more_horiz
Gospodarka

Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 00:03
Od dziś w Polsce obowiązują wyższe stopy procentowe. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc. - podał Narodowy Bank Polski. Stopa referencyjna wynosi 1,75 proc. w skali rocznej, a stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej.
Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Zmieniają się stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej Foto: Forum/ MARCIN BANASZKIEWICZ

- Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,50 pkt. proc do poziomu: stopa referencyjna 1,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 2,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 1,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskonta weksli 1,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 1,85 proc. w skali rocznej - poinformował Narodowy Bank Polski.

NBP zaznaczył, że uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia br.

Do tej pory RPP podwyższyła stopy dwukrotnie. W październiku główna stopa banku centralnego wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. W listopadzie została znowu podwyższona, do 1,25 proc. 

Czytaj także:

Stopy procentowe a inflacja

Podwyżka stóp procentowych ma związek z rosnącą w Polsce inflacją. Według szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych  przedstawionego przez GUS - w listopadzie 2021 r. ceny wzrosły przeciętnie w stosunku do notowanych w październiku o 1,0 proc. i jednocześnie okazały się wyższe niż przed rokiem o 7,7 proc. (w październiku dwunastomiesięczny wskaźnik inflacji wynosił 6,8 proc.

Dane GUS pokazały, że w ciągu jednego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1 proc. podobnie jak w październiku. Szybciej drożały żywność o 1,3 proc. w skali miesiąca, paliwa o 2,2 proc. oraz energia o 2,7 proc.

Czytaj także:

Jak poinformował Narodowy Bank Polski w komunikacie po posiedzeniu RPP: "w dłuższej perspektywie nastąpi obniżenie inflacji, do czego przyczyni się oczekiwane wygaśnięcie części globalnych szoków podbijających obecnie dynamikę cen, a także podwyższenie stóp procentowych NBP".


Posłuchaj
00:21 11443606_2.mp3 Dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander Bank Polska Piotr Bielski wyjaśnia, że powodem podwyżki stóp było ryzyko utrwalenia inflacji na podwyższonym poziomie. (IAR)

 

- Jednocześnie jednak, wobec kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz oczekiwanego utrzymywania się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższego oddziaływania zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Posłuchaj
00:28 11443606_1.mp3 Piotr Bielski uważa, że możliwe są kolejne podwyżki stóp procentowych. (IAR)

 

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem