more_horiz
Gospodarka

Będzie trudniej płacić "pod stołem". Resort finansów ma pomysł na szarą strefę na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 11:01
Przepisy, które mają na celu walkę z szarą strefę, w tym te, których celem jest utrudnienie zatrudniania "na czarno", mają przynieść budżetowi 1,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Szacuje się, że rozwiązania przewidziane w projekcie ustawy, realizujące zapowiedzi zawarte w programie Polski Ład, mające na celu walkę z szara strefą, w tym z zatrudnieniem i płaceniem za pracę "pod stołem", przyniosą efekty w łącznej kwocie 1,5 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów.

szara strefa1200.jpg
Czy szara strefa w Polsce w 2020 r. wzrosła? Danych brakuje, ale kryzys zawsze temu sprzyja

W ramach "Polskiego Ładu" Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić rozwiązania, które ułatwią walką z szarą strefą. Chodzi m.in. o zatrudnianie pracowników "na czarno" oraz o wypłacanie części wynagrodzenia bez odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.

- Aktualnie system podatkowy nie zabezpiecza dostatecznie osób, które nie godzą się na pracę +na czarno+. Trzeba ochronić pracownika i zniechęcić do uprawiania nielegalnego procederu tych pracodawców, którzy nie dbają o zabezpieczenia swoich pracowników, ich ubezpieczenie i stabilność zatrudnienia. To nie jest fair wobec nich, ale także wobec innych firm, tych, które działają uczciwie - wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów w swoim projekcie zapisało likwidację tych przepisów, które obecnie nakazują pracownikowi konieczność zapłaty nieodprowadzonego od swojej pensji podatku wraz z odsetkami karnymi w sytuacji, kiedy poinformuje on inspekcję pracy czy urząd skarbowy o otrzymywaniu części czy całości wynagrodzenia „pod stołem”. Znikną też zapisy, na mocy których takiemu pracownikowi grozi obecnie odpowiedzialność karna za niezadeklarowanie podatku za rok, w którym uzyskał on dochód.

- Projektowane przepisy, mają całkowicie odwrócić tę sytuację - dać ochronę pracownikowi sygnaliście, który poinformuje odpowiednie służby i przenieść ciężar na nieuczciwego pracodawcę. Liczymy, że po zmianie pracownicy nie będą się obawiać walki o swoje prawa, o to co im się należy - powiedział Sarnowski.

Nowe przepisy mają także na celu wprowadzenie odpowiedzialności podatkowej pracodawcy. Za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia nierzetelnemu pracodawcy zostanie przypisany przychód w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przychodem z działalności gospodarczej będą również przychody z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychody ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym.

- Będzie to przychód odpowiadający przychodowi pracownika zwolnionemu z opodatkowania. Po stronie pracownika, zakłada się zwolnienie z podatku dochodowego przychodów z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz przychodów ze stosunku pracy w części, w jakiej pracodawca nie ujawnił ich właściwym organom państwowym - poinformowano.

magazyn pracownicy pracownik praca free shutt 1200 .jpg
Spadek zatrudnienia w szarej strefie. Ekonomista: problemem brak pracowników

Dodatkową karą dla nierzetelnych pracodawców ma być wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wypłaconego wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz wynagrodzenia wypłaconego „pod stołem”. W ten sposób – jak wynika z wyjaśnień MF - to nieuczciwy pracodawca przejmie ciężar opodatkowania podatkiem dochodowym wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika.

Kosztem podatkowym dla pracodawcy nie będą również składki na ubezpieczenia emerytalne od wynagrodzenia z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od części nieujawnionego wynagrodzenia, pomimo, że będą finansowane z jego własnych środków jako płatnika składek.

Także składki na ubezpieczenia społeczne, należne od wynagrodzenia nielegalnie zatrudnionego pracownika oraz wynagrodzenia wypłacanego "pod stołem", będą w całości finansowane przez pracodawcę. Podobnie będzie w przypadku składek na ubezpieczenie zdrowotne. One także, w razie stwierdzenia nielegalnego zatrudnienia lub zaniżenia podstawy wymiaru składek pracowników, zostaną sfinansowane przez przedsiębiorcę - poinformowało MF.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem