more_horiz
Gospodarka

Mniej tragedii na przejazdach kolejowych. PKP opublikowało raport

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 16:15
Podobna liczba wypadków, ale mniej ofiar śmiertelnych. PKP Polskie Linie Kolejowe podały statystyki dotyczące wypadków na przejazdach kolejowo– drogowych w pierwszym kwartale 2021 roku.
Przejazd kolejowy. Zdjęcie ilustracyjne
Przejazd kolejowy. Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com / Martyn Jandula

Z danych zarządcy sieci kolejowej, w tym także przejazdów wynika, że liczba wypadków śmiertelnych zmniejszyła się o 60 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2020 roku.

Przedstawiciele PKP PLK podkreślają, że spółka cały czas prowadzi akcje edukacyjne i profilaktyczne, których celem jest uświadomienie zagrożenia, jakie niesie za sobą zderzenie pociągu z samochodem. Chodzi między innymi o stałą edukację, profilaktykę, spotkania w reżimie sanitarnym, aplikacje i gry na smartfony.

W pierwszym kwartale 2020 roku na przejazdach kolejowo – drogowych  zginęło 17 osób, w tym roku życie straciło roku 7 – to o 10 osób, czyli 60 procent mniej. Również mniej było ciężko rannych – nie 5, lecz 1 osoba. Liczba zdarzeń, spowodowanych nieostrożnym zachowaniem kierowców, była podobna – w 2020 roku było 47 wypadków i kolizji, a w bieżącym roku 49.

Przejazd kolejowy/
Auto między zaporami – co robić? Uważaj na przejazdach kolejowych!

Liczba zdarzeń na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych to ułamek procenta wszystkich zdarzeń komunikacyjnych. Zarządca infrastruktury non stop prowadzi działania, by maksymalnie ograniczać negatywne zdarzenia, to m.in. kampania społeczna Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!".

Podstawowe błędy kierowców na przejazdach to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł zabraniających wjazdu na tory, wjeżdżanie pod opadające rogatki, a nawet omijanie slalomem zamkniętych zapór. Kierowcy lekceważą także zasadę nie wjeżdżania na tory, jeśli nie ma możliwości zjazdu poza przejazd.

Ambasadorzy bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!”" Mimo wymogów związanych z pandemią, tylko od początku roku kolejarze rozdali 12 tysięcy materiałów edukacyjnych użytkownikom przejazdów. Były prelekcje dla blisko 5 tysięcy dzieci.

Edukacja prowadzona jest w przestrzeni wirtualnej. Do pobrania są darmowe gry edukacyjne na smartfony oraz te dostępne online : Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Dzięki nim rodzice z dziećmi mogą spędzić czas, uczyć się i sprawdzać wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomości przepisów ruchu drogowego.

Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych zwracają także uwagę na skuteczność tak zwanych żółtych naklejek umieszczanych na przejazdach.  Żółte naklejki pozwoliły zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Kierowcy korzystają z nowych zabezpieczeń i dodatkowej możliwości kontaktu. Od początku roku odnotowano 1466 reakcji za pośrednictwem systemu żółtych naklejek. W 100 przypadkach ruch pociągów został ograniczony, a w 31 – całkowicie wstrzymany, dzięki czemu uniknięto zdarzenia.

Żółta naklejka PLK to informacja na każdym przejeździe. Na naklejce są trzy numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa jego położenie. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie. Trzeci to numer do służb technicznych PLK, w celu zgłaszania nieprawidłowości i awarii na przejazdach, niezagrażających bezpośrednio życiu.

IAR/Aleksander Pszoniak, PR24, akg