Rząd zapowiedział zmiany w podatkach. Sprawdź szczegóły

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że propozycje zmian w podatkach mają łagodzić skutki wojny na wschodzie i pozostawić więcej pieniędzy w portfelach Polaków. To m.in. znacząca obniżka podatku PIT, a także ulgi dla rodzców samotnie wychowujacych dzieci.  

2022-03-24, 11:50

Rząd zapowiedział zmiany w podatkach. Sprawdź szczegóły

- W Polsce będziemy robić wszystko, żeby łagodzić skutki tej wojny, żeby Tarcza Antyputinowska dawała Polakom oddech na te trudne czasy, które są przed nami - powiedział premier.

Dodał, że rząd proponuje trwałą, dobrą zmianę dla wszystkich podatników, możliwą ze względu na to, że naprawiony jest system podatkowy, naprawiony system budżetowy, co daje przestrzeń do tego typu zmian. 

Co dokładnie zapowiedział premier Mateusz Morawiecki?

1. Rząd proponuje obniżenie stawki podatku PIT z 17 na 12 proc. Będzie obowiązywać wszystkie osoby płacące w tej skali podatek zarówno emerytów jak i osoby pracujące na pełnym etacie na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków.

2. Nowa propozycja przewiduje także, że do kwoty 8 tys. 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty. Dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej będzie mogła być odliczona od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Dzięki zmianom podatkowym chcemy zagwarantować stabilność dochodów polskich rodzin - to m. in. ⤵️

✅obniżenie #PIT z 17 do 12 %
✅ wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla osób na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. #NiskiePodatki pic.twitter.com/i2MwPV9uaX

— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 24, 2022

3. Rząd chce wprowadzić także mechanizm osłonowy dla organizacji pożytku publicznego, które mogą stracić część wpływów z odliczania 1% na OPP. 

4. Rząd w związku z propozycjami obniżku stawki PIT chce także zrezygnować z ulgi dla klasy średniej od 1 lipca 2022 r. 

REKLAMA

Przedstawiciele rządu jednocześnie podkreślił dziś, że proponowane zmiany podatkowe mają być szeroko przedyskutowane i skonsultowane.

IAR/PAP/PR24.pl/mk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej