Polska zobowiązana do zapłaty 500 tys. euro dziennie. Jest decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów

Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów - postanowił Trybunał Sprawiedliwości UE.

2021-09-20, 15:41

Polska zobowiązana do zapłaty 500 tys. euro dziennie. Jest decyzja TSUE w sprawie kopalni Turów
Do niedawna kompleks kopalni i elektrowni Turów nie kojarzył się z czystą energia. Teraz to się może powoli zmienić . Foto: PGE Polska Grupa Energetyczna/Twitter

- Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. Tego rodzaju środek należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 r. i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia - czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuertę.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r.

Powiązany Artykuł

kopalnia odkrywkowa free kopalnia węgla brunatnego free może byci turów free shutt 1200 .jpg
Eksperci: Czesi nie ułatwiają negocjacji w sprawie Turowa, ale już myślenie o zamknięciu kopalni byłoby absurdem

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

- Ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 r., o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom. Polska natomiast złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. W wydanym dzisiaj (w poniedziałek) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta oddaliła ten wniosek Polski i zobowiązała to państwo członkowskie do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej - wskazał TSUE.

REKLAMA

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy kopalnia, Wojciech Dąbrowski powiedział podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że jest decyzja ta jest dość kuriozalna.


Posłuchaj

Prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy kopalnia, Wojciech Dąbrowski komentuje decyzję TSUE. (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Kara ma być naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.".

IAR/PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej