Polski Ład. Zobacz propozycje zmian dla wsi i rolników
W ramach Polskiego Ładu rząd złożył rolnikom kilka propozycji. Wśród nich znalazła się ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym, w której miałyby się znaleźć m.in. rozwiązania dotyczące spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. Planowane są też nowe stawki dopłat do paliwa rolniczego.
2021-06-12, 13:35
Rząd planuje w ramach rozwiązań skierowanych do rolników wprowadzić Kodeks rolny. Miałby on regulować zasady oraz podstawowe prawa związane z gospodarstwem rolnym, w tym oddzielenie małych gospodarstw od wielkich farm rolnych.
Wśród propozycji jest również podniesienie stawek dopłat do paliwa rolniczego. Stawka miałaby zostać podwyższona ze 100 zł do 110 zł za 1 hektar. Kolejna propozycja dotyczy wprowadzenie nowego systemu rozliczeń - odpowiedniego dla rolnika, jak też dla państwa.
W propozycjach dla sektora rolnego jest także uwolnienie rolniczego handlu detalicznego i umożliwieniu sprzedaży wysyłkowej wytworzonych produktów w całym kraju, a nie jak to ma miejsce obecnie - na terenie województwa w którym odbywa się produkcja i w województwie sąsiednim.
Powiązany Artykuł
"Przygotowano 20 ważnych programów dla rolników". Premier o założeniach Polskiego Ładu
Na Polski Ład dla rolników mają się również składać zachęty dla tych gospodarzy, którzy zdecydują się wprowadzić w swym gospodarstwie technologie redukujące koszty w ramach tzw. rolnictwa precyzyjnego.
REKLAMA
Wśród nowych rozwiązań mających wspierać polską wieś jest także utworzenie Funduszu Wzajemnego Gwarantowania Dochodów dla rolników. Zadaniem Funduszu byłoby ograniczenie ryzyka w produkcji, jak i kosztów związanych z ubezpieczeniami.
Wykorzystany miałby zostać w tym celu mechanizm Funduszy Wzajemnych i zaproponowane nowe rozwiązania w zarządzaniu ryzykiem w produkcji rolnej.
W ciągu najbliższych lat - jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki - dla polskiej wsi w ramach Polskiego Ładu przeznaczone zostaną 34 miliardy euro.
Fundusze te mają być skierowane na wzmocnienie polskiego rolnictwa wobec rolników z Zachodu, jak również na skrócenie łańcucha dostaw i wzmocnienie polskich producentów żywności wobec pośredników.
REKLAMA
PR24, IAR, PAP, MRiRW, PR24, akg
REKLAMA