamknąć po zakończeniu każdego przejazdu. Jeżeli jej nie wyłączy, to aplikacja cały czas będzie zbierać informacje.

Posłuchaj
00:21 10965664_2.mp3 Od lipca system e-TOLL będzie działać, jako jedyny - mówi pełnomocnik ministra finansów do spraw informatyzacji Przemysław Koch, (IAR)

Jednak wtedy nastąpi tak zwane filtrowanie, co oznacza, że system nie naliczy kolejnych opłat za użytkowanie drogi płatnej. Osoby, które nie posiadają smartfonów zdolnych do współpracy z systemem, będą miały możliwość zakupu urządzeń, które będą śledzone sygnałem GPS.

Taki użytkownik nie będzie musiał już takiego urządzenia rejestrować. Jednak pozostanie obowiązek rejestracji użytkownika. Urządzenia będą dostępne w momencie otwarcia punktów dystrybucji. Resort finansów zastrzega jednak, że jeśli urządzenia przejdą testy, wtedy będzie je można nabyć u samych producentów.

Trwają testy

W tej chwili trwają testy całego systemu. Na bieżąco są usuwane błędy, które występują podczas prób. Trwa też pilotaż z udziałem PKN Orlen, a także pilotażowy montaż kamer. Na początku marca zainstalowano je w Strykowie.

W drugiej połowie maja rozpocznie się rejestracja użytkowników i pojazdów. Cały system zacznie działać w czerwcu. Będzie on miesiącem przejściowym – wtedy kierowcy zdecydują, czy zostaną jeszcze z systemem ViaTOLL, czy przejdą już do systemu e-TOLL.

Na A2, system opłat pozostanie bez zmian

Od pierwszego lipca pozostanie jedynie system e-TOLL. Nowy system będzie też alternatywą dla użytkowników systemu Via Auto, czyli dla właścicieli samochodów osobowych, którzy korzystają z płatnych odcinków dróg obsługiwanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Nie są natomiast prowadzone żadne rozmowy z koncesjonariuszami odcinków szybkich dróg płatnych. Oznacza to, że na niektórych odcinkach na przykład autostrady A2, system opłat pozostanie bez zmian.

 IAR, Aleksander Pszoniak, IAR, PR24, akg

Czytaj także

Przy pomocy tej aplikacji także zapłacimy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:42
Funkcja WhatsApp Pay wystartowała w Brazylii. Niebawem ma działać na całym świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19". Sukces aplikacji ProteGO Safe

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 03:50
Do tej pory z aplikacji ProteGO Safe korzysta 300 tys. osób - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Aplikacja informuje użytkownika o możliwym kontakcie z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To najczęściej pobierana aplikacja ostatniego kwartału

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 16:26
TikTok w trzecim kwartale 2020 roku cieszył się największym zainteresowaniem zarówno w AppStore, jak i w Sklepie Play.  
rozwiń zwiń