X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Gigantyczne odbicie". Świetne wyniki państwowych spółek w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:17
Państwowe spółki szybko zabrały się do odrabiania strat, spowodowanych pandemią koronawirusa. Jak wyliczył serwis money.pl, 15 największych firm kontrolowanych przez Skarb Państwa w pierwszym kwartale tego roku zarobiło ponad 9,5 miliarda złotych i tym samym wypracowało aż 85 procent zysków z całego 2020 roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, Autorstwa shutter_o

Jak czytamy, wyniki największych państwowych spółek wróciły do poziomu sprzed pandemii. Pierwszy kwartał był dla nich najlepszy od prawie czterech lat.

"Wyniki finansowe największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa pokazują gigantyczne odbicie w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku" - pisze serwis.

orlen shutterstock_1203293023 1200.jpg
Prezes PiS: Polska oczekuje od Orlenu, by stał się biznesowym liderem w regionie

Najlepiej w pierwszych trzech miesiącach tego roku radziły sobie Orlen, PGNiG, PKO BP i KGHM. Wszystkie te spółki zanotowały w pierwszym kwartale zysk powyżej miliarda złotych. Liderem pod tym względem jest koncern kierowany przez Daniela Obajtka, który wypracował ponad 1,8 miliarda złotych zysku.

>>> Czytaj więcej: PKN Orlen najcenniejszą polską marką. Wartą ponad 10 mld złotych <<<

- Szczególnie cieszą rekordowe rezultaty finansowe osiągnięte przez segment energetyki, przy znaczącym udziale Grupy Energa. To wszystko pozwala nam skutecznie dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać pozycję na globalnym rynku, a także wartość dla akcjonariuszy. Grupa Kapitałowa Orlen jest silna, coraz bardziej odporna na zawirowania makroekonomiczne i dobrze przygotowana na strategiczne wyzwanie, jakim jest budowa koncernu multienergetycznego - komentował w kwietniu prezes PKN Orlen, przypominając o planach koncernu na ekspansję, polegającą m.in. na planowanym przejęciu PGNiG i finalizowanym właśnie przejęciu Lotosu.

Inne duże państwowe spółki także zanotowały pozytywne wyniki w pierwszym kwartale. Chodzi tu między innymi o PZU, Tauron i PGE.

tauron1200.jpg
Pierwszy kwartał z zyskiem. Tauron opublikował wyniki

Tak duże wzrosty są też stosunkowo niskiej bazy sprzed roku, gdy świat wchodził w apogeum koronakryzysu, kiedy część spółek znalazła się na minusie. W pierwszych trzech miesiącach tego roku pod kreską znalazły się tylko JSW i PKP Cargo, ale i one poprawiły swoje wyniki w stosunku do sytuacji sprzed roku.

Warto też dodać, że państwowe spółki coraz lepiej radzą sobie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Po dołku, który przypadł jesienią zeszłego roku, wiele z nich zaczęło szybko odrabiać straty z okresu pierwszej fali pandemii. Tak jest m.in. z Orlenem - cena jego akcji przebiła już poziom z marca 2020 roku.

>>> Czytaj więcej: GPW wraca do gry. W maju obroty o 49,4 proc. większe niż rok wcześniej <<<

Nieźle radzą sobie także m.in. PKO BP, Tauron, KGHM czy PGE.

PolskieRadio24.pl, money.pl, md

Czytaj także

Pandemia nie zaszkodziła PZU: pierwszy kwartał spółka kończy zyskiem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:11
Grupa PZU wypracowała 897 milionów złotych zysku netto w pierwszym kwartale bieżącego roku. Z uwagi na powrót do korzystnej sytuacji gospodarczej zarząd spółki rekomenduje wypłatę dywidendy za rok 2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomimo pandemii PZU z dużym zyskiem i dywidendą dla akcjonariuszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 18:32
O dobrym początku roku – czyli stabilnej sprzedaży oraz o najwyższym od trzech lat zysku netto w I kwartale narodowego ubezpieczyciela – Grupy PZU, mówił wiceprezes spółki Tomasz Kulik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kilkadziesiąt tysięcy decyzji o umorzeniu subwencji PFR. 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie sprzed roku

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 12:16
- W ubiegłym tygodniu PFR wydał pierwsze kilkadziesiąt tysięcy decyzji dotyczących umorzenia subwencji - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie, bo w czasie pandemii większość firm utrzymała poziom zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier w zakładach Remtrak: ta firma kilka lat temu miała być zlikwidowana. Dziś zatrudnia 600 osób

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:45
- Polski Ład jest nadzieją nowych inwestycji. Firma, która była przeznaczona do likwidacji i zwolnienia ponad 300 osób, po kilku latach nowych zleceń, Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zatrudnia nowych ludzi, dziś jest już ponad 600 pracowników - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas odwiedzin zakładów naprawy taboru kolejowego Remtrak w Libiszowie w województwie łódzkim.
rozwiń zwiń