more_horiz
Gospodarka

Materiały budowlane. Eksperci o tym, co jest przyczyną ich wyższych cen

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2022 16:02
Styczniowe podwyżki cen materiałów budowlanych są sygnałem utrzymania tendencji wzrostowej w kolejnych miesiącach - ocenili eksperci portalu RynekPierwotny.pl.
Wzrost kosztów energii wpływa na ceny materiałów budowlanych.
Wzrost kosztów energii wpływa na ceny materiałów budowlanych.Foto: moj0j0/Shutterstock

Jak podała Grupa PSB Handel, w styczniu br. ceny wzrosły średnio o prawie 28 proc. rdr. Wzrosty odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych: izolacje termiczne (+68 proc.), płyty OSB (+54 proc.), sucha zabudowa (+54 proc.), ściany, kominy (+27 proc.), dachy, rynny (+27 proc.), otoczenie domu (+22 proc.), izolacje wodochronne (+21 proc.), instalacje, ogrzewanie (+20 proc.), wykończenia (+18 proc.), ogród i hobby (+17 proc.), oświetlenie, elektryka (+16 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+16 proc.), narzędzia (+16 proc.), stolarka (+15 proc.), wyposażenie, AGD (+14 proc.), chemia budowlana (+13 proc.), dekoracje (+12 proc.), motoryzacja (+10 proc.), farby, lakiery (+10 proc.) oraz cement, wapno (+6 proc.).

Spektakularny rekord

Jak podkreślili eksperci portalu RynekPierwotny.pl, dane to kolejny spektakularny rekord oraz sygnał utrzymania zdecydowanej tendencji wzrostowej w kolejnych miesiącach 2022 r. Zwrócili uwagę, że horrendalne wręcz podwyżki zarejestrowano w trzech kategoriach: płyty OSB, sucha zabudowa i izolacje termiczne.

Choć w przypadku dwóch liderów materiałowej hossy - płyt OSB i suchej zabudowy - od września ub. roku dynamika wzrostów ostro zniżkuje, odpowiednio o połowę ze 125 do 63 proc. i o prawie jedną trzecią z 60 do 42 proc., trudno jest uznać ten fakt za zwiastun szeroko pojętej korekty - podkreślili eksperci. Dodali, że w monitorowanej przez PSB grupie towarowej nie zanotowano cenowego regresu rdr.

Główne przyczyny wzrostu cen

"Wciąż aktualny pozostaje wykaz głównych przyczyn postępującej drożyzny materiałów budowlanych. Naszym zdaniem to po pierwsze niesłabnąca hossa na globalnym rynku surowcowym z gazem i ropą naftową na czele, który pozostaje pod ogromną presją popytu ze strony największych gospodarek świata. Swoje robi też windowanie w nieskończoność kosztów energii oraz rosnąca niepewność związana z ryzykiem wojny na Ukrainie. Tym samym nadzieje na rychłe wyhamowanie tendencji wzrostowej cen materiałów budowlanych wciąż wydają się praktycznie niemożliwe do spełnienia w przewidywalnej przyszłości" - ocenili eksperci.

Co zdrożało najmniej?

Najmniej zdrożał natomiast cement i wapno, czyli materiały najpowszechniej stosowane na budowach. Eksperci zauważyli, że polskie cementownie, zakłady wapiennicze, gipsowe czy ceramiczne borykają się z coraz większymi trudnościami wynikającymi z rosnących kosztów pozyskiwania zezwoleń na emisję CO2.

Czytaj także:

"Już obecnie powoduje to ograniczanie produkcji przez część rodzimych firm oraz rosnący import z krajów nienależących do Unii Europejskiej, w których ograniczenia emisji CO2 nie obowiązują. Mało optymistyczne prognozy przewidują drastyczne ograniczenie produkcji cementu i wapnia w Polsce, co już ma miejsce w kilku unijnych krajach, o ile cena pozwoleń na emisję dwutlenku węgla trwale przekroczy poziom 100 euro za tonę CO2. Niestety ceny emisji CO2 w ramach europejskiego systemu handlu emisjami osiągnęły w ostatnich dniach rekordowy poziom 95 euro za tonę" - zaznaczył portal.

PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem