X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PFR: trwa rozliczanie i umarzanie wsparia z pierwszej tarczy. Zobacz, jakie dokumenty są potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 12:08
W tym tygodniu Polski Fundusz Rozwoju rozpoczął proces rozliczania i umarzania subwencji dla firm z pierwszej Tarczy Finansowej. W pierwszym etapie beneficjenci sukcesywnie otrzymują wstępnie uzupełnione formularze za pośrednictwem banku, który wcześniej wypłacił im subwencję.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Taki dokument pojawi się w serwisie internetowym banku na kilka dni przed upływem roku od otrzymania wsparcia. Najpierw przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy dane zawarte w formularzu są zgodne ze stanem faktycznym.


Posłuchaj
00:24 11039154_1.mp3 Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk o rozliczaniu i umarzaniu subwencji dla firm z pierwszej Tarczy Finansowej. (IAR)

 

Wiceprezes PFR Bartosz Marczuk wskazał, że od dnia upłynięcia roku od wypłaty subwencji beneficjent będzie miał dziesięć dni roboczych na odesłanie formularza lub jego korektę.

- Później przedsiębiorca otrzymuje decyzję i wraz z nią harmonogram spłaty - powiedział Bartosz Marczuk.

Cały proces musi odbyć się w serwisie internetowym banku, który wcześniej był pośrednikiem w zawarciu umowy z PFR. Jeśli w ciągu roku przedsiębiorca zmienił bank to musi odnowić relację z poprzednim, aby rozliczyć i częściowo lub całkowicie umorzyć subwencję.

- Wiemy, że jest kilkuset takich klientów, którzy rozwiązali umowę, więc jeżeli chcą mieć umorzoną subwencję i nie chcą jej zwracać w całości to prosimy, żeby jak najszybciej tę relację nawiązali. Jest jeszcze taka możliwość - zwrócił uwagę wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

firma 1200.jpg
Od 4 maja ważne nowości w tarczy antykryzysowej. Sprawdź, co się zmieni

Pierwsi przedsiębiorcy będą mogli odesłać elektroniczne formularze 30 kwietnia - rok wcześniej tego dnia PFR wypłacił pierwsze środki w ramach Tarczy Finansowej dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa.
Kwota umorzenia dla firmy zależy od skali ewentualnej redukcji zatrudnienia, wielkości wykazanej straty na sprzedaży i tego czy przedsiębiorca prowadził działalność przez ostatnie 12 miesięcy. Może wynieść maksymalnie 75 procent.

Część przedsiębiorstw z 54 branż (według kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności), które najmocniej odczuły skutki pandemii jest uprawniona do całkowitego umorzenia subwencji. PFR szacuje, że jest to blisko 15 procent beneficjentów. Firmy te nie muszą spełniać warunku utrzymania zatrudnienia lub wykazania odpowiedniej straty.

Posłuchaj
00:24 11039154_2.mp3 O rozliczaniu i umarzaniu subwencji dla firm z pierwszej Tarczy Finansowej - mówi wiceprezes PFR Bartosz Marczuk. (IAR)

 

Ze wsparcia w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 skorzystało 346 770 firm (z grupy małych i średnich przedsiębiorstw i mikrofirmy), a kwota wsparcia wypłacona za pośrednictwem banków przekroczyła 60 miliardów złotych.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Od 4 maja ważne nowości w tarczy antykryzysowej. Sprawdź, co się zmieni

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 13:02
Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że nadal będzie można uzyskać zwolnienia za grudzień 2020 r., styczeń, a także za luty 2021 r. jeżeli będą spełnione nowe określone warunki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o odmrażaniu gospodarki: powinno się zacząć zaraz po długim majowym weekendzie

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 18:59
Po majowym weekendzie trzeba rozpocząć obliczone na szeroką skalę odmrażanie gospodarki – uważa wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jego zdaniem osoby zaszczepione już w maju powinny mieć możliwość korzystania np. z restauracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: środki z Tarczy Finansowej PFR zapewniły firmom płynność finansową, uchroniły miejsca pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 11:53
O różnych formach pomocy dla przedsiębiorstw oznaczającej wielomiliardowe wsparcie w dobie pandemii mówił w radiowej Trójce w audycji "Rozmowa trójkowo-gospodarcza" prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń