Eksperci: Orlen na drodze do grona firm rządzących światową gospodarką
Doskonałe wyniki Orlenu za ubiegły rok świadczą o tym, że systematycznie od kilku lat zbliża się on do największych koncernów rządzących światową gospodarką. Oczywiście jeszcze ma sporo do zrobienia, ale dywersyfikacja działalności i tworzenie koncernu multienergetycznego do właściwy kierunek - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24: prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Prawa Międzynarodowego UKSW i Piotr Soroczyński, główny ekonomista KIG.
2022-01-28, 13:55
Goście Rządów Pieniądza odnieśli się do wyników Orlenu pokazujących znaczący wzrost zysku firmy, nawet przy obniżonych marżach dla polskich odbiorców. Tylko za IV kwartał 2021 r. wyniósł on netto 3,2 mld zł i był tym samym wyższy o 76 proc. rok do roku.
- Za cały 2021 r. Orlen odnotował znaczący wzrost wyników - o ponad 1/3 w stosunku do roku 2020 - powiedział prof. Raczkowski.
Jego zdaniem patrząc na kwestię łączenia się firm, zwiększania ich kompetencji jeśli chodzi o OZE, do których musimy dążyć, dobrym rozwiązaniem byłaby fuzja z PGNiG. Co zaś do ekspansji Orlenu na rynki zagraniczne, to w opinii prof. Raczkowskiego jest to dobre rozwiązanie, ale trzeba pamiętać, że Orlen jest już na tyle dużym podmiotem w regionie, że wszelkie fuzje i przejęcia np. na rynku europejskim wiązałyby się z koniecznością uzyskania zgody KE. Ta zaś stawia nam warunki raczej średnio korzystne.
REKLAMA
Posłuchaj
Widzimy jak Orlen systematycznie pnie się w kierunku największych firm świata. Orlenowi do nich sporo brakuje, ale jeszcze kilka lat temu brakowało znacznie więcej. Żeby dojść do odpowiedniej wielkości wymaga rozszerzania biznesu. Nawet dominacja w Polsce czy regionie wciąż nie jest wystarczająca. Można więc przypuszczać, że ze strony Orlenu będą dalsze akwizycje w biznesie paliwowym, ale też łączenie się z innymi spółkami aby rozszerzać działalność - oceniał Piotr Soroczyński.
Czytaj także:
Dodał, że większość analityków rynkowy twierdzi, że dywersyfikacja to jednak bezpieczeństwo, choć nie można iść w tym zbyt daleko.
REKLAMA
Zaznaczył, że ciekawe jest to, że Orlen "zgrabnie manewrował marżami między rynkiem polskim a rynkami zagranicznymi". Przypomniał, że tak działają w zasadzie wszystkie zagraniczne wielkie koncerny decydując się na mniejsze marże w kraju, a odbijanie sobie tych strat wyższymi marżami za granicą. W opinii Piotra Soroczyńskiego dobrze, że to tego grona dołączamy.
W minionym roku Orlen obniżył swoje marże w Polsce. Na Litwie pozostały one na niezmienionym poziomie a wzrosły w Czechach czy Niemczech. Ekonomiści rozmawiali też o rozwiązaniach podatkowych Polskiego Ładu dla firm.
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego najwięcej problemów spowodowanych jest niewiedzą, jakie postępowanie będzie teraz właściwe. Ogromne obawy budzi to w jaki sposób będzie podatkowo traktowany remanent firm, nadwyżka towarów i co będą musiały zrobić gdy zaczną je sprzedawać, szczególnie, że już z zasady pracowały na bardzo małych marżach.
Prof. Konrad Raczkowski zauważył, że mali przedsiębiorcy nawet u doradców podatkowych czy w firmach księgowych nie mogą zasięgnąć niezbędnej porady, bo podmioty te są zajęte głównie obsługą większych firm, z którą i tak mają sporo kłopotów.
REKLAMA
Anna Grabowska, PR24, akg
REKLAMA