PKP Intercity kupuje nowe lokomotywy. Rozwiną prędkość do 200 kilometrów na godzinę
PKP Intercity podpisał umowę na dostawę 10 lokomotyw wielosystemowych. To element programu inwestycyjnego spółki, która za kilka lat chce dysponować całkowicie nowym, lub zmodernizowanym taborem.
2021-10-22, 14:42
Lokomotywy będą mogły rozwinąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę. To oznacza, że poprowadzą najszybsze pociągi jeżdżące po kraju. Umowa została zawarta z tak zwaną opcją, która obejmuje dostawę dodatkowych pięć lokomotyw.
Duże wyzwanie dla Newagu
Za dostawę 10 maszyn polski producent otrzyma niemal 260 milionów złotych. Jeśli spółka dokupi pięć lokomotyw, Newag zarobi w sumie prawie 390 milionów złotych.
Posłuchaj
REKLAMA
PKP Intercity zamówiły lokomotywy wraz z pięcioletnim utrzymaniem. Producent zadeklarował stawkę za utrzymanie w wysokości 2,64 zł brutto za przejechany kilometr. Okres gwarancji na lokomotywy to 3 lata.
Przetarg w tej sprawie został ogłoszony pod koniec 2019 roku. Sporym zaskoczeniem był fakt, że wystartowała w nim jedynie firma Newag, która w dodatku nie miała dotychczas doświadczenia w produkcji lokomotyw przeznaczonych dla ruchu pasażerskiego. Dotychczas Newag wyprodukował dwusystemowe lokomotywy dla PKP Cargo. Wymagania dla takich urządzeń w ruchu towarowym są jednak zupełnie inne niż w ruchu pasażerskim.
Powiązany Artykuł
PKP Intercity chce kupić 63 lokomotywy dużych prędkości. Przetarg wywołał duże zainteresowanie firm z całego świata
Producent zapewniał jednak, że wypełni kontrakt, a lokomotywy zostaną dostarczone zgodnie z harmonogramem. Newag będzie też musiał wyprodukować je w taki sposób, by spełniały wymagania zarządów sieci nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Austrii, Węgier, Słowacji i Niemiec. Przewoźnik planuje wykorzystywać je w ruchu międzynarodowym, właśnie w tych krajach. Wymaga to montażu w elektrowozach urządzeń elektrycznych, które pracowałyby pod trzema systemami napięcia, a więc także homologowania ich w tych pięciu krajach. Będzie to dla nowosądeckiego producenta duże wyzwanie. Jest to jednak także szansa, ponieważ posiadanie takich homologacji, może otworzyć dla Newagu nowe, międzynarodowe rynki.
REKLAMA
Posłuchaj
Poprawa działania polskiej kolei
Jak mówił w trakcie uroczystości w Warszawie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, nowe zamówienie PKP Intercity oznacza poprawę działania polskiej kolei, a co za tym idzie poprawę oferty dla pasażerów. Dodał, że nowe lokomotywy pozwolą na szybkie i komfortowe przemieszczanie się zarówno po Polsce, jak i na podróże do innych krajów.
Prezes firmy Newag Zbigniew Konieczek powiedział natomiast, że lokomotywy na pewno zostaną dostarczone na czas.
REKLAMA
Posłuchaj
Lokomotywy zostaną zakupione ze środków własnych spółki, bez pomocy funduszy europejskich.
IAR, Aleksander Pszoniak, PR24, akg
REKLAMA