X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Znikną korki i zatory, skróci się czas podróży". Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 15:40
Obwodnica Niemodlina jest już otwarta. Kierowcy mogą korzystać z całej trasy. Dotychczas ruch tranzytowy w ciągu drogi krajowej numer 46 odbywał się przez centrum miasta. Ciężkie pojazdy przejeżdżały przez miejskie ulice, powodując hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wysokie natężenie ruchu obniżało też bezpieczeństwo mieszkańców.
Kierowcy mogą już jeździć obwodnicą Niemodlina.
Kierowcy mogą już jeździć obwodnicą Niemodlina.Foto: twitter/SzHuptys

Narzekali też kierowcy. Niemodlin leży na szlaku Opole-Nysa. W czasie szczytów komunikacyjnych tworzyły się tu duże korki i zatory, a czas podróży wydłużał się. 

Ominie Niemodlin po południowej i wschodniej stronie

Decyzję o budowę ponad 11-kilometrowej obwodnicy podjęto w 2018 toku. Jej koszt to ponad 304 miliony złotych, z czego 241 milionów to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Powstanie obwodnica Strykowa. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Założono, że obwodnica o długości około 11,5 kilometra ominie Niemodlin po południowej i wschodniej stronie.

Jej trasa rozpoczyna się przed Brzęczkowicami i wpina do obecnego przebiegu DK46 tuż przed autostradą A4 i węzłem Prądy. Na początkowym, blisko 5-kilometrowym odcinku jest to droga z układem pasów 2+1 a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu na każdej jezdni.

Na trasie drogi, o klasie technicznej GP, powstały dwa węzły drogowe -Niemodlin i Sosnówka, dziewięć większych i siedem mniejszych obiektów inżynierskich.

Droga krajowa numer 46 Kłodzko-Nysa-Niemodlin-Opole-Częstochowa-Szczekociny łączy województwo dolnośląskie, opolskie i śląskie.

W czasie uroczystości związanej z otwarciem obwodnicy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że w ten sposób tworzą się warunki dla bezpiecznego życia.

.

- Hałas i spaliny były codziennym udziałem mieszkańców miasta. Dziś sytuacja się zmienia - mówił szef resortu.

Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców

- Wysiłek inwestycyjny sprawił, że mamy jedne z najnowocześniejszych dróg w Europie. Dzięki temu poprawia się między innymi bezpieczeństwo - mówił Andrzej Adamczyk.

Czytaj więcej:

"Od Piotrkowa do Gdańska kierowcy będą mieli do dyspozycji całą szerokość jezdni". Nowa część A1 gotowa

Celem jest z jednej strony poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców miejscowości, przez które przebiegają duże szlaki komunikacyjne. Z drugiej strony program ma poprawić jakość i bezpieczeństwo podróżowania.

Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, 13 projektów jest już w trakcie realizacji, a dla kolejnych kilkunastu rozpisano już przetargi. Dla 23 trwają poszukiwania wykonawców dokumentacji. Pozostałe inwestycje są w fazie przygotowań. Koszt realizacji wszystkich obwodnic jest szacowany na 28 miliardów złotych.

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Czytaj także

Powstanie obwodnica Strykowa. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 13:27
Coraz bliżej do realizacji obwodnicy Strykowa. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowę na zaprojektowanie i budowę tej trasy. Inwestycja jest wpisana do programu budowy stu obwodnic w całej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od Piotrkowa do Gdańska kierowcy będą mieli do dyspozycji całą szerokość jezdni". Nowa część A1 gotowa

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 14:45
W piątek zostanie udostępniona kierowcom nowa jezdnia z trzema pasami ruchu autostrady A1 na odcinku Piotrków Trybunalski-Tuszyn w woj. łódzkim. Będzie to oznaczało, że od Piotrkowa Tryb. aż do Gdańska kierowcy będą mieli do dyspozycji całą szerokość jezdni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga krajowa nr 94 zostanie zmodernizowana. GDDKiA poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 12:00
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poszerzy i przebuduje 8-kilometrowy fragment drogi krajowej numer 94 pomiędzy miejscowościami Zederman i Jerzamowice. Umowę w tej sprawie GDDKiA podpisała z wykonawcą, firmą Eurovia Polska. Drogowcy planują, że inwestycja będzie gotowa w 2025 roku.
rozwiń zwiń