X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jacek Sasin: szybkie odbicie polskiej gospodarki to zasługa państwowych spółek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:25
- Mimo pandemii, polskie spółki Skarbu Państwa rosną jak szalone i zarabiają jak szalone - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podczas 30. Forum Ekonomicznego. Jak dodał, zyski tych spółek po I półroczu są rekordowe, co świadczy o ich dobrym zarządzaniu.
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: PAP/Marcin Obara

Jak mówił w TVP Jacek Sasin, spółki Skarbu Państwa skumulowały odpowiednie środki na inwestycje i w 2020 r. zainwestowały rekordowe 45 mld zł. - Podobnie jest w tym roku. Prowadzimy wielkie inwestycje infrastrukturalne (…) oraz ogromne inwestycje spółek Skarbu Państwa. To wszystko powoduje, że powróciliśmy na szybką ścieżkę wzrostu - oświadczył wicepremier.

1200_banki_finanse_shutterstock.jpg
Coraz łatwiej o pieniądze na mieszkanie, banki łagodzą kryteria. Nowy raport

Jak zauważył, państwowe spółki "radzą sobie znakomicie", zyski po I półroczu są rekordowe, np. państwowe banki i instytucje finansowe osiągają zyski dwa razy większe niż prywatne.

Posłuchaj
00:23 11282997_1.mp3 Wicepremier Jacek Sasin: dobre wskaźniki gospodarcze to zasługa rządu (IAR) 

- To pokazuje, że dziś spółki Skarbu Państwa są dobrze zarządzane - oświadczył Sasin. Zauważył, że na Forum Ekonomicznym w Karpaczu "panuje przekonanie, że tak dobrego okresu dla spółek Skarbu Państwa, a tym samym dla polskiej gospodarki, nie było dotychczas".

Czytaj również:

Odnosząc się do inflacji, która w sierpniu osiągnęła poziom 5,4 proc., wicepremier stwierdził, że jej źródła leżą poza Polską. Wskazał na wzrost cen ropy, gazu czy uprawnień do emisji CO2, co wymusza wzrost cen energii i przekłada się na wzrost cen towarów.

Jednak, zdaniem Jacka Sasina, wzrost cen jest rekompensowany szybszym wzrostem dochodów, który - jak stwierdził - będzie jeszcze wyższy dzięki rozwiązaniom zawartym w tzw. Polskim Ładzie.

"Menadżerowie zarządzający spółkami Skarbu Państwa bronią się sami przez wyniki"

Zdaniem szefa MAP, zarzuty o upolitycznieniu spółek Skarbu Państwa "są absolutnie zarzutami demagogicznymi".

- Menadżerowie zarządzający spółkami Skarbu Państwa bronią się dzisiaj sami przez wyniki. (...) Mimo pandemii, mimo, że cała Europa przeżywa bardzo ciężki kryzys i przeżywa w dalszym ciągu ciężki kryzys - polskie firmy rosną jak szalone. I zarabiają jak szalone - bo są to rekordowe zyski - powiedział Sasin.

PKN Orlen 1200
"Gigantyczne odbicie". Świetne wyniki państwowych spółek w tym roku

Według ministra polskie prywatne firmy muszą być wspierane. - Postawię taką tezę, że im lepiej się wiedzie dużym państwowym podmiotom, to również lepiej się będzie wiodło tym podmiotom prywatnym, często to jest symbioza - wyjaśnił.

- Chcemy budować polski kapitał, chcemy wspierać kapitał prywatny, ale będziemy również wzmacniać ten kapitał państwowy - zaznaczył. Według wicepremiera o dobrej kondycji spółek Skarbu Państwa świadczy fakt, że od początku roku do około połowy sierpnia indeks, w skład którego wchodzą notowane na GPW spółki Skarbu Państwa, zyskał ponad 24 proc.

W skład indeksu WIG MAP wchodzą takie spółki jak: PGE, Tauron, Enea, Lotos, PKN Orlen, PGNiG, KGHM, JSW, PKO BP, PZU, GPW, Grupa Azoty, PHN, Energa, PKP Cargo, LW Bogdanka, Polimex-Mostostal, Kogeneracja, Pekao SA, Alior Bank, ZA Puławy, i ZCH Police.

PR24, akg, ng

Czytaj także

"Gigantyczne odbicie". Świetne wyniki państwowych spółek w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:17
Państwowe spółki szybko zabrały się do odrabiania strat, spowodowanych pandemią koronawirusa. Jak wyliczył serwis money.pl, 15 największych firm kontrolowanych przez Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku zarobiło ponad 9,5 miliarda złotych i tym samym wypracowało aż 85 procent zysków z całego 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus nie zaszkodził KGHM. Miedziowy potentat z rekordowym zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 11:55
- Od 10 lat nie mieliśmy takiego wyniku finansowego; w tym roku odnotowaliśmy rekordowy zysk - poinformował podczas sesji inauguracyjnej Forum Wizja Rozwoju prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński. Dodał, że pracownicy spółki za pierwsze półrocze otrzymali nagrody, a koncern rozwija działalność wydobywczą i stawia na neutralność klimatyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transformacja energetyczna jest nieunikniona. Wiceprezes KGHM: polski przemysł ciężki poradzi sobie z wyzwaniami

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 12:36
Przed polskim przemysłem ciężkim są ogromne szanse na rozwój, m.in. w innowacyjnych technologiach, a jednocześnie kilka dużych wyzwań związanych chociażby z polityką klimatyczną - uznali uczestnicy dyskusji, która odbyła w ramach Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef PFR: skala pomocy dla firm była olbrzymia

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 17:41
Misją instytucji skupionych w Polskim Funduszu Rozwoju jest zapewnienie polskim firmom dostępu do doradztwa, promocji i instrumentów finansowych, na które mogą liczyć ich konkurenci na rynkach międzynarodowych - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia, Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
rozwiń zwiń