Główny ekonomista resortu finansów: koszt reformy podatkowej to 16,5 mld złotych i tyle pieniędzy pozostanie w kieszeniach podatników

- Nowe rozwiązania podatkowe z Polskiego Ładu spowodują, że w kieszeniach osób o niskich i średnich dochodach pozostanie więcej pieniędzy, a firmy będą miały fiskalne zachęty do inwestycji w nowe technologie  - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2021-10-04, 17:30

Główny ekonomista resortu finansów: koszt reformy podatkowej to 16,5 mld złotych i tyle pieniędzy pozostanie w kieszeniach podatników
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 88studio/ Shutterstock

Przyjęte przez Sejm nowe koncepcje podatkowe zapisane w Polskim Ładzie, mają charakter wręcz rewolucyjny, bowiem po raz pierwszy od lat podwyższają kwotę wolną od podatku i progi podatkowe, promują ulgi dla firm nowatorskich technologicznie, inwestujących swoje zyski w dalszy rozwój (tzw. rozszerzony estoński CIT). Na fiskalnych zmianach zyskają także emeryci, z których ogromna większość przestanie płacić podatek PIT.

Zmiany zrównują jednoosobową działalność gospodarczą  z innymi firmami, chodzi o wysokość składek zdrowotnych płaconych na ZUS, w opinii eksperta tego typu firmy "były do tej pory w pewien sposób faworyzowane".

Ekspert ministerstwa podkreślił, chodziło o zgromadzenie od tego typu firm większych środków dla służby zdrowia. Ale osoby mające jednoosobowe firmy rozliczające się w sposób liniowy, będą miały ostatecznie składkę zdrowotną na poziomie nie jak początkowo planowano 9 % a 4,9 %. 

Łukasz Czernicki przypomniał, że ulgi podatkowe w postaci kwoty wolnej od podatku na poziomie 30 tys. złotych, dadzą duże oszczędności dla osób o niskich i średnich zarobkach na poziomie 3,5-4 tys. złotych brutto miesięcznie (zyskają rocznie od 1,5 do 2 tys. złotych)

REKLAMA

Poprzez tzw. "ulgę dla klasy średniej" osoby zatrudnione na umowę o pracę, o rocznych dochodach na poziomie 60-130 tys. złotych rocznie, nie wpadną w kolejny prób podatkowy.

Polski Ład powinien być neutralny dla firm o dochodach rzędu 68-133 tys. złotych, które rozliczają się podatkowo na zasadach ogólnych,  będą też miały mniejszą niż początkowo planowano wysokość składki zdrowotnej.

Dzięki nowym progom podatkowym (kwota drugiego progu podatkowego podniesiona z ponad 85 do 120 tys. zł rocznie) spadnie też liczba podatników płacących 30 % podatki (z 1 mln osób do 600 tysięcy osób).

Te nowe rozwiązania będą wprowadzone już od stycznia 2022 roku.

REKLAMA

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj

Łukasz Czernicki główny ekonomista resortu finansów mówi o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie ( Ekspres Gospodarczy Justyna Golonko PR1) 5:02
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej