X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowlane, rekreacyjne, siedliskowe. Rekordowy popyt na działki

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 17:30
Zainteresowanie działkami pozwalającymi na budowę było w I kw. br. o 2/3 wyższe niż przed rokiem, a zarazem najwyższe w historii - czytamy w analizie eksperta HRE Investments Bartosz Turek. Dużym zainteresowaniem cieszą się także działki rekreacyjne i siedliskowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Analityk wskazał, że zainteresowaniem Polaków cieszą się działki: budowlane, rekreacyjne, siedliskowe, a nawet grunty rolne i leśne. Zauważył, że "łupem" nabywców padają parcele na Mazurach, w górach czy nad morzem, ale też w okolicach dużych miast, mniejszych lub większych atrakcji turystycznych, jezior, rzek czy lasów. Według niego największy ruch widać na rynku działek pozwalających na budowę.

- W pierwszym kwartale br. zainteresowanie nimi było nie tylko o 2/3 wyższe niż przed rokiem, ale też w ogóle najwyższe w historii - wskazał.

Zakupy "pod wpływem chwili"

Turek dodał, że jeszcze nie wiadomo, czy nowi właściciele na swoich parcelach będą budować domy wakacyjne i dacze, czy też kupili je z myślą o wyprowadzce z dużych miast w wyniku lęku przed pandemią. Zaznaczył jednak, że podejmowane pod wpływem chwili decyzje "to idealny przepis na kosztowny błąd".

Analityk zauważył również, że popyt na działki może być po części popytem inwestycyjnym. Część inwestorów - jak napisał - może kupować ziemię z myślą o ochronie kapitału przed inflacją, natomiast inni - z myślą o podziale ziemi i sprzedaży mniejszych parceli z zyskiem.

shutterstock działka altana 1200.jpg
Poszukiwany azyl w czasach pandemii. Działki rekreacyjne wróciły do łask

Potrzeba obcowania z przyrodą i... dobra inwestycja

Wskazał, że jeśli chodzi o działki rekreacyjne, to zainteresowanie nimi wzrosło w ciągu roku o połowę, natomiast Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi - o jedną czwartą. Zauważył, że aż o 38 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosło zainteresowanie działkami rolnymi, co - jak wskazał - wynika z wielokrotnie niższej ceny za metr w porównaniu z działkami rekreacyjnych czy ROD. Problem w tym - jak napisał - że możliwość zakupu parceli o powierzchni ponad 1 ha jest w Polsce ograniczona, a poza tym budowa czegokolwiek na gruncie ornym czy łące może się okazać niemożliwa.

Podobnie jest z działkami leśnymi, którymi zainteresowanie w ostatnim roku rosło aż o 70 proc. Według Turka może to wynikać z potrzeby Polaków do obcowania z przyrodą, ale też np. z "chęci podjęcia produkcji leśnej".

Gdzie najwyższy wzrost cen?

Jeżeli chodzi o ceny działek, to - jak napisał ekspert, powołując się na dane portalu otodom - w lutym 2021 roku ceny działek w województwach: świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim czy podkarpackim były niemal takie same jak rok wcześniej. Za to w woj.: pomorskim, dolnośląskim, lubelskim i lubuskim średnia cena poszła w górę o 20-30 proc. w ciągu roku.

- Te dane tylko w ograniczonym stopniu pokazują, co na terenie województw faktycznie się stało. Zmiany cen mogą bowiem wynikać nie tylko z tego, że za podobne działki trzeba płacić więcej.

Równie dobrze dynamika średnich cen może być zaburzona faktem wystawiania na sprzedaż większej liczby uzbrojonych działek bliżej dużych miast. Ruch w drugą stronę może być za to pokłosiem tego, że np. do sprzedaży trafia więcej działek o wątpliwej możliwości zabudowy, z dala od porządnych dróg i mediów - czytamy.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Poszukiwany azyl w czasach pandemii. Działki rekreacyjne wróciły do łask

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 15:50
W I połowie 2020 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku odnotowano 250 proc. wzrostu oglądalności ofert działek rekreacyjnych - wynika z analizy agencji Metrohouse. Zainteresowani zakupem zwykle mają ograniczone budżety - maksymalnie do 50 tys. zł - podano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy wzrost cen mieszkań w Polsce. Wyprzedził nas tylko Luksemburg

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:41
Na tle Europy Polska odnotowała drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań w III kw. 2020 r. - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Ceny najszybciej rosły w Luksemburgu, wolniej m.in. na Słowacji i w Niemczech.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewydolne urzędy". W Warszawie wciąż opóźnienia zw. z zaświadczeniami o przekształceniu użytkowania wieczystego  

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 10:28
Jedna piąta uprawnionych mieszkańców stolicy wciąż czeka na zaświadczenia o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. To już drugi rok opóźnienia - przypomina opozycja i krytykuje ratusz za "niewydolność aparatu administracyjnego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Popyt rośnie, podaż maleje, ceny mieszkań idą w górę

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 03:50
Polska odnotowała drugi najwyższy wzrost cen transakcyjnych mieszkań w III kwartale 2020 r. w Europie – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według analiz rynkowych ceny mieszkań wzrosły w ubiegłym roku o ok. 6 proc., a na rynku wtórnym od 4 do 15 proc. w zależności od lokalizacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysoka aktywność w IV kwartale 2020 roku". NBP o sytuacji na rynku mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:15
W czwartym kwartale ubiegłego roku obserwowano wysoką aktywność na polskim rynku mieszkaniowym. Tak wynika z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski raportu o sytuacji na rynku mieszkaniowym w czwartym kwartale 2020 roku.
rozwiń zwiń