X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Umorzenia z Tarczy Finansowej 2.0. Zobacz, jak przygotować się do rozliczenia ze wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:27
Ruszyły umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk poinformował, że przedsiębiorcy, którzy dostali wsparcie większe niż wyniosły ich straty w pandemii, na zwrot tej nadwyżki mają czas do 15 marca przyszłego roku.
Ruszyły umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firm
Ruszyły umorzenia z Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla ponad 7 tys. małych i średnich firmFoto: shutterstock.com/Prostock-studio

Wiceprezes wskazał, że został wydłużony termin, do którego przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki pandemii COVID-19, będą mogli rozliczyć nadwyżkę z pomocy z Tarczy Finansowej PFR 2.0. Pierwotnie termin ten był planowany na 31 stycznia 2022 r., ale z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz PFR został przedłużony przez Radę Ministrów do 15 marca 2022 r.

- Chodzi o to, żeby konieczność spłaty nie zaburzyła płynności finansowej przedsiębiorców, którzy wciąż mogą odczuwać skutki pandemii - wyjaśnił wiceprezes. Dodał, że to efekt konsultacji ze środowiskami przedsiębiorców i realizacja ich postulatów.

Czytaj więcej: 

Firmy zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji. Dłuższy okres rozliczenia Tarczy 2.0

Wskazał, że pierwszy etap umorzeń, który właśnie się rozpoczął, dotyczy MŚP, czyli przedsiębiorców zatrudniających od 10 do 249 pracowników. Przypomniał, że ci przedsiębiorcy po uruchomieniu Tarczy 2.0 mogli wystąpić o wsparcie z PFR, sami przewidując i wyliczając stratę, jaką poniosą w wyniku zamknięcia firm.

Teraz - jak powiedział - powinni się z tego rozliczyć, dowodząc, że faktycznie takie straty ponieśli, a jeśli otrzymali więcej, niż wynika to z danych finansowych, muszą zwrócić otrzymaną nadwyżkę. Dodał, że rozliczający się przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenia ws. rozliczeń oraz dołączyć do nich w formie załączników odpowiednie pliki JPK. Rozliczenia odbywają się bankach, gdzie firmy wnioskowały o subwencje.

Marczuk wskazał, że to pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0, a składanie oświadczeń dla MSP potrwa do 15 stycznia 2022 r. Drugi, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i potrwa do końca lutego 2022 roku. W tym przypadku - jak wskazał - firmy będą musiały złożyć tylko oświadczenia dotyczące otrzymania działalności i zatrudnienia, które PFR zweryfikuje.

Czytaj więcej:

Rozliczenie Tarczy 2.0. Zobacz, czy można starać się o całkowite umorzenie subwencji

Trzeci etap, czyli wydanie decyzji dotyczących umorzeń, nastąpi w kwietniu przyszłego roku. - Jeśli okaże się, że po naszej weryfikacji mikro- lub MŚP będą musiały jakąś część dotacji zwrócić, to będą miały na to czas do 31 maja przyszłego roku - powiedział. Przypomniał, że co do zasady umorzenie dla firm, które spełnią określone w regulaminie PFR warunki, jest 100-proc.

W ramach Tarczy PFR 2.0, czyli od 15 stycznia do 28 lutego 2021 r., wsparcie otrzymało 47,7 tys. firm, w tym 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców trafiło 7,1 mld zł, w tym 3,8 mld zł dla sektora MSP. Średnie kwota pomocy dla tych firm wyniosła 539 tys. zł, a dla mikrofirm 82 tys. zł.

Pomoc otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD. Lista obejmuje branże, które najbardziej doświadczyły negatywnych skutków pandemii COVID-19, w tym przede wszystkim hotelarską, targów i wydarzeń, turystyczną, fitness i gastronomiczną.

PR24, akg 

Czytaj także

Wsparcie z tarczy antykryzysowej m.in. dla prowadzących sklepiki szkolne. ZUS przypomina o zasadach

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 17:01
Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe. Wnioski można składać od 23 lipca - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenie Tarczy 2.0. Zobacz, czy można starać się o całkowite umorzenie subwencji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2021 17:49
18 listopada ruszy proces rozliczania subwencji dla mikro, małych i średnich firm z Tarczy PFR 2.0, które otrzymały w sumie 7,1 mld zł - poinformował Polski Fundusz Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firmy zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji. Dłuższy okres rozliczenia Tarczy 2.0

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 18:37
Firmy będą miały sześć tygodni więcej na rozliczenie nadwyżki z Tarczy Finansowej 2.0 - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dzięki temu zyskają dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej - dodał resort.
rozwiń zwiń