X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PKP Intercity kupuje nowe lokomotywy. Rozwiną prędkość do 200 kilometrów na godzinę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 14:42
PKP Intercity podpisał umowę na dostawę 10 lokomotyw wielosystemowych. To element programu inwestycyjnego spółki, która za kilka lat chce dysponować całkowicie nowym, lub zmodernizowanym taborem.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/NewagSa

Lokomotywy będą mogły rozwinąć prędkość do 200 kilometrów na godzinę. To oznacza, że poprowadzą najszybsze pociągi jeżdżące po kraju. Umowa została zawarta z tak zwaną opcją, która obejmuje dostawę dodatkowych pięć lokomotyw.

Duże wyzwanie dla Newagu

Za dostawę 10 maszyn polski producent otrzyma niemal 260 milionów złotych. Jeśli spółka dokupi pięć lokomotyw, Newag zarobi w sumie prawie 390 milionów złotych.

Posłuchaj
00:24 11360167_1.mp3 PKP Intercity kupi co najmniej 10 nowych lokomotyw. Mówi wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, (IAR)

 

PKP Intercity zamówiły lokomotywy wraz z pięcioletnim utrzymaniem. Producent zadeklarował stawkę za utrzymanie w wysokości 2,64 zł brutto za przejechany kilometr. Okres gwarancji na lokomotywy to 3 lata.

Przetarg w tej sprawie został ogłoszony pod koniec 2019 roku. Sporym zaskoczeniem był fakt, że wystartowała w nim jedynie firma Newag, która w dodatku nie miała dotychczas doświadczenia w produkcji lokomotyw przeznaczonych dla ruchu pasażerskiego. Dotychczas Newag wyprodukował dwusystemowe lokomotywy dla PKP Cargo. Wymagania dla takich urządzeń w ruchu towarowym są jednak zupełnie inne niż w ruchu pasażerskim.

Pociągi, targi TRAKO.jpg
PKP Intercity chce kupić 63 lokomotywy dużych prędkości. Przetarg wywołał duże zainteresowanie firm z całego świata

Producent zapewniał jednak, że wypełni kontrakt, a lokomotywy zostaną dostarczone zgodnie z harmonogramem. Newag będzie też musiał wyprodukować je w taki sposób, by spełniały wymagania zarządów sieci nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, Austrii, Węgier, Słowacji i Niemiec. Przewoźnik planuje wykorzystywać je w ruchu międzynarodowym, właśnie w tych krajach. Wymaga to montażu w elektrowozach urządzeń elektrycznych, które pracowałyby pod trzema systemami napięcia, a więc także homologowania ich w tych pięciu krajach. Będzie to dla nowosądeckiego producenta duże wyzwanie. Jest to jednak także szansa, ponieważ posiadanie takich homologacji, może otworzyć dla Newagu nowe, międzynarodowe rynki.

Posłuchaj
00:19 11360167_2.mp3 Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk o zakupie nowych lokomotyw. (IAR)

 

Poprawa działania polskiej kolei

Jak mówił w trakcie uroczystości w Warszawie wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, nowe zamówienie PKP Intercity oznacza poprawę działania polskiej kolei, a co za tym idzie poprawę oferty dla pasażerów. Dodał, że nowe lokomotywy pozwolą na szybkie i komfortowe przemieszczanie się zarówno po Polsce, jak i na podróże do innych krajów.

Prezes firmy Newag Zbigniew Konieczek powiedział natomiast, że lokomotywy na pewno zostaną dostarczone na czas. 

Posłuchaj
00:26 11360167_3.mp3 Prezes firmy Newag Zbigniew Konieczek o nowych lokomotywach dla PKP Intercity. (IAR)

 

Lokomotywy zostaną zakupione ze środków własnych spółki, bez pomocy funduszy europejskich. 

IAR, Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

PKP Intercity z nową umową na świadczenie usług przewozowych. Jej wartość to 20 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 12:46
Ministerstwo infrastruktury podpisało nową, 10-letnią umowę z PKP Intercity na świadczenie usług przewozowych. Wartość nowej umowy wynosi ponad 20 miliardów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKP Intercity chce kupić 63 lokomotywy dużych prędkości. Przetarg wywołał duże zainteresowanie firm z całego świata

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:30
Siedem firm polskich i zagranicznych jest zainteresowanych wzięciem udziału w przetargu na dostawy dla PKP Intercity 63 lokomotyw elektrycznych, które będą mogły rozwijać prędkość maksymalną nie mniejszą niż 200 km na godzinę, na trasach polskich i innych krajów - poinformowała kolejowa spółka-córka, z grupy PKP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udane wakacje dla PKP Intercity. Niemal 50 proc. więcej pasażerów niż w zeszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:23
Kolejarze chwalą się, że na tegoroczne wakacje Polacy chętnie podróżowali pociągami. Od początku czerwca do końca sierpnia 2021 roku z usług PKP Intercity skorzystało blisko dwanaście i pół miliona podróżnych. To o niemal połowę więcej niż w czasie ubiegłorocznego sezonu letniego.
rozwiń zwiń