more_horiz
Gospodarka

Spółki skarbu państwa notowane na GPW dają spore zyski do budżetu i dywidendy dla giełdowych inwestorów

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2021 10:50
Dobre zarządzanie, bezpieczeństwo, atrakcyjne dla rynku strategie rozwojowe, czy premie w postaci dywidendy, to w ocenie wiceministra aktywów państwowych Andrzeja Śliwki, główne przyczyny wzrostu Indeksu WIG MAP, w skład którego wchodzą 22 notowane na GPW spółki Skarbu Państwa. Od początku indeks ten zyskał ponad 24 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

W opinii wiceministra najważniejszym powodem tych dobrych wyników jest dobre zarządzanie tymi podmiotami oraz bezpieczeństwo inwestycji.

-To jest aktywne zarządzanie. Proszę zwrócić uwagę, że inwestorzy giełdowi uważają, że spółki z udziałem Skarbu Państwa to podmioty atrakcyjne do zaangażowana kapitału w ich walory. Ten czynnik, czyli zarządzanie, ma kluczowe i fundamentalne znaczenie. Dla inwestorów nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo takiej inwestycji - powiedział wiceminister Andrzej Śliwka.


Giełda gpw wykres 1200.jpg
"Gigantyczne odbicie". Świetne wyniki państwowych spółek w tym roku

Spółki płacą dobrą dywidendę

Wiceminister Śliwka zwrócił uwagę, że giełdowi inwestorzy kierują się przede wszystkim tym, na których akcjach mogą najwięcej zarobić i nie dotyczy to tylko zysku związanego ze wzrostem kursu walorów. Chodzi też o premię w postaci wypłacanej przez spółki dywidendy.

Andrzej Śliwka podkreślił, że spółki Skarbu Państwa znaczną część wypracowanych z działalności środków przeznaczają na inwestycje. W 2020 roku pomimo pandemii, były one na rekordowo wysokim poziomie. Nakłady inwestycyjne spółek z udziałem SP sięgały w zeszłym roku 44 mld zł.

- Jeśli cieszymy się dziś, że Polska w miarę łagodnie przechodzi przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią, w znacznym stopniu jest to zasługa tych właśnie inwestycji. Spółki SP notowane na GPW zwiększały nakłady inwestycyjne, mimo że w całej gospodarce inwestycje przedsiębiorstw spadały – dodał wiceminister aktywów państwowych.

Orlen gra w superlidze inwestorów

Jako jeden z przykładów takich inwestycji wymienił przedsięwzięcie PKN Orlen. Koncern ogłosił w maju, że w swoim zakładzie produkcyjnym w Płocku zbuduje za ok. 13,5 mld zł kompleksu Olefin III. To największa inwestycja petrochemiczna w Europie.

-W Ministerstwie Aktywów Państwowych bardzo życzliwie podchodzimy do tego typu działań, aby środki, które spółki generują, były przekazywane na cele inwestycyjne. (...) Inwestycje są koniecznie. Gdybyśmy patrzyli tylko i wyłącznie krótkofalowo, to w perspektywie 5-10 lat podległe nam podmioty miałyby problem - zauważył Śliwka.

Zdaniem Andrzeja Śliwki inwestorzy to widzą i podchodzą do inwestycji długofalowo. Przyszłe korzyści znajdują odzwierciedlenie w dzisiejszej cenie. Wycena spółek rośnie zwłaszcza, kiedy oczekiwane zyski są wysokie w relacji do profilu ryzyka inwestycji.


gpw spadek east news 1200.jpg
Eksperci Pekao: spółki Skarbu Państwa pomogły całej gospodarce, dotkniętej pandemią

Jakie są notowania AD2021 ?

Wiceszef MAP poinformował na Twitterze, że od początku roku do 19 sierpnia indeks spółek Skarbu Państwa notowanych na GPW (WIG MAP) pozostawił w tyle europejskie i światowe wskaźniki, rosnąc o 24,3 proc. Wzrost wskaźnika był też o ponad 10 pkt. proc. wyższy niż dynamika samego WIG20, który zyskał 19,3 proc.

-W tym roku indeks spółek @MAPGOVPL ("WIG MAP") pozostawia w tyle europejskie i światowe indeksy. Wzrost wynosi o ponad 10 punktów procentowych więcej niż dynamika samego WIG20. Gratulacje dla pracowników i zarządów SSP ! - napisał wiceminister na Twitterze.

W skład indeksu WIG MAP wchodzą takie spółki jak: PGE, Tauron, Enea, Lotos, PKN Orlen, PGNiG, KGHM, JSW, PKO BP, PZU, GPW, Grupa Azoty, PHN, Energa, PKP Cargo, LW Bogdanka, Polimex-Mostostal, Kogeneracja, Pekao SA, Alior Bank, ZA Puławy, i ZCH Police.


PR24/PAP/sw


X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem