Polska gospodarka jest dobrze oceniana. Agencje podkreślają silne fundamenty
Polska gospodarka, pomimo trwającej ponad dwadzieścia dni wojny na Ukrainie ma się całkiem nieźle. Wskazują na to najnowsze oceny wiarygodności naszego kraju przygotowane przez międzynarodowe agencję ratingowe. Ryzyko geopolityczne będzie jednak ciążyć w dłuższym terminie na oczekiwanym ożywieniu gospodarczym w Polsce.
2022-03-16, 11:53
Japan Credit Rating Agency w połowie marca 2022 r. potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A" oraz w walucie krajowej na poziomie "A+". Perspektywy obu ratingów są stabilne.
"Ratingi odzwierciedlają przede wszystkim zdywersyfikowaną oraz stabilną bazę ekonomiczną, rozsądne zarządzanie fiskalne oraz solidną płynność zewnętrzną. (...) Utrzymujące się w Europie ryzyko geopolityczne związane z inwazją Rosji w Ukrainie prawdopodobnie będzie ciążyć na ożywieniu gospodarczym. Jednocześnie struktura polskiej gospodarki jest coraz bardziej odporna na szoki, a finanse publiczne mają przestrzeń na wdrożenie dodatkowych instrumentów dzięki konsolidacji fiskalnej w przeszłości" - napisano w raporcie.
Według Japan Credit Rating Agency, pomimo wprowadzenia rządowej Tarczy Antyinflacyjnej oraz niewielkich zmian podatkowych (Polski Ład), deficyt fiskalny oraz dług publiczny ulegną redukcji na bazie zwieszonych wpływów podatkowych związanych z ożywieniem gospodarczym.
"Biorąc pod uwagę mocne deklaracje, w tym obowiązek kontroli poziomu długu z mocy prawa, oraz faktyczne osiągnięcia w tym względzie, polski rząd prawdopodobnie aktywuje regułę wydatkową oraz poczyni dalsze postępy w konsolidacji fiskalnej. Struktura długu również ulega poprawie, przy spadku udziału nierezydentów i długu w walutach obcych w całości zadłużenia" - dodano.
REKLAMA
Japan Credit Rating Agency rozpoczęła wydawanie ratingów dla Polski od "BBB+" w 2002 r. Rok później agencja podniosła długoterminową ocenę kredytową Polski w walucie obcej do "A-", a w 2013 r. do "A".
Ocena Fitch
Wcześniej tj. 18 lutego 2022 r. agencja ratingowa Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Agencja w komunikacie wskazywała na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne Polski.
REKLAMA
Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki, z potencjalnymi korzyściami spowodowanymi napływem funduszy NGEU, po ich zatwierdzeniu, oraz szybszym niż oczekiwano spadkiem deficytu i poziomu zadłużenia w miarę ożywienia gospodarczego. Fitch przewiduje średni wzrost gospodarczy dla Polski w latach 2022-2023 na poziomie 3,9 proc.
W oczekiwaniu na kolejne ratingi
Kolejną agencją, która przedstawi w najbliższym czasie swój rating dla Polski będzie S&P Global Ratings. Ma to nastąpić 1 kwietnia. Z kolei pod koniec kwietnia swoją najnowszą ocenę przedstawi zapewne inna agencja - Moody's.
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia właśnie Moody's - na poziomie "A2". Z kolei rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.
Czytaj także:
- "Stabilny wzrost i solidne podstawy makroekonomiczne". Agencja Fitch utrzymała rating Polski
- Agencja Moody's pozytywnie ocenia polską gospodarkę. Kościński: nasz dług publiczny będzie sukcesywnie spadał
polskieradio24.pl/PAP/mk
REKLAMA
REKLAMA