more_horiz
Gospodarka

Ceny ropy znowu w górę. Powodem ograniczone zdolności produkcyjne

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 16:21
Analitycy przewidują, że ceny ropy, które wzrosły o 50 proc. w 2021 r., dojdą w tym roku z obecnych 85 dolarów do 100 dolarów za baryłkę. Powodem są ograniczone zdolności produkcyjne oraz inwestycyjne sektora, przy rosnącym popycie, spowodowanym wychodzeniem gospodarek z covidowego hamulca.
Według analityków firmy Goldman Sachs ceny ropy naftowej mogą sięgnąć 100 dol. za baryłkę
Według analityków firmy Goldman Sachs ceny ropy naftowej mogą sięgnąć 100 dol. za baryłkęFoto: QiuJu Song/Shutterstock.com

Według analityków firmy Goldman Sachs ceny ropy naftowej mogą sięgnąć 100 dol. za baryłkę ze względu na rekordowo wysoki popyt w 2023 r., pomimo najnowszego wariantu koronawirusa omikron.

Odradza się ruch samolotów, gospodarki wracają do życia

- Mieliśmy już rekordowo wysoki popyt na ropę przed tym najnowszym wariantem, teraz do tego dochodzi większy popyt na paliwo samolotowe, a światowa gospodarka wciąż rośnie - powiedział Damien Courvalin, szef badań nad energią w Goldman Sachs.

- Musimy poczekać, aż ta fala minie, ale to sugeruje, że w przyszłym roku podróże międzynarodowe powinny się jeszcze bardziej ożywić - ocenił analityk na spotkaniu poświęconym perspektywom energetycznym.

Courvalin powiedział, że spodziewa się, że cena międzynarodowego benchmarku ropy Brent wyniesie średnio 85 dolarów za baryłkę w przyszłym roku, ale istnieje ryzyko wzrostu - cena może być o 10 dolarów wyższa od tego poziomu.

Jeśli chodzi o produkcję, Courvalin stwierdził, że "podaż jest niewystarczająca w obliczu silnego popytu".

Analityk zauważył, że jest "całkiem możliwe", że ceny ropy mogą w pewnych okolicznościach przekroczyć poziom 100 dolarów.

Reuters, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem