Podpisano umowę dot. zaawansowanego reaktora badawczego. Podobny ma tylko Japonia
Umowę dotyczącą zaprojektowania jądrowego reaktora wysokotemperaturowego HTGR, chłodzonego gazem podpisali w Świerku szef MEiN Przemysław Czarnek z dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) Krzysztofem Kurkiem. Resort przeznaczy na ten cel 60 mln zł.
2021-05-12, 16:51
- Umowa dotyczy zaprojektowania reaktora wysokotemperaturowego, chłodzonego gazem (HTGR). Taki reaktor badawczy funkcjonuje w tej chwili w Japonii. We współpracy ze stroną japońską taki reaktor chcemy zaprojektować na potrzeby Świerka - powiedział w czasie ceremonii podpisania umowy z MEiN dyrektor NCBJ Krzysztof Kurek.
Podkreślił, że nie jest to tylko reaktor badawczy dla instytutu, ale ma być on demonstratorem technologii.
- Jeżeli uda się nam wybudować reaktor, który będzie miał 30 megawatów, to to już jest tak dużą moc na reaktor badawczy, że w cudzysłowie łatwo można z tego zrobić prototyp przemysłowy, czyli zaprojektować reaktor, który rzeczywiście będzie służył gospodarce. I taki jest cel tego całego przedsięwzięcia - dodał szef NCBJ. Wyraził nadzieję, że przyszłości tego typu reaktory będzie można zastosować w przemyśle chemicznym i produkcji wodoru. Dodał, że w jego ocenie technologie jądrowe są przyszłością dla Polski.
Minister nauki Przemysław Czarnek powiedział, że podjął decyzję o przeznaczeniu 60 mln zł w perspektywie do 2024 r. na opis techniczny tego typu reaktora badawczego 4 tygodnie po objęciu swojego stanowiska.
Powiązany Artykuł
![elektrownia atomowa 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e65d5587-3eb8-4421-9a2c-c33a2793f16f.jpg)
Budowa elektrowni atomowej w Polsce. Skąd pozyskać uran potrzebny do wytwarzania energii?
- To jest oczywiście efekt konsultacji z panem premierem Mateuszem Morawieckim, z panem Michałem Kurtyką z moim poprzednikiem - panem ministrem Murdzkiem, z panem ministrem Grzegorzem Wrochną. To wszystko złożyła się na tę decyzję - mówił szef MEiN. Jak dodał, ta decyzja pozwala uruchomić pewien proces pogłębionej współpracy również z partnerami japońskimi.
REKLAMA
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, obecny w czasie sygnowania umowy, powiedział, że jest to wyjątkowy dzień dla polskiej nauki i energetyki.
- Mamy do czynienia z przełamaniem pewnej niemożności - niemożności strategicznej podejmowania przez państwo inicjatyw takich, które na przeciwko trendom, które stawiają nasz kraj w czołówce wyścigu technologicznego świata - powiedział.
Dodał, że projekt ten jest "krytycznie ważny", bo nasza cywilizacja potrzebuje bezemisyjnych, stabilnych, konkurencyjnych technologii.
PAP, PR24, akg
REKLAMA