Ekspert NSZZ "Solidarność": wkrótce nastąpi uszczelnienie handlu w niedzielę
Spodziewamy się, że w grudniu prezydent Andrzej Duda podpisze, a w styczniu wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy, uszczelniające zasady pracy handlu w niedzielę. Zależy nam aby fikcyjne placówki pocztowe, nie zmuszały pracowników do pracy w ten ustawowo wolny dzień - powiedział Alfred Bujara szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2021-09-15, 17:20
Przepisy w tej sprawie zostały doprecyzowane w sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Chodziło głównie o poprawki postulowane przez klub PiS. W tej sprawie odbędzie jutro w Sejmie drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy. Szef sekcji handlu "Solidarności"przypomniał, że dziś wiele sieci handlowych w pełni świadomie obchodzi przepisy ograniczające handel w niedzielę, poprzez dodanie do profilu działalności także deklaracji o "świadczeniu usług pocztowych". Taki placówek jest aż 6 tysięcy.
W nowych, prawnie rozwiązaniach taka forma prowadzenia biznesu będzie nadal możliwa, ale pod warunkiem, że działalność pocztowa będzie oznaczać przeważającą część ich działalności. Te dane będą weryfikowane przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP), a w sklepach będzie prowadzona specjalna ewidencja działalności, co jest usługą pocztową, a co typowym handlem.
Alfred Bujara podkreślił, że zgodnie z nowymi przepisami właściciele małych sklepów lub członkowie ich rodzin, będą mogli prowadzić sklep także w niedzielę. Ale tylko osobiście i bez pomocy pracowników, choć będzie podane kto w takim przypadku będzie uważany za członka rodziny.
W opinii związkowca drobni kupcy, właściciele małych sklepów wręcz oczekiwali takiego rozwiązania, bo takie handlowe "pseudopoczty" de facto powoli eliminowały ich z rynku. Podobnie podchodzą do tego pracownicy takich placówek, którzy byli zmuszani do pracy w niedzielę.
REKLAMA
Według danych związku w okresie pandemii liczba dodatkowych godzin zwiększyła się nawet o 5 godzin, a pracownicy w dobie pandemii byli zmęczeni i zestresowani tą sytuacją. Tym bardziej, że nie zatrudniano nowych pracowników.
Przedstawiciel NSZZ "S" nie krył, że spodziewa się, że projekt uszczelnienia handlu w niedzielę, będzie przez miesiąc "leżakować" w Senacie, a nowe przepisy są objęte dość długim vacatio legis, to jednak spodziewa się przyjęcia nowych rozwiązań na przełomie roku 2021 i 2022.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.
Posłuchaj
REKLAMA
PR1/PR24/Justyna Golonko/sw
REKLAMA