more_horiz
Gospodarka

Szwajcarski Bank Centralny zapowiedział interwencję na rynku walutowym. Frank wciąż zyskuje na wartości

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 11:30
Szwajcarski Bank Centralny jest gotowy do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka - informuje Reuters. Frank szwajcarski jest traktowany przez inwestorów jako bezpieczne schronienie. 
SNB jest gotów do interwencji na rynku walutowym, jeśli to konieczne
SNB jest gotów do interwencji na rynku walutowym, jeśli to konieczneFoto: Forum/:DENIS BALIBOUSE

Napaść Rosji na Ukrainę i nałożone na ten kraj sankcje doprowadziły do mocnej przeceny euro w stosunku do franka szwajcarskiego. W poniedziałek przed godz. 10 kurs euro wynosił 1,0019 franka szwajcarskiego.

"Frank szwajcarski jest traktowany jako bezpieczne schronienie razem z dolarem amerykańskim i japońskim jenem" - podał Szwajcarski Bank Centralny w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu.

Szwajcarski Bank Centralny (SNB) podał także, ze wycena franka jest nadal wysoka.

"SNB jest gotów do interwencji na rynku walutowym, jeśli to konieczne" – podał w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu bank centralny Szwajcarii.

Wcześniej, 4 marca 2022 r., Szwajcaria ogłosiła, że nakłada kolejne sankcje na Rosję. Obejmują one zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym oraz poparł decyzję Unii Europejskiej i USA o odłączeniu siedmiu banków z Rosji od systemu SWIFT, służącego do obsługi transakcji międzynarodowych.

Interwencje NBP 

W ubiegłym tygodniu 4 marca 2022 r. Narodowy Bank Polski poinformował, że dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote. Była to  trzecia interwencja banku centralnego na rynku walutowym od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Pierwsza miała miejsce we wtorek 1 marca, a druga w środę 2 marca. 

Od napaści Rosji na Ukrainę polski złoty jest pod presją. W poniedziałek około godziny 11:40 kurs euro w złotych na rynku międzybankowym wynosił ponad 4,97, kurs dolara do 4,60 zł, a za franka szwajcarskiego płacono ponad 4,97 zł.

Czytaj także:


PAP/ mk