more_horiz
Gospodarka

Wyższe stawki akcyzy na alkohol i papierosy. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 15:03
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują podwyżki stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, pozostałe napoje fermentowane o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 procent, wyroby pośrednie, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym.Foto: prezydent.pl

Nowelizacja wprowadza ponadto przepisy dotyczące naliczania minimalnej stawki akcyzy oraz modyfikuje przepisy dotyczące ogłaszania średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów czy tytoniu. Zmienia też zasadę oznaczania znakami akcyzy wyrobów nowatorskich.

Wyższa akcyza ma zniwelować skutki inflacji

Dodatkowo nowela wydłuża termin, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje - do końca grudnia 2022 roku, a także przesuwa termin wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej na 1 stycznia 2023 roku.

Ograniczenie dostępności

Deklarowanym celem ustawy jest ograniczenie dostępności cenowej napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów, co ma realizować zadania rządu w zakresie polityki prozdrowotnej.

Czytaj także:

Ponadto zmiany mają zniwelować skutki inflacji, jaka - według ustawodawcy - w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych.

Część przepisów ustawy wchodzi w życie 31 grudnia tego roku, pozostała część od 1 stycznia 2022 roku.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem