Fundusz Pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. BGK wyemituje obligacje

W Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie specjalny fundusz pomocowy na rzecz uchodźców z Ukrainy, który będzie zasilany np. wpłatami z budżetu państwa oraz środkami z emisji obligacji - wynika z przepisów uchwalonej specustawy dot. pomocy obywatelom Ukrainy.

2022-03-10, 16:42

Fundusz Pomocowy dla uchodźców z Ukrainy. BGK wyemituje obligacje

Zgodnie ze specustawą wypłaty z Funduszu będą realizowane na podstawie dyspozycji wypłaty składanej do BGK przez premiera. Środki Funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat jednostek sektora finansów publicznych, wpłat z budżetu państwa, z wpływów ze skarbowych papierów wartościowych, ze środków z wyemitowanych obligacji, z darowizn, ze środków pochodzących ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi.

Pieniądze na pomoc uchodźcom

Nowe przepisy zakładają, że BGK będzie mógł emitować obligacje w kraju i za granicą na rzecz Funduszu Pomocy.

Zgodnie ze specustawą środki Funduszu, oprócz przeznaczania ich na realizację zadań pomocowych, będą mogły być też przeznaczone np. na wykup i zapłatę odsetek od obligacji wyemitowanych przez BGK na rzecz Funduszu, pokrycie kosztów ich emisji, udzielanie pożyczek.

Specustawa przewiduje, że finansowanie lub dofinansowanie ze środków Funduszu może być udzielone jednostkom sektora finansów publicznych oraz jednostkom spoza tego sektora.

Nowa rezerwa celowa

Minister właściwy ds. finansów publicznych na wniosek premiera będzie mógł przekazać Funduszowi skarbowe papiery wartościowe na dofinansowanie zadań.

Ustawa zakłada, że minister właściwy do spraw finansów publicznych, na polecenie premiera, utworzy nową rezerwę celową i może przenieść do tej rezerwy kwoty wydatków zablokowane na podstawie ustawy o finansach publicznych. "Utworzenie przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych nowej rezerwy celowej nie wymaga uzyskania opinii sejmowej komisji właściwej do spraw budżetu" - czytamy w dokumencie.

Koszty uzyskania przychodu

Dodano, że środki zaplanowane w budżecie na 2022 r., w tym te w ramach rezerw celowych budżetu państwa, mogą zostać przeznaczone na realizację zadań związanych z udzielaniem pomocy obywatelom Ukrainy lub kosztów obsługi długu Skarbu Państwa. "W celu realizacji zadań (...) Prezes Rady Ministrów może podjąć decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków w zakresie całego budżetu państwa, określając część budżetu państwa i łączną kwotę wydatków, która podlega blokowaniu" - wyjaśniono.



Specustawa zakłada, że kosztem uzyskania przychodów są koszty wytworzenia lub cena nabycia rzeczy lub praw będących przedmiotem darowizn przekazanych w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, czy organizacjom pożytku publicznego.

REKLAMA

Czytaj także:

"Kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione z tytułu nieodpłatnego świadczenia, którego celem jest przeciwdziałanie skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy, realizowanego w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. na rzecz podmiotów wymienionych w ust. 1, o ile nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, w tym poprzez odpisy amortyzacyjne" - wskazano.

Zwolnienia z podatku

Specustawa przewiduje też zwolnienie od podatku dochodowego pomoc humanitarną, która została otrzymana od 24 lutego do 31 grudnia br. przez obywateli Ukrainy, którzy w tym czasie przyjechali do Polski z powodu toczącej się w ich kraju wojny.

Czytaj także:

Zwolnione z podatku dochodowego będą też świadczenie pieniężne przyznane dla osób, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom uchodźcom z Ukrainy. Maksymalną wysokość tego świadczenia oraz warunki jego przyznania określić ma w rozporządzeniu rząd.

REKLAMA


Nowe przepisy przewidują ponadto, że z budżetu państwa będą mogły być udzielane samorządom dotacje na zadania związane z pomocą dla uchodźców. "W przypadku dofinansowania zadań własnych bieżących i inwestycyjnych kwota dotacji może stanowić więcej niż 80 proc. kosztów realizacji zadania" - precyzuje się w ustawie.

PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej