PIE oczekuje niewielkiego pogorszenia aktywności w polskim przemyśle. Są nowe prognozy analityków

Skala osłabienia wskaźnika PMI w Polsce jest nieco silniejsza niż w gospodarkach zachodniej Europy - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny w komentarzu do danych firmy Markit. Analitycy prognozują niewielkie pogorszenie aktywności w polskim przemyśle.

2022-04-01, 11:06

PIE oczekuje niewielkiego pogorszenia aktywności w polskim przemyśle. Są nowe prognozy analityków
PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 52,7 pkt. wobec 54,7 pkt. w lutym. Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w marcu wyniósł 52,7 pkt. wobec 54,7 pkt. w lutym - podała w piątek firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał PMI na poziomie 53,1 pkt.

Zastępca kierownika zespołu makroekonomii PIE Jakub Rybacki zwrócił uwagę, że indeks spadł po wybuchu wojny, a skala osłabienia w Polsce jest nieco silniejsza niż w gospodarkach zachodniej Europy.

- To głównie efekt słabszych ocen zamówień eksportowych na kierunek wschodni - wskazał Rybacki.

Zauważył, że komentarz Markit wskazuje, iż większość branż przemysłowych utrzymuje standardową działalność po wybuchu wojny. - Prognozy formułowane na kolejne 12 miesięcy są wciąż optymistyczne - podkreślił Rybacki.

REKLAMA

Będzie osłabienie w przemyśle?

Analitycy PIE spodziewają się niewielkiego pogorszenia aktywności w przemyśle. Zauważyli, że dotąd jedynie badanie GUS wskazywało na obawy o silniejsze osłabienie.

"Doświadczenia pandemii COVID-19 wskazują jednak, że ankietowani tam przedsiębiorcy często przeceniają wpływ niespodziewanych wydarzeń na funkcjonowanie własnych biznesów" - zastrzegli. Według nich straty w faktycznej produkcji są znacznie niższe względem wcześniejszych szacunków.

- Ryzykiem dla przemysłu pozostaje odpływ ukraińskich pracowników - ocenił Rybacki.

Według danych Straży Granicznej od początku inwazji Rosji na Ukrainę, na Ukrainę powróciło ok. 400 tys. osób. "Oświadczenia, na podstawie których migranci podejmowali prace wskazują, że około 35 proc. osób mogła być zatrudniona w przemyśle" - stwierdzili eksperci PIE.

REKLAMA

W opinii Rybackiego zrównoważenie tego ubytku będzie wyzwaniem - obecnie ponad 20 proc. firm ma problemy z pozyskaniem pracowników, a napływający migranci prawdopodobnie nie będą podejmować pracy w tym sektorze.

Czytaj także:

PAP/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej