Metan ujarzmiony - Kopalnia Brzeszcze wykorzystuje go do produkcji energii
Ponad 80 tys. megawatogodzin energii elektrycznej oraz 250 tys. gigadżuli ciepła mogą wyprodukować rocznie dwie zasilane metanem instalacje, działające od ub. roku w należącej do spółki Tauron Wydobycie kopalni Brzeszcze. To jedyna polska kopalnia, wykorzystująca całość ujętego metanu.
2022-02-14, 16:01
Metan to bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla kamiennego. Ponad dwie trzecie tego surowca wydobywanego w Polsce pochodzi z pokładów metanowych - w minionych dwóch latach przy eksploatacji węgla w całym polskim górnictwie wydzielało się rocznie przeszło 800 mln m sześc. tego gazu.
Ok. 40 proc. wydzielającego się w kopalniach metanu jest ujmowana w specjalne instalacje, a pozostała część trafia do atmosfery. Większość ujętego gazu jest wykorzystywana w instalacjach energetycznych. Według informacji Taurona, tylko kopalnia Brzeszcze wykorzystuje cały pozyskany w procesie odmetanowania gaz.
Powiązany Artykuł

Unia chce zakazać emisji i spalania metanu. Co to oznacza dla JSW?
Podwójna korzyść z wykorzystywanego metanu
- Zakład górniczy Brzeszcze to jedyna kopalnia w Polsce, w której zagospodarowujemy całość wychwytywanego metanu. Jest to możliwe m.in. dzięki pracy dwóch instalacji kogeneracyjnych, które uruchomiliśmy w ubiegłym roku. Takie kogeneracyjne jednostki zasilane gazem z pokładów węgla przynoszą podwójną korzyść – produkują tanią energię elektryczną i ciepło oraz ograniczają emisję metanu do atmosfery" – poinformował w poniedziałek wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski.
Dwie instalacje kogeneracyjne, zainstalowane w ub. roku przy Zakładzie Górniczym Brzeszcze, przetwarzają 20 mln m sześc. czystego metanu. Przedstawiciele Taurona podkreślają, iż spalanie metanu na potrzeby energetyczne to efektywny sposób wykorzystania tego gazu, przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa pracy załogi kopalni.
- Aby ta technologia mogła mieć zastosowanie na szerszą skalę, potrzebujemy regulacji na poziomie unijnym i krajowym, pozwalających na stworzenie modelu finansowania budowy takich jednostek" – podkreślił wiceprezes Taurona ds. korporacyjnych Artur Warzocha.
Redukcja metanu ważna dla efektu cieplarnianego
Przyjęta w październiku 2020 r. strategia metanowa UE określa ambicje redukcji emisji metanu o 35-37 proc. do 2030 roku. Przyjmuje się, że potencjał cieplarniany metanu jest ok. 25-krotnie większy niż w przypadku dwutlenku węgla.
"W tym kontekście również polskie górnictwo musi zmierzyć się w najbliższych latach z wyzwaniem istotnego ograniczenia emisji tego gazu. Instalacje kogeneracyjne, jak widzimy na przykładzie Brzeszcz, stanowią efektywny sposób zagospodarowania metanu wychwytywanego w kopalniach" – ocenił, cytowany w poniedziałkowej informacji Taurona, wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik.
Powiązany Artykuł

Emisja metanu na świecie spadnie. Jest deklaracja liderów ponad 80 krajów
Oprócz produkcji energii i ciepła z gazu ujętego w instalacje odmetanowania, Tauron bada również możliwości wykorzystania metanu odprowadzanego z podziemnych wyrobisk wraz z powietrzem wentylacyjnym.
- Pracujemy nad opracowaniem reaktorów katalitycznych, służących utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego z jednoczesnym odzyskiem energii – poinformował wiceprezes spółki Nowe Technologie Piotr Apollo.
REKLAMA
Polskie pokłady węgla szczególnie zagrożone przez metan
Z pokładów metanowych pochodzą cztery na pięć ton wydobytego w Polsce węgla. Na każdą z nich przypada średnio o ponad połowę więcej tego gazu niż przed kilkunastu laty. Około połowa wydobycia pochodzi z miejsc zaliczanych do czwartej, najwyższej kategorii zagrożenia metanowego.
PAP, jk
REKLAMA