X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ceny ropy idą w górę. Sytuacja na rynku paliw jest coraz bardziej napięta

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:22
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują już 4. sesję z rzędu. Sytuacja na rynkach paliw jest coraz bardziej napięta, a zapasy surowca spadają - informują maklerzy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: PhotoStock10/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 70,90 USD, wyżej o 0,62 proc.

Niższe zapasy paliw

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 74,06 USD za baryłkę, więcej o 0,63 proc. W USA maleją zapasy ropy, benzyny i paliw destylowanych.

Jak wynika z najnowszego raportu branżowego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API), zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 5,44 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły zaś o 2,76 mln baryłek, a paliw destylowanych - zmniejszyły się o 2,89 mln baryłek.

Tymczasem w Azji traderzy oceniają plany sprzedaży ropy z chińskich strategicznych rezerw, w ramach szerokiej kampanii władz w Pekinie mającej na celu utrzymanie cen surowców w ryzach.

pompa ropa naftowa 1200x660.jpg
Ceny ropy jak przed pandemią. Znamy prognozy na kolejne miesiące

Chińska Narodowa Administracja Żywności i Rezerw Strategicznych poinformowała, że pierwsza aukcja ropy z rezerw odbędzie się 24 września i wyniesie 7,38 mln baryłek.

Chiny uszczuplają rezerwy strategiczne

Analitycy wskazują, że chociaż jest to mniej, niż kraj ten importuje w ciągu jednego dnia, to po tej planowanej sprzedaży mogą pojawić się kolejne oferty ropy z rezerw strategicznych Chin.

Tymczasem zagrożone są dostawy ropy z Libii, gdzie z powodu protestów doszło do zamknięcia kluczowego dla eksportu ropy terminala naftowego Es Sider. Terminal ten działał zaledwie kilka dni, bo był unieruchomiony w czasie poprzednich demonstracji. W ub. tygodniu operacje eksportowe w Libii wtrzymano również w terminalu Ras lanuf.

Na rynek bardzo powoli powraca ropa z Zatoki Meksykańskiej, gdzie ponad 2 tygodnie temu przeszedł huragan Ida.

Z powodu huraganu dziennie straty w produkcji ropy wynosiły 1,5 mln baryłek, a prawie 3/4 dostaw z regionu nie została jeszcze "uruchomiona".

Spadają globalne rezerwy ropy

- Zakłócenia w dostawach ropy będą ciągnąć ceny surowca do góry - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group.

- Podczas gdy Chiny mogą uwalniać dalej swoje zapasy ropy, to globalne rezerwy surowca spadają - dodaje. - Poza zakłóceniami dostaw ropy z Zatoki Meksykańskiej, jest też ryzyko dalszych perturbacji z dostawami ropy z Libii - wskazuje.

Na całym świecie przechowywano na lądzie do 5 września ok. 2,97 mld baryłek ropy - to najmniej od stycznia 2020 r. Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana po 70,46 USD/b, a Brent na ICE - po 73,60 USD.

PR24, akg

Czytaj także

Koniec z tanią ropą? Goldman Sachs prognozuje solidne zwyżki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 12:01
Era taniej ropy naftowej, której ceny hamował mniejszy popyt związany z ograniczeniami wynikającymi z pandemii wydaje się dobiegać końca. Analitycy Goldman Sachs prognozują, że w ciągu najbliższych miesięcy ropa Brent zdrożeje do 70 dolarów za baryłkę. Dzisiaj za ten surowiec trzeba zapłacić ok. 60 dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceny ropy jak przed pandemią. Znamy prognozy na kolejne miesiące

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 19:12
Ceny ropy osiągnęły już poziom sprzed początku pandemii w 2020 roku. W międzyczasie rynki zanotowały przez chwilę nawet ujemne ceny tego surowca. Przedstawiamy prognozy analityków dotyczące rynku ropy na najbliższe lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tanieją paliwa na giełdach. W tle wariant Delta

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2021 11:07
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje 3. sesję z rzędu. Rozprzestrzenianie się wariantu Delta koronawirusa pogarsza perspektywy globalnego popytu na paliwa. Do tego dane o produkcji ropy w USA z łupków wskazują na zwiększoną aktywność w tym sektorze - informują maklerzy.
rozwiń zwiń