Centralny Port Komunikacyjny. Znamy preferowaną lokalizację lotniska

Wiemy już, gdzie dokładnie gdzie powstanie Port Lotniczy Solidarność, który będzie najważniejszym elementem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przedstawiciele spółki odpowiedzialnej za budowę ogłosili preferowaną lokalizację.

2021-12-16, 15:31

Centralny Port Komunikacyjny. Znamy preferowaną lokalizację lotniska
CPK to nie tylko port lotnicze, ale także ogromna sieć kolejowych połączeń.Foto: twitter/CPK/fly4free.pl

Z jednej strony wybrana lokalizacja ma zapewnić  najlepsze warunki dla operacji lotniczych, z drugiej zaś ma uniknąć ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe i ominąć miejsca ważne dla społeczności lokalnej, czyli między innymi kościoły, cmentarze, czy zabytki. 

Obszary preferowane

Zaprezentowana dziś preferowana lokalizacja Portu Solidarność jest ograniczona od północy miejscowościami Szymanów i Kaski, od zachodu przebiega częściowo między miejscowościami Maurycew w Teresinie i Aleksandrów w Wiskitkach, na południu m.in. przez Janówek i Stary Drzewicz, a od wschodu granicą jest ul. Południowa w Starej Pułapinie.

. 

Zawężony obszar ma powierzchnię około 41 kilometrów kwadratowych i zajmuje północno-zachodnią część terenu o wielkości około 75 kilometrów kwadratowych z tak zwanego rozporządzenia obszarowego, które weszło w życie w połowie tego roku

Obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości: 

REKLAMA

  • na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości)
  • na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości)
  • na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

Na powyższym obszarze znajdują się  około 3 800 działek z około 520 budynkami mieszkalnymi.

Informacja o preferowanej lokalizacji obszaru lotniska została przekazana w pierwszej kolejności mieszkańcom terenu inwestycji, do których już wczoraj zostały dostarczone listy dotyczące tej kwestii. Wybór takiej lokalizacji dla lotniska oznacza, że kilka miejscowości całkowicie zniknie z powierzchni ziemi. 

Kryteria społeczne i środowiskowe

Obszar został wyznaczony na podstawie analiz, w której zostały uwzględnione czynniki techniczne i biznesowe, a przede wszystkim społeczne i środowiskowe. Dzięki temu udało się zapewnić prawidłowe parametry dla przyszłego lotniska, a jednocześnie wewnątrz obszaru nie znalazły się miejsca ważne dla społeczności lokalnej, np. obiekty sakralne, jak kościół pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca w Baranowie i kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaskach, cmentarz w Baranowie i zabytki - między innymi dworek i park dworski w Starym Drzewiczu.

. 

W pracach nad wyznaczeniem lokalizacji brali udział zarówno eksperci spółki CPK, jak i doradcy zewnętrzni, np. konsultanci ds. master planu, ochrony środowiska i badań terenowych, a także  doradca strategiczny, czyli spółka IIAC zarządzająca Lotniskiem Incheon w Seulu

REKLAMA

Czytaj także:

- Dzisiaj określiliśmy miejsce dla serca nowego układu komunikacyjnego Polski - mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. - Dzięki zastosowaniu kryteriów społecznych uniknęliśmy ingerencji w tereny najliczniej zamieszkałe. Ominęliśmy kościoły, cmentarze, zabytki i inne obiekty ważne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców. Uwzględniliśmy kryteria środowiskowe, związane z hałasem lotniczym i ingerencją w rzeki. A to wszystko zachowując najlepsze parametry funkcjonalne lotniska - dodaje.

Prace budowlane ruszą w 2023 r.

- Mamy świadomość, że z punktu widzenia mieszkańców prace nad wskazaniem tej lokalizacji trwały długo. Dzięki nim udało się jednak ograniczyć, jak tylko to możliwe, ingerencję w życie mieszkańców i uwzględnić w maksymalnym stopniu ochronę przyrody. Podczas postępowania środowiskowego, którego początek planujemy na przyszły rok, ustalona zostanie finalna lokalizacja - mówi Mikołaj Wild, prezes CPK.

Czytaj także:

Preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad master planem. Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

Zasadnicze prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku, a pierwsi pasażerowie mają skorzystać z Portu Lotniczego Solidarność na przełomie 2027 i 2028 roku. Początkowo lotnisko ma obsługiwać do 45 milionów pasażerów rocznie. W kolejnych latach, w zależności od kondycji branży lotniczej, może zostać rozbudowane i zwiększać swoją przepustowość .

Aleksander Pszoniak, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej